+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

özel hayatın gizliliğini ihlal suçu

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, ceza hukuku kapsamına giren ve Türk Ceza Kanunu’nun 134. maddesinde düzenlenmiş olan bir suç tipidir. Bu suçun işlenmesi ile kişilerin özel hayatlarının gizliliği ve dokunulmazlığı ihlal edilmektedir. Suçun maddi unsuru gizli olması gereken özel hayata dair bir takım özel bilgilerin veya verilerin ifşa edilmesi, açığa çıkartılmasıdır. Özel hayata dair bilgi ve veriler kişinin saklı kalması beklenen iç dünyasına ait olan özel detaylardır. Örneğin bir kişinin bir hastalığı olduğu ve o hastalık nedeniyle bir takım ilaçlar kullandığına dair bilgi saklı kalması gereken ve hayatın özel alanına dair bir detayken kişinin mesleğinin ne olduğu genel bir bilgidir. Aynı şekilde okul mezuniyet töreninde  çektirilen toplu bir fotoğraf özel hayata ilişkin olmasa da ev ortamında çekilmiş bir başka fotoğraf özel hayat unsuru sayılabilir. Bu itibarla bir verinin veya görüntünün özel hayat olup olmadığı suçun işlenip işlenmediğine karar noktasında önem taşımaktadır.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçunun Cezası

TCK, özel hayatın gizliliğini ihlal suçu bakımından özel hayata dair bilgi ve verilerin ihlali noktasında ikili bir ayrım yapmıştır.  TCK sisteminde özel hayata ilişkin görüntü ve seslerin ifşa edilmesi, bu suçun nitelikli hali ve ağırlaştırıcı sebebi olarak düzenlemiştir. Buna göre bu suçun cezası 1 ile 3 yıl hapis cezası olduğu halde, görüntü ve seslerin ifşa edilmesi veya bunlar basın ve yayın kurumları vasıtasıyla yayınlanması halinde verilecek ceza 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası olacaktır. Ayrıca başkalarına ait görüntü veya seslerin internet ortamında yayınlanarak ifşa edilmesi bu suçun nitelikli halini oluşturur. Ki bu durumda yukarıda belirtildiği gibi verilecek ceza 2 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezası olacaktır.

Özel Hayatın Suçlarına Örnekler

Bir kişinin özel hayatını ve mahrem alanını ihlal eden fotoğraf ve video çekilmesi bu suç tipinin en yaygın örnekleridir. Hatta Yargıtay, bir kadının gizli kamera ile görüntüsünün çekilmesini, etek altından fotoğraf çekilmesini bu suç kapsamında saymıştır. Zira vücudun mahrem yeri özel hayatın bir parçası olduğundan işlenen suç sarkıntılık değil özel hayat ihlalidir.  Dolayısıyla fotoğraf veya video ile işlenen özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan suça konu fotoğraf veya videonun herkese açık olmayan, hayatın mahrem alanına ait olması gerekmektedir. Bir şahsın, internette birden fazla kişiye paylaştığı mahrem veya müstehcen niteliği olmayan alelade fotoğraflar ve videolar bu suçun konusunu oluşturmaz. Ayrıca özel hayata ilişkin bilgi ve görüntüler kullanılarak şantaj suçu da sıklıkla işlenmektedir. Özellikle internet ortamında video şantaj suçu, bunun yanında görüntülü konuşma sırasında yapılan kayıtlarla da Skype şantaj suçu ve Whatsapp şantaj suçu da uygulamada sık karşılaştığımız özel hayat bağlantılı suçlardır.

İnternet Yoluyla İşlenen Özel Hayat İhlali Suçu

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun internet yoluyla işlenmesi tek başına bir özellik arz etmese de, internette gerçekleştirilen bir takım fiiler bu suçu oluşturur. Nitekim Yargıtay, Facebook ve Twitter gibi bir takım sosyal ağ hesaplarının ele geçirilmesinden sonra bu hesaplar üzerinden bir takım video veya fotoğraf paylaşılmasını veya sahte hesaplar üzerinden başkalarına ait özel bilgi ve görüntülerin yayınlanmasını özel hayat ihlal suçu olarak değerlendirmektedir. Yalnız buradaki önemli husus, gizliliği ihlal niteliği taşıyan ve ifşa edilen bilgilerin kişiler arasında kurulan iletişime ait olmaması gerekir. Eğer haberleşmeye yönelik ihlal varsa bu durumda “özel hayatın gizliliğini ihlal” değil TCK’nın 132’de düzenlenmiş haberleşmenin gizliliği ihlal suçu oluşacaktır. Örneğin bir e-posta yazışmasının veya özel mesajlaşmanın gizliliğinin ihlal söz konusu olduğunda özel hayat değil haberleşme gizliliği ihlal edilir. Eğer hem özel hayata dair gizli bilgiler hem de haberleşmeye dair gizli bilgiler ayrı ayrı ifşa edilmişse bu durumda iki ayrı suçun işlenmiş olması ihtimali doğacaktır.

Av. İlker ATAMER

38 Yorum

 1. aziz

  Kuzenim para karsilo biriyle birlikte oldu benden vidoya cekmemi istediler 1 dk bir video cektim gizli cekilen bir video degil ve kiz ertesi gunu bana tecavuz ettiler diye sikayet etti ve 100,milyar para istedi sonra sikayetini geri aldi kamu bana ozel hayati ihlal etme diye dava acti ne yapmaliyim tesekkurler

  1. Av. İlker Atamer

   Cinsel içerikli bir video görüntüsünün paylaşılması durumunda, görüntünün yayınlanması konusunda rıza olduğu anlaşılamıyorsa ya da bu husus ispatlanamıyorsa özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan mahkumiyet kararı alınması mümkündür. Ancak her olayın ve her davanın kendisine has özellikleri bulunduğundan bu suçlamadan beraat etme imkanınız olup olmadığını değerlendirebilmek için konunun tüm detayına vakıf olmamız ve dava dosyasını incelememiz gerekiyor.

 2. meltem

  Gorumcem benim gizli fotoğraf larimi çekerek başka erkeklerle benmisim gibi müstehcen konuşmalarda bulunmuş savciliga gidip suç duyurusunda bulunmak istiyorum ceza alma ihtimali nedir acaba. ..

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer fotoğrafı çekenin kim olduğunu ispatlayan deliller sunarsanız fail hakkında kamu davası açılacak ve dava sonunda mahkum olacaktır.

 3. Ismail

  Ben esimle doktora gitik vajinum hastaligi vardi esimin ve doktorda her sey biti yani sorun kalmadi doktor dediki sevincinizi videoya almak istiyom bizde konustuk o cekti 7 gun sonra baktimki sitesinde yayinlamis benden habersiz bunun cezasi nedir yardimci olurmusunuz

  1. Av. İlker Atamer

   Doktor sizden videolarınızın yayını konusunda yazılı izin almadıysa özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun unsurları oluşabilir. Ayrıca bu konuda hukuk davası açarak tazminat talep etme hakkınız da bulunmaktadır.

 4. Pinar

  Esim bende gizli benim banyo goruntulerimi ve anlatamadigim bir cok sey yapmis bunlari sattigini dusunuyorum ne yapmaliyi yardim edermisiniz

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer görüntülerinizi yaydıysa eşiniz hakkında ceza davası ve tazminat davası açılabilir. Ayrıca bu görüntülerin internet ortamında yayılmaması için de bir bilişim avukatından destek alabilirsiniz.

 5. Esra

  Benim eski erkek arkadaşım aramızda olan özel olarak paylasimda bulunduğum bazi fotograflari ve videolari 1 ay once sosyal medyada paylaşmış. Dun aksam bir arkadasim sayesinde ogrendim. Ve oncesinde de beni tehdit edercesine mesajlar atti. Benim kendisiyle gorusmek zorunda oldugumu yoksa elindeki bilgileri aileme gonderecegini yazmıştı. Mesajlari hala saklıyorum. Savciliga gitsem bana yardimci olurlarmi.

  1. Av. İlker Atamer

   Gizlilik içinde ve kısa sürede kesin netice almak istiyorsanız şahsen değil bu konuda uzman bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.

 6. Ayse

  Periscope internet sitesinde canli yayin yaptim bunlari ifsa sitesinde yayinlamislar acilen ne yaparm

  1. Av. İlker Atamer

   Bize telefonla ulaşıp randevu alırsanız söz konusu videonun içeriğinin internetten çıkartılması konusunda avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

 7. Melisa

  Eski sevgilimin elinde bi takım cinsel içerikli videolarımız ve resimlerimiz vardı şuan bunları aileme göndermekle tehdit ediyor videoya aldığından haberim vardı fakat bu görüntüleri kimseyle paylaşmasını istemiyorum eğer yaparsa bunun hakkında suç duyurusunda bulunabilir miyim lütfen yardımcı olun

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer özel görüntüleriniz paylaşılırsa tabii ki fail hakkında şikayetçi olabilirsiniz. Ancak benim önerim bu konuda uzman bir avukattan destek alıp testi kırılmadan yani bunlar paylaşılmadan sonuç almak.

 8. İnci

  Iyi gunler benim bir sorum olacakti resit olmayan biri benim uygun olmayan resmimi sosyal platformlardan paylasimda bulunursa bunun TCK da bir cezai hukmu mevcut mu ? Ki ebeveyninin destegi ile yapiyor ebeveyni biliyor engel olmuyor arti paylasimlarda bela okuma tarzinda yazilar mevcut.Bilisim suclari merkezi ile iletisime gecmem gerekir mi?konu ile alakali aydinlatirsaniz sevinirim
  Tesekkurler.

  1. Av. İlker Atamer

   Uygun olmayandan kastınız müstehcen görüntüleriniz ise evet bu durumda özel hayatı ihlali söz konusu olacağından özel hayatın gizliliğini ihlal suçu oluşacaktır. Şüphelinin yaşının 12-15 veya 15-18 yaş arasında olması şüpheli için uygulanacak cezaya etki edecektir.

 9. Seval

  Eski sevgilimle olan birlikteliğimi videoya çekmiştim ve ona attığım fotoğraflar internete düşmüş ben onu şikayet edecem ama ben atmadım diyor ve fotoğrafları çekip attığımda 18den küçüktü yaşım bunları nasıl ispatlayabilirim sizce şikayet etsem ceza yer mi yoksa delil yetersizliğinden sıyrılır mı

  1. Av. İlker Atamer

   İnternet ortamına yayılan özel fotoğraf ve videoların ilk defa kim tarafından ifşa edildiği teknik olarak ispatlanırsa takipsizlik kararı verilmez ve bu suçu işleyen kişi hakkında kamu davası açılır.

 10. ayhan mine

  özel hayatımı haberim yokken instgram hesabında yayınlayan birinden şikayetçi oldum 2 ay olmak üzere hala herhangi bi dava günü falan gelmedi bu ne kadar sürer birde bu kişiden tazminat talebinde bulunmak istiyorum bunun için ayrı bi davamı açmalıyım yoksa aynı dava üzerinden mi olacak nasıl olacak biraz bilgi verirmisiniz

  1. Av. İlker Atamer

   Bu tür bilişim suçları nedeniyle kendi başınıza veya bu konuda uzman olmayan bir avukatla yapacağınız savcılık şikayetinden kısa zamanda olumlu netice almanız maalesef çok zor. Soruşturma birkaç ay daha kağıt üzerinde devam ettikten sonra takipsizlik kararı ile sonuçlanabilir.

 11. Ozlemm

  Eski sevgilime çıktığımız zamanlar benden yarı çıplak fotoğraflar istedi bende çok sevdiğim için
  Beni bunlarla tehdit edeceğini hiç düşünemedim Boşluktaydım o zamanlar çok dalgındım ve şuan eski sevgilim o fotoğrafları aileme akrabalarıma atmakla tehdit edip benden sürekli para alıyor ne yapmam gerekiyor ailem bu erkek arkadaş konusunda çok hassas onların kesinlikle bilmemesi gerekiyor? İyi

  1. Av. İlker Atamer

   Telefonla bize ulaşırsanız bu konuda hukuki destek alabilirsiniz.

 12. Toprak

  Eski sevgilim benim pesime adam takip okudugum sehirde beni takip ettirmis.ve fotolar cektirmis.ayrica kendiside takip edip ayni seyi yapmis.benim o zmn gorustugum farkli bi kisi benim onunla olan cinsel icerikli videomu eski sevgilime vermis. Suan eski sevgilimin elinde fotolar videolar var.aileme ve akrabalarima bunlari yayacagini ve hatta evlenirsem nikah gunu yayinlayacagini soyluyor.hergun arayip tehdit ediyor.annem bu konudan haberdar ama babam abim ve kardesimin ogrenmemesi gerek.nasil bi yol izlemeliyim.gercekten cok zor durumdayim.

  1. Av. İlker Atamer

   Bu tür şantaj suçları konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak bize başvurursanız görüntülerin yayınlanmasına fırsat vermeden hızlı bir şekilde sonuç alabiliriz.

 13. Aycan

  Yaklaşık 3-4 yıl önce ilişki yaşadığım birisine müstehcen fotoğraflar göndermiştim , 1 ay önce sitede yayınlandığını gördüm şikayette bulundum fakat hala bir sonuç çıkmadı , bunun cezası ne olur yardımcı olurmusunuz.?

  1. Av. İlker Atamer

   Telefonla bize ulaşıp randevu alırsanız bu konuda uzman bir hukuk bürosu olarak söz konusu görüntülerin hemen çıkartılması ve yayınlayan hakkında dava açılması konusunda bizden avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

 14. Yunus

  Merhaba internet üzerinden görüntülü görüşme yaplırken özel görüntüler habersiz olarak alınmış şuan şantaj yapılıyor çevreme dağıtırım diye sürekli sahte hesaplardan mesaj atılıyor bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz ?

  1. Av. İlker Atamer

   Evet şantaj suçu konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak eğer telefonla bize ulaşıp randevu alırsanız bu konuda bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 15. Hayat

  Merhaba,
  4 yıl önce eşimden ayrılmak üzere boşanma davası açtım. Mahkeme süresince eşimin yalvarmaları üzerine nikah kalmak üzere ayrı yasamaya karar verdik. Kimse kimsenin hayatına karışmayacaktı. Ve 4 yıldır da nüfusum ayrı adreste. Çok fazla da müdahale etmedi açıkcası hayatıma. İki yıldır hayatımda biri var. Tesadüfen iki ay önce ayrı yaşadığım eşim bunu öğrendi. Konuştuk ve benim tekrar kendisine dönme gibi ihtimalim olmadığını anlayınca anlaşmalı olarak tamamen ayrılmak üzere birlikte dava açtık. Ama bu iki aydır bana hayatı zindan ediyor. Sürekli takipte ama ne şekilde takip ettiğini bilmiyorum. Eliyle koymuş gibi buluyor. Zaten tek yaptığımız bir parkta oturup konuşmak hayatımdaki kişiyle.
  Son zamanlarda tehdit etmeye ve zarar vermeye başladı. Mesajlarında o kişiyi öldüreceğini yazıyor. O çok iyi bir insan. Ona zarar gelmesini istemiyorum. Psikolojim alt üst oldu. Hayattan soğuttu beni. Lütfen. Yardımcı olabilir misiniz? Ne yapabilirim? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Av. İlker Atamer

   Vakit kaybetmeden bize ulaşırsanız kısa zamanda bu sıkıntılı durumdan kurtulmanız için gerekli hukuki tedbirleri alabiliriz.

 16. Unal

  Merhaba! Karsi komsumuz ikinci katinin balkonuna taktigi kamera,bizim evimizi seyredecek kayit altina alacak sekilde yerlestirmis,evlerimiz dubleks ikinci kattan izlenen kamera görüntüsü karsidaki binanin yani evimizin giris katina dogru ayarlandigindan dava açma hakkimiz var mi? 7/24 izleniyoruz.

  1. Av. İlker Atamer

   Kameranın konulma amacı ve açısına göre değerlendirme yapmak gerekir. Eğer söz konusu kamera güvenlik tedbiri olarak değil evinizin içini gözlemlemek amacıyla ve evinizin içini görecek şekilde ayarlandıysa hem ceza hem tazminat davası açılması gerekli müracaatlarda bulunma hakkınız doğar.

 17. Banu

  Şahsıma ait müstehcen fotoğraflar ve videolar internette paylaşılmadan kişiler arasında aktarım yapılıyor. Bu durumda suç duyurusunda bulunabilir miyim? Bulunursam da ne gibi bir ceza verilebilir.

  1. Av. İlker Atamer

   Söz konusu suçun 3 yıla kadar hapis cezası vardır. Ancak etkin bir sonuç almak ve paylaşılan içerikleri internetten çıkartmak için bizden bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz.

 18. yasemin sezgin

  Merhaba benim arkadaşımın annesi sevgilisine 20 bin tl borç vermiş, kişi borcu ödememiş ve ödemediği için savcılığa şikayette bulunmuşlar fakat adamın şuan ki sevgilisi arkadaşımın annesini müstehcen görüntülerini yaymak ile tehtid ediyor. Bu konu ile ilgili ne yapılabilir?

 19. İlknur

  Kendim çekmiş olduğum cinsel görüntülerimi, erkek arkadaşım eşime gönderdi, tehdit etmedi. Bu suç mudur?

  1. Av. İlker Atamer

   Özel hayata ilişkin olan veya kişisel veri niteliği taşıyan görüntülerin rıza hilafına paylaşılması suç olup, görüntüyü görüntüdeki kişinin çekmiş olması bu durumu değiştirmez.

 20. Merve

  2 resit olmayan cocuk cinsel iliskiye giriyor diger bir resit olmayan cocuk bunlarin vdeolarini cekiyor . Resit olmayan kizin ailesi bu vdeoyu ceken ve iliskiye giren cocuk hakkinda suc duyurusunda bulunuyor. Biz vdeoyu ceken cocugun ailesiyiz . Vdeoyu cekmek disinda herhangi baska bir olaya karismisligi yok . Nasil bir ceza alir ve nasil bir yol izlemeliyiz.

error: Kopya koruması engeli!