+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

kredi kartı dolandırıcılığı

Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Kredi kartı dolandırıcılığı, Türk Ceza Kanunu’nun “bilişim suçları” başlığı altında “banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması” adıyla düzenlenmiş olan bir bilişim suçudur. Kısaca “kredi kartı dolandırıcılığı” olarak bilinen ancak Türk Ceza Kanunu’ndaki tanımı “banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması” olan suç, bilişim hukuku alanına giren ve bilişim suçları arasında yer alan bir suç tipidir. Kredi kartı dolandırıcılığı suçuna geçmeden önce kredi kartı ve banka kartı tanımına değinmek uygun olacaktır.

kredi kartı dolandırıcılığı

Banka kartı ve kredi kartı nedir?

Banka kartı ve kredi kartı tanımı TCK’da yer almamaktadır. Ancak mevzuatımızda kredi kartı ve bankı kartı tanımı içeren ve bu anlamda referans kabul edeceğimiz bir kanun vardır. O da 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu. Bu kanundaki tanımlara göre; Banka Kartı: “Mevduat hesabı veya özel cari hesapların kullanımı dahil bankacılık hizmetlerinden yararlanmayı sağlayan kartıdır.” Kanundaki tanım dışında daha anlaşılır bir dil ile ifade etmek gerekirse banka kartı, “ATM kartı” veya “debit kart” olarak bilinen kart türüdür. Kredi Kartı: “Nakit kullanımı gerekmeksizin mal ve hizmet alımı veya nakit çekme olanağı sağlayan basılı kartı veya fiziki varlığı bulunmayan kart numarasıdır.” Kredi kartı ise herkesin anlayacağı şekilde kredili bir hesaba bağlı olan ve harcama aracı olarak kullanılan bir kart türüdür.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçunun Cezası

Kredi kartı dolandırıcılığı veya kanundaki adıyla banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu için eylemin niteliğine göre farklı cezalar öngörülmüştür. Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu TCK madde 245’te düzenlenmiş olan bir bilişim suçudur. Bu suçun özelliği, bilişim suçları başlığı altında düzenlenen suçlar arasında cezası en yüksek olan suç tipidir. TCK’daki düzenlemeye göre bu suçun üç farklı hali mevcuttur ve suçun işleniş biçimine göre bunlar aşağıda belirtilmiştir.

1- Başkasına Ait Banka & Kredi Kartlarının Kullanılması veya Kullandırılması

Kredi kartı dolandırıcılığı suçunun ilk türü başkasına ait kredi kartı veya banka kartını haksız olarak kullanıp çıkar sağlama suçudur. Bu suçun kanundaki  tanımı şu şekildedir: “Kart sahibinin rızası olmaksızın banka veya kredi kartını kullanarak ya da başkasına kullandırtarak kendisine veya başkasına çıkar sağlamak”. Suçun işlenmesi için başkasına ait bir kredi veya banka kartının herhangi bir şekilde ele geçirilmesinin ardından çıkar sağlanması yeterlidir. Failin banka veya kredi kartı ile kendisine çıkar sağlaması şart değildir, başkasına sağlanan yarar da suç teşkil eder. Kanun metnindeki “kredi kartı” ibaresi fiziki bir kartı akla getirse de Yargıtay yukarıda belirtilen kredi kartı tanımını kriter aldığından kredi kartı numarası ve diğer bilgileri de “kredi kartı” olarak kabul edilmektedir. Bu anlamda kredi kartı fiziken elde bulundurulması dahi kart  bilgileriyle alışveriş yapılması bu suç kapsamında değerlendirilmektedir. Başkasına ait banka/kredi kartının kullanılması/kullandırılması suçunun cezası 3-6 yıl arası hapis ve 5.000 güne kadar adli para cezasıdır.

2- Sahte Bir Banka veya Kredi Kartının Üretilmesi, Satılması, Devredilmesi, Kabul Edilmesi

TCK 245/2 maddesinde düzenlenen suç sahte banka veya kredi kartlarına ilişkindir. Maddedeki tanım, “başkasına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka kartı veya kredi kartı üretmek, satmak, devretmek satın almak veya kabul etmek”tir. Bu fıkradaki suç tipinden söz edebilmek için ortada sahte bir kredi kartının mevcut olması gereklidir. Gerçek bir kredi kartı ile buradaki suç işlenemez. Ayrıca sahte bir banka veya kredi kartının, mutlaka bir banka hesabı ile ilişkilendirilmesi gerekir. Yoksa hiçbir banka hesabıyla ilişkisi olmayan ve tamamen uydurma bilgilerle üretilen bir banka veya kredi kartı bu madde kapsamına girmez. Zira bu tür uydurma bir kart bu suç anlamında “sahte banka veya kredi kartı” olarak kabul edilemeyecektir. Sahte banka veya kredi kartının üretilmesi, satılması, devredilmesi veya kabulü suçun oluşumu için yeterlidir. Ayrıca banka veya kredi kartının kullanılması suçun oluşumu için şart değildir. Bu suçun cezası ise 3 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 10.000 güne kadar adli para cezasıdır.

kredi kartlarının kötüye kullanılması

3- Sahte Bir Banka veya Kredi Kartının  Kullanılarak Yarar Sağlanması

Türk Ceza Kanunu madde 245’te yer alan üçüncü kredi kartı dolandırıcılığı suçu tipi ise sahte banka veya kredi kartı kullanma suçudur. Kanundaki tanıma göre sahte banka veya kredi kartı sağlama suçu, “sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanarak kendine veya başkasına yarar sağlamak”tır. Suçun oluşması için ortada mevcut bir sahte banka veya kredi kartı olması gerekir. Kanun koyucu sahte banka veya kredi kartı üretilmesi, satılması, devredilmesi ve kabul edilmesi ile sahte banka veya kredi kartının kullanılması fiilleri arasında ayrım yapmıştır. Bunlar 2 ayrı suç tipi olarak değerlendirilerek fark yaptırımlara tabi tutmuştur. Sahte banka veya kredi kartının kullanılması yoluyla işlenen kredi kartı dolandırıcılığı suçunun cezası 4 yıldan 8 yıla kadar hapis ve 5.000 güne kadar adli para cezasıdır. Kredi kartı dolandırıcılığı suçu konusunda mağdur veya şüpheli ya da sanık olan kişiler hukuki destek almak üzere iletişim sayfamızdaki telefon numarasından bize ulaşabilirler.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

14 Responses

 1. Fikret Gürbüz

  Bizim olayımızda, personelimiz, gelen müşterilerden paraları nakit olarak almış, kendi kişisel kredi kartı ile ödeme yapmış, ancak muhasebeleştirirken o kişi ödeme yapmış gibi kayıt işlemiştir. Bu şekilde kredi kartı ile geç ödemiş ( 9 ay taksitle ve bize maliyeti %5) , puan biriktirmiş ve faydalanmıştır.

  acaba bu hangi suça girer??

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer şirkete ödenmesi gereken parayı personel kendi uhdesine almışsa güveni kötüye kullanma suçu söz konusu olabilir.

 2. adnan yeşiltaş

  binim sorum.adıma olan kredi kartımdan onlayn olarak 2 defa para cekildi.fakat adamlar paramı iade ettiler.beki bu suc degilmi bu insanlar bana ve savcılıga vede mahkemeye bana gönderdikleri paranın dekontunu mahkemeye sundular.mahkemenın kararı ne olacak

  1. Av. İlker Atamer

   Kredi kartınızdan izinsiz ve hukuka aykırı şekilde para çekilmesi suretiyle suç işlendikten sonra paranın iade edilmesi, suçun işlendiği gerçeğini değiştirmez ancak zararınızın karşılanması etkin pişmanlık kapsamında cezada indirim yapılması için bir sebeptir.

 3. çağlar

  merhaba.agustosun 5 ınde kredı kartı dolandırıcılıgına ugradım.hemen bankayı arayıp kartımı ıptal ettırdım ve ertesı gun bankaya paramın ıadesı ıcın fax yolladım.ama savcılıga basvurayımmı dıye sordugumda banka gereken ıslemlerı yapar dendı.sızce savcılıga gıtmelımıyım ??

  1. Av. İlker Atamer

   Kredi kartı dolandırıcılığı suçlarında hem banka hem de kredi kartı kullanıcısı mağdur olduğundan soruşturma aşamasında her iki tarafın da ifadesi alınır. Siz gitmeseniz dahi savcılık sizi ifadeye çağıracak ve şikayetçi olup olmadığınızı soracaktır.

 4. şükrü

  Benim adıma düzenlenen kredi kartımı eski iş yerimdeki sekretere teslim etmiş kurye ve bir baskası kartı bir şekilde elde etmiş internetten alış veriş yapmiş bende savcilaga giderek kuryeden kurye şirketinden bankadan sekreterden ve bilmedigim beni borclandiran şahisdan diyerek hepsinden şikayetci olmustum sahis bulundu mahkememiz var yakinda şikayetçi olma diye yalvarıyor şikayetci olursam ne olur şikayetci olmasam ne olur

  1. Av. İlker Atamer

   Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu şikayete tabi bir suç olmadığından şikayetten vazgeçmeniz davayı düşürmeyecektir. Ancak şikayetten vazgeçmeniz ve davaya müdahil olmamanız halinde sanık hakkında verilen hükmü temyiz etmek hakkınızı kaybedeceksiniz.

 5. elçin

  Erkek arkadaşımla beraber iken onun bilgisi dahilinde İnternet’e n alışveriş yaptım şimdi ayrıldık benim başka bir ilişkim oldu şimdi bu geçmiş harcamaları benden talep etmekte ödeme yapmazsam beni hırsızlıkla suçlayıp yaptığımız harcama lafın bedelini almakla tehdit ediyor sizce ne yapabilirim

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer erkek arkadaşınızın kredi kartını onun rızasıyla kullandığınızı ispat ederseniz hakkınızda ceza davası açılmaz veya açılsa bile beraat edersiniz. Kaldı ki kredi kartını kullanmanız üzerinden uzun zaman geçtiğine ve erkek arkadaşınız kredi kartı ekstrelerine rağmen herhangi bir şikayette bulunmamış olması da sonradan yapılacak bir şikayetin inandırıcılığını engelleyecektir.

 6. Aylin Bahtlı

  Akbank görevlisi olduğunu söyleyen bir kişi ,sigortamın iptali için internet şifremi tuşlamamı istedi ,o arada hesabımı boşaltıp 20 bin tl de kredi çekip eft yapmış .Günlerce Akbank tarafından aranmıştım ,ulaşamayınca özel numaradan aradılar sandım ve tüm bilgimi biliyorlardı

  1. Av. İlker Atamer

   Maalesef bu tür örgütlü kredi kartı dolandırıcılığı suçları son dönemde yaygınlaşmaktadır. Bu suçu işleyen kişiler bankalara ait telefon numaralarını taklit eden özel telefon yazılımları kullandığı için bankanın sizi aradığı numaradan gelen çağrılara bile şüpheyle yaklaşıp özellikle cep telefonuna gelen SMS şifrelerini paylaşmamanız uygun olur.

 7. halit

  Facede ykb bankasna giris yap cep telefonu indiriminden yaralandiye yazan linke giris yaptim sifren hatali yeniden gir diye 5 kez ekrana yazi geldi tam 5 kez yeniden giriş yaptigımda dolandirildigimi anlayip bankaya dolandirildim paralari bloke edin odemeyin dedim banka paranin ciktigini soylediler bir gun provizyonda bekletilir sonra ödemir dedim bankalar resmi kurumlara direk çikıs yapar sizin karttan 43 000bin tl yamansel petrol sirketine gecikmis sigorta primi ödentisi yapilmış savcilğa suc duyurusunda bulunun dediler hazirandan beri bir gelisme yok sgk gittim bu firmanin hesaplari bloke edilmis bir sey yapamayiz dediler cok madurum hayatim felc oldu vakıf banktan 43 000 tl kredi cekip borcu kapattim emekli masımdan kesiliyor kocaeli körfezde oturuyorum burada bana yardimci olacak birileri varsa lutfen yardimci olun

  1. Av. İlker Atamer

   Vakit kaybetmeden bankanıza chargeback başvurusu yapın, almadığınız bir ürün veya hizmet söz konusu olduğundan iade yapılacaktır.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!