+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

göçmen kaçakçılığı suçu ve cezası

Göçmen Kaçakçılığı

Göçmen kaçakçılığı suçu, maddi çıkar için bir yabancıyı yasadışı ülkeye sokmak veya yurt dışına çıkartmaktır. Ayrıca bir kişinin yasal olmayan şekilde ülkede kalmasını sağlamak da aynı şekilde suç kapsamına girmektedir. TCK madde 79’da düzenlenmiş göçmen kaçakçılığı suçu, diğer kaçakçılık suçu teşkil eden eylemlerden farlıdır. Tarihi eser kaçakçılığı ve gümrük kaçakçılığı suçu diğer yazılarımızın konusu olan bambaşka suçlardır.  Göçmen kaçakçılığı üç farklı şekilde işlenebilir. Bunlardan ilki bir yabancıyı illegal yollardan ülkeye sokmaktır. İkincisi bir yabancının veya Türk vatandaşının illegal yollardan yurt dışına çıkmasını imkan sağlamaktır. Suçun üçüncü görünüm şekli ise ülkeye önceden girmiş bir yabancının illegal yollardan ülkede kalmasını sağlamaktır. Dolayısıyla suç tanımında geçen “göç” sözcüğü legal anlamda göç veya göçmenliği kapsamamaktadır.

Göçmen kaçakçılığı suçunun en önemli unsuru, failin bu suçu işlerken maddi menfaat sağlamasıdır. Eğer fail hiçbir maddi menfaat elde etmeksizin bir kişinin yasal olmayan yolla yurda sokulmasına veya yurt dışına çıkartılmasına yardımcı olmuşsa  suç oluşmaz. Zira bu durumda suçun maddi unsuru gerçekleşmeyeceğinden suç oluşmayacaktır. Nitekim Yargıtay 9. Ceza Dairesi 2014 yılında verdiği bir kararda;

“Somut olayda, sanığın, kayınbiraderi V. ve arkadaşının kardeşi olan M. isimli şahısları aracı ile yurt dışına götürmek isterken İpsala Gümrük Müdürlüğünde yapılan kontrolde yakalanması şeklindeki eyleminde sanığın doğrudan doğruya veya dolaylı olarak maddi menfaat elde ettiğine veya bu maksatla atılı eylemi işlediğine dair mahkumiyetine yeterli her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı gözetilmeden yüklenen suçtan beraati yerine yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesi”ni bozma sebebi saymıştır.

Göçmen Kaçakçılığı Suçunun Cezası

Göçmen kaçırma suçu hangi şekilde işlenirse işlensin kanundaki minimum ceza değişmemektedir. Bu itibarla, göçmen kaçakçılığı suçunun cezası 3 yıldan 8 yıla kadar hapis ve 10.000 güne kadar adli para cezasıdır. Göçmen kaçakçılığı suçu teşebbüs aşamasında kalsa dahi, faile suçu tam olarak işlemişcesine ceza verilecektir. Suçun mağduru olan kişilerin, hayati tehlike yaşaması halince ceza artacaktır. Bir başka deyişe ülkeye göçmenlerin işlenen suç nedeniyle yaşamı tehlikeye girmişse ceza en az %50 artacaktır.  Ayrıca göçmenlerin onur kırıcı muameleye tabi tutulmaları halinde ceza en az yarı oranında artırılacaktır. Ayrıca bu suçun bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, verilecek cezalar yarı oranında artırılır. Görüleceği üzere göçmen kaçakçılığı suçunun sabit olması halinde verilecek ceza asgari 3 yıl hapis cezasıdır. Bu itibarla bu suçtan verilen cezaların ertelenmesi, paraya çevrilmesi ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılması mümkün değildir. Dolayısıyla ciddi bir suç olan göçmen kaçakçılığı suçu nedeniyle yargılanan kişilerin bu alanda uzman bir avukattan profesyonel yardım almasını öneriyoruz.

İnsan Ticareti Suçu

TCK madde 80’de düzenlen insan ticareti suçu ise farklı amaçlarla işlenen bir suçtur. Zorla çalıştırmak, hizmet ettirmek, fuhuş yaptırmak veya esarete tabi tutmak bu amaçların başında gelmektedir. Ayrıca bu suç, organ ticareti amacıyla da işlenen bir suçtur. İnsan ticareti suçunda tehdit, baskı, zorlama, şiddet, kandırma  veya çaresizliklerinden yararlanma söz konusudur.  Kişilerin, rızalarını elde etmek suretiyle kişileri ülkeye sokmak, ülke dışına çıkarmak, kaçırmak, bir yerden başka bir yere götürmek veya sevk etmek ya da barındırmak da su kapsamındadır. Suç, tanımı nedeniyle göçmen kaçakçılığı suçuna benzese de arada önemli bir fark vardır.

İnsan Ticareti Suçunun Cezası

İnsan ticareti suçunun cezası 8 yıldan 12 yıla kadar hapistir. Hapis cezasına ek olarak 10.000 güne kadar adli para cezası verilmektedir. Daha ağır bir suç olan insan ticareti suçunun cezası göçmen kaçakçılığından daha fazladır. Suçun işlenmesinde mağdurun rızasının olması dahi suçunun oluşumunu engellememektedir. Ayrıca suçun mağduru olan 18 yaşından küçük olması halinde hukuki durum değişmektedir. Bu halde zorlama, baskı, tehdit, şiddet veya kandırma olmasa dahi aynen göçmen kaçakçılığı suçu gibi vaki olmuşcasına sanığa ceza verilecektir.

Göçmen Kaçakçılığı Etkin Pişmanlık

Kaçakçılık suçu bakımından Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nda bir takım etkin pişmanlık hükümleri söz konusudur. Ancak mal kaçakçılığından farklı olarak göçmen kaçakçılığı, etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanabildiği bir suç değildir. Dolayısıyla bu suç nedeniyle ceza hukuku anlamında pişmanlık nedeniyle ceeza indirimi mümkün değildir.

Av. İlker ATAMER

37 Yorum

 1. Banu

  Eşim göçmen kacakciligi yüzünden 4 yil 5 ay yatari var örgüt sucu diye geçiyo açık cezaevine çıkma hakkı yokmu denetimli serbestlikten faydalanirmi cvp verirseniz sevinirim kolay gelsin

  1. Av. İlker Atamer

   Örgütlü suçtan dolayı hapis cezası alanların cezası ilgili infaz kanunu gereği kapalı cezaevinde infaz edildiğinden eşinizin açık cezaevine çıkma imkanı bulunmamaktadır.

 2. Sefer taş

  Bende göçmen kacakcılıgıdan tutuklandım mahkeme ye cikinca ya kadar 52 gun cezaevinde kaldım
  Ilk mahkeme serbest kaldım toplam 6 kişi oldugumuz için örgütlü göçmen kacakcılıgıdan yargılan dım ilk mahkeme ceza aldım temhiz ederek berbatim aldım bu arada işimden oldum şimdi beraat im i aldıgım halde izmir limanına giriş kartı verilmiyor sabıkam yok mahkeme kararı m Serh kararım ve kesinleşmiş beraat kararımı kurula verdigim halde kart talebin red ediliyor bunun için ne yapmam gerek

  1. Av. İlker Atamer

   Beraat ettiğiniz ve beraat kararının kesinleşmiş olduğu bir suçlamadan dolayı size kimse limana girme kısıtlaması getiremez. Dolayısıyla öncelikle sizi limana almama sebebinin gerekçesini öğrenmeniz uygun olacaktır.

 3. Dogukan

  Babam gocmen kacakciligi ndan 6 gün önce içeri girdi yakalandığı pozisyon ise kamyona eskort luk yaparken alındı ne kadar yer yardimci olurmusunuz

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer örgüt suçlaması yoksa 8 seneye kadar, eğer suçun örgütlü işlendiği iddiası varsa 12 seneye kadar hapis cezası ile yargılanacaktır Suçlama ciddi ve sonuçları vahim olduğundan mutlaka bu konuda uzman bir ceza avukatıyla çalışmanız uygun olacaktır.

 4. aslıhan

  arkadaşımın eşi suriyeli taşırken jandarma tarafından tutuklandı ve cezaevine yollandı mahkeme bekliyor 5 kişi birden tutuklandılar acaba mahkeme sonucu ne olur genelde nasıl sonuçlanıyor hiç sabıkası yok lütfen acil bir cvp paylaşırsanız çok sevinirim genelde ilk mahkemeden sonra salıverildiğini duydum doğrumudur

  1. Av. İlker Atamer

   Göçmen kaçakçılığı suçunun cezası en az 3 yıl hapis cezasından başladığı için failin sabıkasız olması cezanın ertenmesine veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına imkan vermemektedir. Bu itibarla bu suçtan dolayı hüküm giyenlerin cezası onaylandığı takdirde infaz aşamasına geçilecek ve cezaevi süreci başlayacaktır.

 5. gönül

  Esim cuma günü mülteci taşırken yakalandi şuanda cezaevinde ne kadar ceza alir

  1. Av. İlker Atamer

   Olayın detayını bilmeden soruşturma dosyasını görmeden hiç kimse size eşinizin ceza alıp almayacağını ve alırsa ne kadar ceza alacağını söyleyemez. Ancak suçun cezası ne kadar onu merak ediyorsanız makalemizde yazıyor zaten.

 6. Nisanlim bugun tutuklandi canakkaleye suruyeli tasimaktan 28 aralik 2015 olan mahkemeye gitmedi avukatlar katildi ama ifadesi alinmak uzere tutuklamasi cikti 4 kisilerdi ama birisi 45 gun ceza yattigi icin 28 aralikta tutuksuz Yargilanmak icin serbest birakildi nisanlim dahil bugun mahkemeleri vardi durusmada tutuklandilar teslim olmadiklari icin mahkeme 18 şubata ertelendi sizce nisanlim cikarmi bu mahkemede disari

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer göçmen kaçaklığı suçu konusunda tecrübesi olan bir ceza avukatıyla çalışırsanız hızlı bir şekilde tahliye almanız dava sonunda da eğer hukuklen mümkünse beraat kararı almanız mümkün değilse de en az cezayla süreci atlatmanız mümkündür.

 7. Slm avukat bey eşim 28 aralık2015 te göçmen kaçakçılığı suçlamasıyla Teknik takiple önce 22 kişiyle göz altına alındı 4 kişi karakoldan serbest kaldı geriye kalan 18 kişinin 6sı savcılık ifadesiyle denetimli serbestlik aldı eşim ve 12 kişi tutuklandı dosyada adı geçen toplamda 30 kişi var sonradan tutuklananlar oldu şuan 16 tutuklu var hala ifadesi alanınmayan insanlar var ve İddianame hazır değil süreç ne olur sizce?

  1. Av. İlker Atamer

   Çok sayıda şüpheli olduğuna göre çok büyük bir ihtimalle göçmen kaçakçılığı suçunun örgüt faaliyeti çerçevesinde işlendiğine dair bir iddianame düzenlenecek ve TCK madde 79/3 kapsamında artırılmış şekilde ceza istenecektir. Bu durumda sanıkların mahkumiyetine karar verilirse alınacak ceza en az 4.5 yıl hapis cezasından başlayacaktır.

 8. Ahmet

  Gocmen kacakciligi suçundan yakalandim serbest kaldim ancak aracima satilamaz serhi dusmusler. Ceza alirsam şayet aracima el koyarlarmi acaba.

  1. Av. İlker Atamer

   Evet eğer araç size aitse ve suçun işlenmesinde araç olarak kullanılmışsa kuvvetle muhtemel aracın müsaderesine karar verilecektir.

 9. Sibel

  Merhaba benim eniştem 6 yıl 6 ay ceza aldı göçmen kaçakçılığı yüzünden herhangi bir af olayı varmıdır yani aftan yararlanabiilirmi

  1. Av. İlker Atamer

   Denetimli serbestlik ve şartlı salıverme düzenlenmesi dışında son zamanlarda çıkan bir af yasası bulunmuyor.

 10. selçuk

  merhabalar avukat bey benim eniştem göçmen kaçakçılğından yakalanmak üzereyken içindeki mültecilerle kaçtı ama diyer arkadaşı yakalandı arkadaşı ismini vermemiş ama benim eniştem aradan birkaç saat ğeçtikden sonra arkadaşını arıyor telefonu karakol komutanı açıyor ve gel ifade ver felan diyor ama bu gitmiyor bu nedenle tlf nu ifşa oldu aracın ne plakasını ne suç üstü yakalandı sadce tlf nu biliniyor karakol komutanı hakkında yakalama kararı çıkarcam arabana haciz koyulacak sizce ne yapmamız gerekir bi suç üstü yakalanmadık sizce ne olur beni aydınlatırsanız sevinirim

  1. Av. İlker Atamer

   Zaten göçmen kaçakçılığı suçu nitelik itibariyle genelde tutuklu yargılama yapılan bir suç tipi, bir de kaçma durumu söz konusu olursa yakalandığı zaman tutuklanma ihtimali artacaktır. Dolayısıyla eğer şüpheli henüz yakalanmadıysa yapacağı en uygun davranış bu konuda uzman bir avukatla önce görüşüp daha sonra da avukatla beraber ifade vermeye gitmektir.

 11. Ferhat Çiçek

  Merhabalar. Ben 1 Yıl önce Edirne Meriç’te 30 göçmen ve iki şişme bot taşırken yakalandım. Savcı bana tutuklama vermişti hakim ise adli kontrolle serbest bıraktı. Bi ay sonra mahkemem var yaklaşık bi yıl aradan sonra sizce sonucu ne olur cezaevine girer miyim ?

  1. Av. İlker Atamer

   Teorik olarak dava devam ettiği sürece tutuklanma ihtimali vardır. Ayrıca sadece tutuklamaya odaklanmayın zira yargılandığınız suçun cezası hayli yüksek ve dava sonunda mahkûmiyet kararı çıkar ve karar onaylanırsa yine cezaevine göreceksiniz.

 12. Gues

  Merhaba benim adıma olan servis aracimla göçmen kaçakçılığı yapılmış ben araci okul taşımacılığı yapan bir sirkete kiraya vermiştim sozlesmemde var.Bu sebepten aracim yediemin parkina çekilmis sofer tutuklanmis ifadesinde çalıştığı sirketin bu aracı kiralandığıni da belirtilmiş.bunlardan dolayı ceza alir miyim aracımı tekrar alabilir miyim yada beni ne gibi seyler bekliyor acil cevap yazabilir misiniz?

  1. Av. İlker Atamer

   Muhtemelen suç işlenmesinde araç olarak kullanıldığı düşünüldüğü için taşıta el konmuştur. Eğer bir ceza avukatı ile başvuru yaparsanız aracı geri almanız mümkün olabilir.

 13. Volkan

  Babam 20 gün önce yolcu otobüsüyle 60 mülteciyle yakalandı şuan tutuklu ve otobüsü kullanan babamdı ve babamı bu işe bulaştıran otobüs sahibi ise şuan nerde olduğu bilinmiyor sizce babam ceza alırmı babam şoför olarak gitmişti araç sahibi ceza alırmı veya suç tamamen babama kalırmı bu arada sicili temiz cevap için simdiden tskler

  1. Av. İlker Atamer

   Dosyanın detayını bilmeden bu sorularınıza yanıt vermek maalesef mümkün değil. Tutuklu yakınınızın bir an önce tahliye olması için bu konuda uzman bir avukatla çalışmanızı tavsiye ederim.

 14. Melek

  Meraba benim eşim Suriyeli taşırken polis tarafından yakalandı şu an tutuklu yargılanıyor daha önceden sabıkası yok ne kadar ceza alır sizce lütfen yardim

  1. Av. İlker Atamer

   Makalede bu suçun ceza miktarını belirttim zaten. Ama eşiniz ceza alır mı veya alırsa tam olarak ne kadar ceza alır dosyasını görmeden yorum yapmak hiç bir şekilde mümkün değil.

  1. Av. İlker Atamer

   Kevser Hanım, telefon numaramız iletişim bölümünde yazıyor.

 15. Serhat

  Göçmen kaçakcılından yakalandım ve 2 sene 11 ay ceza aldım yakandım tarih 2014 aftan yararlanırmıyım birde arabaya müsare koydular aracı hala kullanıyorum müsaderiyi kaldıra bilirmiyim acaba

 16. Cemre

  Şuan göçmen kaçaklığı ile mahkemesi olmayan fakat hala cezaevinde yatanlar ne olacak hepsine kapılar açıldı ama onlar hala cezaevinde mahkeme açılmasını bekliyorlar bununla ilgili bir düzenleme olacak mı

  1. Av. İlker Atamer

   TCK madde 79’da yazılı göçmen kaçakçılığı suçu hala yürürlüktedir ve kanun değişmemiştir. Şu anki mevcut durum tamamen fiili olup göçmenlerin kendi çabaları ile diğer ülkelere gitmesine devlet mani olmama kararı almıştır. Ancak göçmen dışındaki diğer kişilerin, göçmenlerin yurtdışına hukuka aykırı şekilde çıkışına yardım etmesi mevcut hukuki düzenlemeler nedeniyle hala suç teşkil etmektedir.

 17. İrem

  Merhaba abim yunanistana türk göçmen taşırken yakalandı ve suan yunanistanda 7 aydır yatıyor bu ay mahkemesi var acaba avukatı büyük ihtimalle tahliye edilecegini söylüyor tahliye olduktan sonra türkiyeye gelse burada da ceza alır mı

  1. Av. İlker Atamer

   Aynı suçtan iki ceza olmaz. Eğer ağabeyeniz hakkında aynı eylemden dolayı ikinci kez soruşturma veya ceza davası açılırsa Yunan mahkemesinin vereceği kararı ibraz etmeniz gerekir.

  1. Av. İlker Atamer

   Evet TCK madde 79 hala yürürlüktedir ve kanun değişmediği için göçmen kaçakçılığı hala ciddi bir suçtur.

error: Kopya koruması engeli!