+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

tehdit suçu

Tehdit suçu nedir?

TCK madde 106’da düzenlenmiş olan tehdit suçu, en genel anlamıyla bir kişinin bir başka kişiye veya o başka kişinin yakınının canına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına ya da mal varlığına yönelik hukuka aykırı bir saldırı gerçekleştireceğinin bildirilmesidir. Tehdit suçu sözle, yazılı mesajla, mektupla, internet yoluyla veya özel işaretlerle işlenebilir. Kanundaki düzenleme dikkate alınarak tehdit suçu basit tehdit ve nitelikli tehdit olarak ikiye ayrılabilir.

Basit tehdit ve nitelikli tehdit ayrımı

Basit tehdit, failin cana, vücut veya cinsel dokunulmazlığı yönelik olmayan ancak mağduru mal varlığı bakımından önemli bir zarara uğratacağının veya benzeri bir kötülük yapılacağının bildirilmesidir. Basit tehdit suçunun cezası 6 aya kadar hapis veya adli para cezasıdır. Basit tehdit suçunun takibi ve soruşturması şikayete tabidir. Mağdurun canına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik haksız bir saldırı yapılacağına ilişkin tehdit ise nitelikli tehdit kapsamında olup takibi şikayete bağlı değildir ve kendiliğinden soruşturulur.  Nitelikli tehdit suçunun cezası ise 6 ay ile 2 yıl arası hapis cezası olarak belirlenmiştir.

tehdit suçu

Tehdit suçunun cezası ve ağırlaştırıcı sebepleri

Tehdit suçunun cezası 6 ay ila 2 yıl arası hapis cezasıdır. Tehdit suçunun kanunda belirtilen belirli şekillerde işlenmesi suçun nitelikli bir diğer deyişle ağır halini oluşturur. Türk Ceza Kanunu’na göre tehdit suçunun aşağıdaki şekillerde işlenmesi suçun ağırlaştırıcı sebebini teşkil eder:

 • Silahla işlenmesi,
 • Birden fazla kişiyle birlikte işlenmesi,
 • Failin kendisini tanınmayacak hale getirerek işlenmesi,
 • İmzasız mektup veya özel işaretler kullanılarak işlenmesi,
 • Suç örgütlerinin oluşturduğu korkudan yararlanarak işlenmesi.

Tehdit suçunun yukarıdaki ağırlaştırıcı sebeplerinin birinin mevcudiyetiyle halinde verilecek ceza artacak ve 2 ila 5 yıl arası hapis cezası olacaktır. Ayrıca eğer tehdit suçu birden fazla defa işlendiyse zincirleme suç hükümlerinin gereği olarak failin yukarıda belirtilenden daha fazla ceza alması söz konusu olacaktır.

Tehdit ve şantaj suçları arasındaki fark nedir?

Tehdit suçu ve şantaj suçu özellikleri gereği birbirlerine çok benzeseler de aralarında önemli bir fark vardır. Tehdit suçunda failin, haksız ve hukuka aykırı saldırı yağacağına ilişkin fiilindeki saik geneldir ve özel bir amaç taşıması gerekmez. Ancak şantaj suçunda haksız bir çıkar sağlama saiki söz konusudur. Ayrıca, tehdit suçunda mağduru belirli bir yönde hareket etmeye zorlama bir başka deyişle bir başka hareket yaptırmaya veya yaptırmamaya yönelik bir amaç vardır. Ancak tehdit suçunda mağduru mutlaka yapması gereken bir davranışı yaptırmamaya veya yapmaması gereken bir davranışı yaptırmaya yönelik bir saik bulunması gerekmez.

Tehdit Suçunun İspatı

Tehdit suçunun ispatı mağdur bakımından son derece önemlidir. Dolayısıyla tehdit suçuna maruz kalan kişilerin, failin tehdit içerikli söz veya yazılarını ispatlayacak delilleri silmemesi, bunları muhafaza etmesi failin yakalanması ve cezalandırılması bakımından gereklidir. Özellikle son dönemde çıkan bazı Yargıtay kararları başka şekilde delil elde etme imkanı yoksa ve salt işlenen suçu delillendirmek için hareket ediliyorsa ses kaydı yapılmasının suç oluşturmayacağına hükmetmiştir. Aynı şekilde eğer fail, tehdit niteliğindeki eylemlerini yazılı mesaj yoluyla değil sadece konuşarak veya telefonda iletiyorsa işlenen tehdit suçunu başka şekilde ispatlama imkanı yoksa ses kaydı yapılmasının hukuka aykırı olmadığı kanısındayız.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

2 Responses

 1. hakan

  gürültü problemi nedeniyle uyarılarda bulunduğunuz fakat etki etmemesi üzerine tartışma anında o anlik ofkeyle seni öldürürüm seni döverim gibi tehdit unsurlarının cezayi akibeti nedir para cezasina cevrilebilir mi ayrıca tehditlerin şikayet için belli bir süresi varmıdır.

 2. Barış Karahan

  İlker bey merhaba.Bir sorum olacaktı.Basit tehdit suçundan mahkemem var,söz tartışması olayında öfkeyle söylenmiş bir söz” mal varlığıyla ilgili büyük zarara ugratacagindan” diyerek iddianamede bildiri geldi mahkeme olucak tarihi de belli ben üniversite öğrencisiyim okul hayatımi ne derece etkiler nasıl bir sonuç çıkabilir bilgi verirseniz çok mutlu olurum,tesekkur ederim.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!