+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

evlenme tavsiye

Evlenme ve Boşanma Konusunda Tavsiyeler

Evlenme tavsiyeleri ve boşanma tavsiyeleri, evlilik ve boşanma gibi hayatta alınabilecek en kritik kararlar bakımından önemlidir. Yıllardır boşanma davalarına bakan ve bu konuda tecrübe sahibi bir boşanma avukatı olarak gerek evlenme tavsiyeleri gerekse boşanma tavsiyeleri konusunda şunları belirtmek isteriz:

Evlenme Tavsiyeleri

Evlenmek için evlenmeyin. Çevrenizi mutlu etmek, sırf ailenizin isteğini yerine getirmek ve genel olarak birilerini tatmin etmek için asla evlilik yapmayın. Başkaları için yapılan evlilik asla mutluluk getirmez. İçinize sinmeyen bir kişiyle evlenmek size bekar kalmaktan daha çok zarar verebilir.

Evlilik Sözleşmesi Yapın

Eğer müstakbel eş ile aranızda önemli bir gelir veya maddiyat farkı varsa evlenmeden önce mutlaka mal rejimi türlerinden birisini seçen bir evlilik sözleşmesi yapın, bu konuda hiç çekinmeyin ve müstakbel eşinizle bu konuyu açıkça konuşup evlilik sözleşmesi yapın. Eğer zaten müstakbel eşiniz sizi gerçekten seviyor ve sizinle ortak bir gelecek hayal ediyorsa evlilik sözleşmesi imzalamaktan imtina etmeyecektir.

Çocuk Sahibi Olmak İçin Acele Etmeyin

Eşinizi iyice tanıyıp iyi anlaştığınız konusunda kesin kanaate varmadan çocuk sahibi olmayın. Yanlış bir evlilikten daha büyük bir yanlışlık var ise o da yanlış bir evlilikte çocuk sahibi olmaktır. Çocuksuz biri için boşanmak çok daha kolaydır.

Eşin Ailesine Saygı Önemlidir

Sadece eşinize değil, eşinizin ailesine de gereken saygıyı gösterin. Kişiler kendilerine yapılan saygısızlığı bir yere kadar kaldırabilir ama anne ve babalarına yapılan saygısızlık kişiyi daha çok kırar ve üzer. Bu nedenle yalnızca eşe ilgi ve saygı göstermek ama eşin ailesine yeterli saygıyı göstermemek çoğu zaman boşanmalara kadar giden problemlere neden olmaktadır.

Evliliğe Dıştan Müdahale Ettirmeyin

Aileleri, evliliğinize müdahale ettirmeyin. En çok karşılaştığımız boşanmaya giden tetikleyici faktörlerin başında bu gelmektedir. Eşler, evliliklerini kayınpeder ve kayınvalidenin müdahalesine açarsa işin sonu tartışma ve tatsızlıklara kadar gidecektir. Ailenizin, eşinizin hakkında size olumsuz konuşmasına ve dedikodu yapmasına da izin vermeyin, eşinize sahip çıkın.

Eşinizin Özel Hayatına Saygılı Olun

Evliliğe rağmen eşlerin özel hayatı olduğunu unutmayın. Eşinizin e-posta veya sosyal medya hesaplarının şifresini istemeyin, telefonunu veya bilgisayarını incelemeyi talep etmeyin. Eşin özel hayatına müdahale, psikolojik baskı yarattığı gibi ayrıca güven bunalımına neden olmakta ve karşılıklı güvensizlik sonucu doğurmaktadır.

Boşanma Tavsiyeleri

Profesyonel Destek Alın

Boşanma sürecinde duygusal ve fevri davranıp “boşanma bir an önce bitsin, kurtulayım” düşüncesiyle ilerde pişman olacağınız bir boşanma protokolüne asla imza atmayın. Eğer önemli mal varlığınız var ise ve anlaşmalı boşanma söz konusu olacaksa mutlaka bir boşanma avukatından hukuki destek alın. İnternette dolaşan ve çok sayıda eksiklik ve hata barındıran boşanma protokolü örneklerini asla kullanmayın. Boşanma protokolü kişilere özgü hazırlanır ve herkes için standart bir metin yoktur. Eğer anlaşmalı boşanma davasını avukat ile açacak durumunuz yok ise en azından boşanmanın anayasası olan boşanma protokolünü mutlaka bir boşanma avukatına hazırlatınız.

Boşanma süreci usül ve esas olarak teknik hukuki bilgi gerektirdiğinden hak kaybına uğramamak adına mutlaka davanızı bir boşanma avukatı vasıtasıyla açıp takip ediniz. Avukatlık ücreti ödeyecek durumda olmayanlar ise en azından bir boşanma avukatından davanın açılışı ve takibi konularında danışmanlık hizmeti almalıdır. Aki taksirde biten bir boşanma davası ve boşanma protokolü, hayatınızda açacağınız yeni sayfayı daha başlamadan çekilmez hale getirebilir.

Anlaşmalı Boşanmaya Çalışın

4- Eğer eşinizle boşanma konusunda tam bir anlaşmaya vardıysanız anlaşmalı boşanma davası, ancak boşanmadaki her husus konusunda tam olarak anlaşamıyorsanız çekişmeli boşanma davası söz konusu olacaktır.  Çekişmeli boşanma davaları en az 1 yıl süren ve çok meşakkatli davalar olduğundan mümkün olduğunca anlaşmalı boşanmaya çalışın. Ancak anlaşmalı da olsa çekişmeli de olsa boşanma davası açmadan evvel bir boşanma avukatından avukatlık veya en azından danışmanlık hizmeti alınmasını tavsiye ediyoruz.

5- Çekişmeli boşanma davalarında tanıkların rolü son derece önemlidir. Tanığınız yok ise veya tanığınız olmakla birlikte tanığınızın beyanları davanızı ve iddialarınızı ispatlayacak nitelikte değilse davayı kaybetme riskiniz olacaktır.

Boşanma Kararını Mutlaka Kesinleştirin

Boşanma davası boşanma ile sona ererse ve taraflar temyiz hakkını kullanmaz ise, boşanma tam olarak son duruşmanın yapılıp hükmün açıklandığı tarihte değil, gerekçeli boşanma kararının taraflara tebliğinden sonra ve istinaf süresinin dolmasından sonra gerçekleştiğini aklınızdan çıkarmayın. Nitekim kadılar bakımından boşanma kararının hızlı bir şekilde nüfusa işlenmesi iddet süresi bakımından önem taşır.

Düzelmesi Mümkün Olmayan Bir Evliliği Devam Ettirmeyin

Eğer hatalı bir evlilik yaptığınızı düşünüyorsanız ve evlilik size mutluluktan çok üzüntü veriyorsa ve boşanmayı gerçekten istediğiniz halde sırf çocuklar olumsuz etkilenir diye boşanmayıp hatalı evliliğe katlanmaya devam ediyorsanız hata yapıyorsunuz demektir. Zira araştırmalar sık sık kavgaların yaşandığı ve huzurun olmadığı bir evde büyüyen çocukların, boşanmış anne veya babasının yanında yaşayan çocuklardan daha olumsuz etkilendiğini ortaya koymaktadır.

Aile İçi Şiddet Durumunda Rapor Alın

Eşiniz tarafından darp edilirseniz boşanma davası açacak olsanız da olmasınız da mutlaka darp raporu alın. Darp raporu almak otomatik olarak boşanma davası açacak olmak anlamına gelmez. Ancak darp tekrarlanırsa bu durumda birden fazla darp eylemi resmi raporla ispatlanmış olur.

Bunlar dışında boşanma davası hakkında sorular başlıklı yazımız boşanma süreçleri konusunda bilgiler içermektedir.

Av. İlker ATAMER

4 Yorum

 1. nazife

  yılbası gecesı esımın beni iş arkadasıyla en az 2 yıldır aldattıgını ögrendim 17 yıllık bir evliliğim var 15 yasındada bir evladım var maddi yonden çok sıkıntılar cektim ilgisiz bir baba oldu her zamn eviyle ilgilenmedi dava acarsam yıpranma tazmınatı diye birsey oldugunu söylediler nafaka harıcı bu doğrumudur bilgi alabilirmiyim

  1. Av. İlker Atamer

   Boşnma davalarında “yıpranma tazminatı” olarak adlandırılan bir tazminat türü yoktur. Ancak eşinizin zinası ile manevi zarar neden olan diğer tüm kusurları nedeniyle uğradığınız tüm manevi zararlar için manevi tazminat talep edebilirsiniz.

 2. Aysegul

  Merhaba ben eşimden 4 yıldır ayrı yaşıyorum.ikametgahlarimiz ayrı yerlerde.hic bişekilde görüşmüyoruz.bu 4 yıl ıçerisinde aldığım mallardan boşanma sırasında hak talep edebilirmi?

  1. Av. İlker Atamer

   Fiilen ayrı yaşıyor olmanızın mal rejimine hiçbir etkisi yoktur. Eğer özel bir mal rejimi sözleşmesi yapmadıysanız edinilmiş mallara katılma rejimine tabisiniz ve görüşmeseniz bile evlilik süresince edinlen mallarda eşlerin mal rejimi hakkı doğacaktır.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!