+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

whatsapp üzerinden şantaj

Whatsapp Şantaj Suçu

Whatsapp şantaj suçu son birkaç yılda hızla yaygınlaşmış olan ve bilişim suçları arasında yer alan özel bir şantaj suçu türüdür. İnternet üzerinden şantaj veya online şantaj suçu bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte evrilmiş ve internet vasıtasıyla işlenir hale gelmiştir. Eskiden mektupla veya telefonla işlenen şantaj suçları artık günümüzde internet, sosyal medya, e-mail ve telefon mesajları üzerinden işlenmektedir. Akıllı telefonların gelişmesiyle ve görüntülü konuşma teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte şantaj suçu da evrilmiş ve konuşma kaydı ile video şantaj suçu türleri ortaya çıkmıştır. Bilişim avukatı olarak son 10 yılda karşılaştığımız en yaygın suçlardan birisi kişilerin görüntülü konuşma programlarıyla tuzağa düşürülerek çıplak görüntülerinin kaydedilmesidir. Video kayıt yoluyla işlenen internet şantaj suçları Facebook şantaj suçu, Skype şantaj suçu veya Whatsapp şantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

whatsapp şantaj

Whatsapp Video Şantaj

İnternet suçları arasında yer alan Whatsapp video şantaj suçu temelde iki şekilde işlenmektedir. Bu suçun en yaygın şekli, profesyonel bir şantajcının Facebook, Instagram, Linkedin gibi sosyal medya üzerinde veya evlilik ya da arkadaşlık sitelerinde tanıştığı mağdura yönelik işlenmesidir. Bu şekilde internette kendisini kadın olarak tanıtarak mağdurla iletişime geçen erkek şantaj faili, mağdurun telefon numarasını aldıktan sonra Whatsapp üzerinden görüntülü sohbet yapmayı teklif etmektedir. Konuşma cinsel konulara geldikten sonra erkek fail, önceden kaydedilmiş hazır bir soyunan kadın videosunu canlı görüntü gibi karşı tarafa gösterip mağduru inandırmaktadır. Görüntülü görüşme sırasında gördüğü soyunan kadın görüntüsüne inanan mağdur da bundan cesaret alıp benzer şekilde müstehcen görüntüler vermektedir. Sonraki aşamada fail, önceden kaydettiği mağdura ait sosyal medya arkadaş listesine bu görüntüleri göndermekle tehdit ederek para istemektedir. Mağdur para ödemediği takdirde, şantajcı önce birkaç kişiye daha sonra daha fazla sayıda kişiye görüntüleri göndererek mağduru para ödemeye zorlamaktadır.

Whatsapp Üzerinden Şantaj

Whatsapp konuşma kayıt şantaj suçu, bilişim suçları kategorisinde sıkça karşılaştığımız bir suçtur. Bu suç türü daha çok Türkiye, Bulgaristan ve Fas üzerinden işlenmektedir. Buna ek olarak bazen Fildişi Sahili (Ivory Coast) ve Gana gibi ülkelerden de Türkiye’ye yönelik bu tür şantaj suçu işlenebilmektedir. Bu suç tipinde fail, Whatsapp ya da benzeri mesajlaşma programları ile tanışıp ardından aynı yöntemle kaydettiği mağdura ait videoları yayınlamakla tehdit etmektedir. Facebook şantaj suçu bazen fotoğraf ve videoların mağdurun işyerine veya ailesine internet üzerinden gönderilmesi tehdidiyle de işlenebilmektedir. Bu tür Facebook’ta  şantaj suçlarında faili durdurmanın ve elindeki görüntülere el koydurmanın tek yolu hiç zaman kaybetmeden yasal işlem başlatmaktır. Zira içeriklerin geometrik şekilde hızla yayıldığı internet ortamında paylaşılan bir fotoğraf ve videonun bir anda yüzlerce sitede paylaşılması mümkündür. Dolayısıyla Whatsapp üzerinden şantaj veya diğer iletişim araçlarıyla görüntülü şantaj suçları söz konusu olduğunda içerik henüz yayınlanmadan destek alınmalıdır. Konuşma kayıt şantaj suçlarında görüntüler yayınlanırsa da vakit kaybetmeden bir bilişim avukatının desteğiyle faili çok hızlı bir şekilde durdurmak en makul çözümdür.

Şantaj Mağdurlarına Hukuki Destek

Whatsapp ile şantaj suçlarından görüntülü konuşma sırasında kaydedilen fotoğraf veya video görüntüleri şantaj aracı olarak kullanıldığı için mağdurlar büyük bir panik ve şok yaşamaktadır. Ancak şantajcıya para gönderilmesi kesinlikle tavsiye etmediğimiz ve hiçbir etkisi olmayan bir yoldur. Para göndermek şantajcıyı durdurmayacağı gibi bilakis şantajcının daha çok para almak için daha büyük bir hırsla mağdurun üzerine gelmesine neden olacaktır. Eğer mağdur şantajcıya para gönderirse, fail aynı gün veya ertesi gün ya da birkaç günü sonra kesinlikle tekrar para isteyecektir. Bu nedenle mağdurlar faile hiç para göndermeden ve oyalayıp zaman kazandıktan sonra hukuki destek için bize başvurabilirler. 10 yılı aşkın süredir görüntülü konuşma sırasında video kaydı ile işlenen şantaj suçları konusunda destek veren bu alanda gerçek anlamda tek olan hukuk büromuz mağdurlara hukuki ve teknik destek vermektedir. Mağdurlar şantaj failinin yakalanması ve görüntülere el konulması için ulusal ve uluslararası hukuki işlemler konusunda bizden avukatlık desteği alabilirler. Ayrıca Whatsapp şantaj mağdurları, görüntülerin internette paylaşılmaması için teknik, ve paylaşılan görüntü varsa bunların çıkartılması için bizden hukuki destek alabilirler.

1 Response

  1. Aysel

    Hayatıma zarar veren evli birini sosyal medyada ifşa etmek suç olurmu sonuçta bu adam bütün kadınları ben bekarım diye kandırıp hayatını mahfediyor bunu nasıl ifşa edebilirim savcılığa sikayet etsem sonuc alirmiyim

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!