+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

hükmün açıklanmasının geri bırakılması

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması

CMK madde 231’de düzenlenmiş olan hükmün açıklanmasının geri bırakılması ya da kısaca HAGB, sanığın ceza hukuku anlamında suç işlediğine dair bir hüküm olmakla birlikte suça ilişkin cezanın özel bir şekilde ve şartlı olarak 5 yıl boyunca ertelenmesidir. 5 yıllık denetim süresi içinde sanığın kasıtlı bir suç işlememesi halinde kamu davası hiç açılmamış sayılacaktır. Ancak denetim süresinde işlenen bir kasıtlı açıklanması ertelenen hükmün açıklanması başka bir ifadeyle infaz sürecinin başlaması demektir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, hapis cezasının ertelenmesi kavramından ve infazın ertelenmesinden tamamen farklıdır.

hükmün açıklanmasının geri bırakılması

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması şartları nelerdir?

HAGB kararı için ilk ve öncelikli şart, sanığa verilen cezanın 2 yıl veya daha süreli hapis cezası ya da adli para cezası olmasıdır. Eğer 2 yıldan fazla süreli hapis cezası söz konusu ise HAGB mümkün değildir. İkinci olarak suç sonucunda bir maddi zarar oluştuysa bunun sanık tarafından giderilmesi gerekir. Üçüncüsü, sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkumiyeti bulunmaması gerekir. Eğer başka bir kasti suçtan dolayı adli sicil kaydı (sabıka kaydı) varsa HAGB kararı verilemeyecektir. Ancak taksirle işlenen suçlar, örneğin taksirle yaralama veya taksirle öldürme benzeri suçlar sebebiyle alınan mahkumiyet kararları HAGB kararı verilmesine engel değildir. Son olarak HAGB kararı için hakimde sanığın yeniden bir başka suç işlemeyeceği yönünde olumlu bir kanaate varması gerekir.

HAGB kararı sabıka kaydına veya adli sicile işlenir mi?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı vatandaşların savcılıklar veya e-devlet üzerinden yaptığı normal adli sicil sorgulamalarında gözükmez zira bu kararlar özel ve ayrı bir sistemde kayıt altında tutulur ve HAGB kararları sadece soruşturma ve kovuşturmalarla alakalı olmak üzere hakim ve cumhuriyet savcıları tarafından görüntülenebilir.

HAGB kararı için sanığın rızası şart mıdır?

Evet. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması verilmesi için sanığın ya da sanığın avukatının bu yönde rıza göstermesi şarttır. Zaten bu yüzden hakim usulen sanığa HAGB kararına rıza gösterip göstermediğini sorar. Ancak sanık yerine sanığın avukatı tarafından HAGB konusunda rıza beyanı için avukatın vekaletnamesinde yetki bulunması gereklidir.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmeli miyim?

Bu sorunun cevabı kişilere ve durumlara göre değiştiğinden mutlaka bir ceza avukatı ile görüşme yaptıktan sonra yapılacak değerlendirmeye göre belirlenmelidir. Dosyadaki delil durumu ve kişinin kriminal özellikleri bu kararın verilmesinde önemli rol oynayacaktır.

HAGB kararı

HAGB kararının temyizi mümkün mü?

Hayır mümkün değildir. Eğer sanık HAGB kararının verilmesine rıza göstermişse ve hakkında HAGB kararı verilmişse, o karar artık temyiz edilemez ancak bu karara itiraz edilmesi mümkündür. Dolayısıyla eğer sanık verilecek mahkumiyet kararını temyiz etmek istiyorsa HAGB kararına rıza göstermemelidir.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına itiraz?

HAGB kararının hukuken temyizi mümkün olmasa da itiraz edilmesi hukuken olanaklıdır. İtiraz bir üst mahkemece incelenecek olsa da “hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına itiraz nereye yapılır” sorusunun cevabı “kararı veren mahkemede”dir. Ancak itiraz üzerine dosyanın esasına dair ayrıntılı bir inceleme yapılmayacak ve sadece HAGB kararının kanuni şartlarının oluşup oluşmadığına dair esasa girilmeksizin usuli bir inceleme yapılacaktır.

Denetim süresinde yeni bir suç işlenmesi halinde ne olur?

HAGB kararı ile birlikte sanık için belirlenen 5 yıllık denetim süresi içinde sanığın yeniden kasten bir suç işlemesi halinde, açıklanması ertelenen hüküm açıklanacak başka bir ifadeyle infaz süreci başlayacaktır. Yalnız burada önemli olan husus, denetim süreci içinde işlenen suçun mutlaka kasıtlı bir suç olmasıdır. Zira taksirle işlenen suçlar hükmün açıklanmasının geri bırakılması bakımından ihlal edici nitelikte değildir ve dikkate alınmaz.

Daha önce verilen HAGB, yeniden HAGB verilmesini engeller mi?

Evet CMK bu konuda nettir. İlk verilen HAGB sonrası 5 yıllık denetim süresi içinde kasıtlı bir suçtan başka bir yargılama yapıldığında daha önce verilen, yeniden HAGB verilmesine engeldir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

17 Responses

 1. erdincyilmaz

  Benim başımdan aile içi kavga olmuştu babamın ilk eşinden olan 2 oğlu ve çocuğu bu uçu bana darp etti ve mahkemelik olduk nihayetinde iyi niyetten ben şikayetimi geri çektim ama mahkeme davayı uzattı hakim yargılama sonucunda bana da darp edilene yani kaydırarak 2245 tl para cezası verdi +130 tl de dosya masrafi ekledi bu duruma nasıl itiraz ederim yardımcı olurnusunuz

  1. Av. İlker Atamer

   Sorunuzdan anlaşıldığı kadarıyla mahkeme hakkınızda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı vermemiş ve doğrudan para cezasına hükmetmiş. Eğer durum buysa, hükme esas para cezası temyiz sınırının altında olduğundan temyizden sonuç almanız hukuken mümkün görünmüyor.

 2. Mustafa

  2007 yılında rusatsız silah ile eğlendiğim gazinonun önünde bir el ataş ettim ve2009da düğünde Tüfek ile ateş ettmekten dava açılmıştı davalarım 5 yıl erteleme ve para cezasına onamıştı 2015 ÇOĞU bir anlık sinirle yaşanan ufak bir aile Şiddeti oldu eşim bir an sinirlenerek polisi Arıyor. Bu olaydan dolayıda eşim şikâyetinden vaz geçti fakat kamu Davası açılarak 3500 tl para cezasını verdi benim diğer silah davam bozulmuş tekrar mahkeme başladı bu adaletmi şimdi bu aileyi korumak değil aile şiddetini daha fazlalaştırmk bence benim bu mahkemelerin sonucu ne olur yardımcı olursanız sevinirim

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer eşinize karşı yaralama suçu sebebiyle kamu davası açıldığında uzman bir ceza avukatına başvursaydınız o davadan büyük ihtimal ceza almazdınız ve HAGB kararı verilen eski dosyanız yeniden gündeme gelmezdi.

  1. Av. İlker Atamer

   Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı adli sicile işlenmediğinden sildirmeniz de gerekmeyecektir.

 3. Hakan Alcan

  iyi günler, aile içi şiddet davasında taraflar birbirinden şikayetçi olmadığı durumda, açılan kamu davasında HAGB kararı verilebilir mi?

  1. Av. İlker Atamer

   Hükmün açıklanmasının geri bırakılması için diğer koşullar oluştuysa evet HAGB kararı verilebilir.

  1. Av. İlker Atamer

   Hayır HAGB kararında denetim süresi kanunen 5 sene olarak belirlendiğinden itiraz yoluyla ya da bir başka yolla denetim süresini azaltmak mümkün değildir.

 4. Kemal

  Hagb açıklandığında başka bir suç işlendiğinde mahkeme o suçu işlediğine dair karar verdiğindemi eski Hagb Kararımı açiklaniyor lütfen bilgilendirirmisiniz

  1. Av. İlker Atamer

   Yargılamanızı yapan mahkeme adli sicil ve HAGB sorgunuzda daha önce HAGB verilmiş bir hükme rastlarsa ilgili mahkemeye yazı yazıp eski dosyanızı ister. Ardından yargılama sonunda ceza alırsanız verilen hüküm, daha önce HAGB kararı vermiş olan mahkemeye yine yazı ile bildirilir. Ardından daha önce HAGB kararı veren mahkeme daha önce açıklanmasını ertelediği hükmü açıklar. Ancak bu süreçlerin yaşanması için dosyanızda belirli koşulların gerçekleşmiş olması gerekir.

 5. Şaban

  Hocam HAGB kararı verilen bir kişi yurt dışına çıkabilir mi? Birde bu durumdaki kişiler iş başvurularında adli sicilden kaynaklı sorun yaşar mı? Hayırlı günler.

  1. Av. İlker Atamer

   Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı yurt dışına çıkışa engel değildir.

 6. selam 4 yıl önce Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararıyla 4 ay hapis cezası aldım daha önce sabıkam olmadığı için 5 yıl denetim aldım 5 yıl dolmadan alkollü araç kullanmaktan yakalandım önceki doya tekrar açılmış.eger hakim bana hapis cezası verirse sabıka kaydıma işlermi ? şimdiden teşekkür ederim

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!