+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

google görsel kaldırma

Google Görsel Kaldırma

Google görsel kaldırma işlemleri internet hukuku kapsamında olan yasal işlemlerdir. Bu alanda yıllardır çalışan bir hukuk bürosu olarak internetten fotoğraf silme taleplerinin sürekli arttığını gözlemlemekteyiz. İnternette yayınlanan fotoğrafların özel hayatı ihlal etmesi kişilik haklarını zarara uğratması nedeniyle internetten görsel çıkartma ve kaldırma işlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Görsel sildirme talepleri daha çok haber sitelerinde yayınlanan fotoğraflar için gelmektedir. Bunun yanında sosyal medyada daha önce paylaşılan ancak sonradan pişman olunan fotoğraflar da mevcuttur. Kişiler bazen soysal medya hesabını kapattığı halde hala görsel aramalarında çıkan fotoğraflardan rahatsız olmaktadır. Kapatılan hesaplarda önceden paylaşılan fotoğraflar nedeniyle görsel silme istenmektedir. Ayrıca şantaj suçu amaçlı olarak internet ortamında paylaşılan müstehcen fotoğraf ve videolar için de internetten görsel silme ve kaldırma talepleri gelmektedir.

Google’dan Fotoğraf Kaldırma

Google’dan görsel sildirme işlemleri de yine bilişim avukatı olarak en sık yaptığımız hukuki işlemlerden birisidir. Çoğu zaman bir internet sitesinden kaldırılan bir içeriğin Google önbellekteki yansıması otomatik olarak kalkmadığı gibi bir internet sitesinden çıkartılan bir fotoğraf veya resim de Google görsel arama sonuçlarından kendiliğinden çıkmamaktadır. Bu bakımından resim kaldırma veya fotoğraf silme amaçlı olarak Google görsel kaldırma işlemleri yapılması gerekmektedir. Bilişim avukatı olarak bize başvuran kişilere bu anlamda görsel çıkartma ve fotoğraf kaldırma desteği veriyoruz. Google görsellerden fotoğraf silme ve çıkartma işlemleri için bize başvurabilirsiniz. Ayrıca Google silme ve içerik çıkartma işlemlerinde ofisimiz destek vermektedir.

Google Fotoğraf Silme İşlemleri

Fotoğraf kaldırma işleminin bir alt türü de Google görsel aramalarında çıkan fotoğrafların silinmesi işlemidir. Olumsuz fotoğraflar bazen haber sitelerinde, ve sosyal medya sitelerinde görünmektedir. Bazen de forumlarda veya kişisel sitelerde yayınlanan fotoğraflar rahatsız edici olabilmektedir. Google’ın görsel arama sonuçlarında çıkan fotoğraflar büromuz kaldırtabilmektedir. Bu şekilde Google arama sonuçlarında çıkan fotoğraflar için sildirme işlemi yapmak isteyen müvekkillerimize yönelik Google fotoğraf kaldırma işlemi konusunda hukuki destek veriyoruz ve çok kısa sürede fotoğraf silme işleminde netice alıyoruz. Bu konuda detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızdaki telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Arama Motorlarından Görsel Çıkartma

İnternette ağırlıklı olarak kullanılan arama motoru Google olduğu için yukarıdaki açıklamalarda Google’dan söz edilmiştir. Ancak Google görsel silme işlemlerinin yanı sıra Yandex, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarından da fotoğraf silme ve görsel çıkartma işlemi yapmaktayız. Rahatsız edici görsellerin hızlı bir şekilde kaldırılması ve bunların tekrar internette yayılmasını önlemek açısından önemlidir. Aksi takdirde internete düşen bir görselin başka sitelerde kopyalanarak yayınlanması ile hızlı bir yayılma gerçekleşebilir. Ki bu durumda bunları internetten tekrar kaldırma maliyeti daha da artabilir. Dolayısıyla eğer Google görsellerden resim kaldırma işlemi yapılacaksa bunun hızlı bir şekilde yapılması faydalıdır.

Diğer İçeriklerin İnternetten Çıkartılması

Eğer çıkartılması istenen görsel veya fotoğraf bir internet sitesinde halen mevcutsa, söz konusu içeriğin kaynak siteden çıkmadan Google görsellerden kaldırılması mümkündür. Ancak çoğu zaman önce kaynak sitede işlem yapıp ardından Google fotoğraf silme işlemi yapılmaktadır. Fotoğraf, resim ve görsel dışında ayrıca Youtube video silme  ile internetten haber kaldırma işlemleri de hukuken mümkündür. Buna ek olarak asılsız ve karalayıcı yorumlar için Google olumsuz yorum silme imkanı bulunmaktadır. Ayrıca Internetten içerik kaldırma ve çıkartma desteği için büromuz destek sağlamaktadır.

Görsel Kaldırma Maliyeti

Öncelikle ifade etmek gerekir ki, internetten görsel çıkartma ve Google fotoğraf silme işlemleri tamamen hukuki işlemler olup ancak bu konuda uzman bir bilişim avukatının vekaletname ile yapabileceği işlemlerdir. Dolayısıyla “itibar yönetimi” yaptığını iddia eden kişilerden ve şirketlerden kaçınılması uygun olacaktır. Ayrıca avukat sıfatı taşımayan şahıslardan da destek alınmaması gerekir. Görsel silme ve fotoğraf kaldırma işlemleri işlem yapılacak sitenin türüne ve içeriğine göre değişmektedir. Ayrıca görsel bulunduğu arama motoruna ve ilgili görselin kaç sitede bulunduğuna göre işlemler değişmektedir. Son olarak, işlem yapılacak sitenin yerli veya yabancı olup olmadığına göre durum farklılık arz etmektedir. Nitekim yabancı sitelerden Amerikan hukukuna göre içerik kaldırma işlemi desteği de vermekteyiz. Dolayısıyla avukatlık ücreti konusunda rakam verebilmemiz için görsel kaldırma ve silme yapılacak URL’nin analizini yapmamız gerekmektedir. Bu itibarla işlemleri konusunda bize telefonla ulaşıp çıkartılmasını istenen görseller konusunda bilgi verilmesi gerekmektedir.

Av. İlker ATAMER

2 Yorum

  1. Funda

    Resimlerimin bulundugu googleden ve bazi sitelerden nasil kaldira biliriz bana lutfen yardimci olurmusunuz

    1. Av. İlker Atamer

      Görsel kaldırma konusunda hukuki destek almak için iletişim sayfasındaki telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!