+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

whatsapp üzerinden şantaj

Whatsapp Şantaj Suçu

Whatsapp şantaj suçu son birkaç yılda hızla yaygınlaşmış olan ve bilişim suçları arasında yer alan özel bir şantaj suçu türüdür. İnternet üzerinden şantaj veya online şantaj suçu bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle yaygınlaşmıştır. Eskiden mektupla işlenen şantaj suçları artık günümüzde internet, sosyal medya, e-mail ve telefon mesajlarıyla işlenmektedir. Teknolojiyle birlikte suçlar evrilmiş ve internet vasıtasıyla işlenir hale gelmiştir. Akıllı telefonların gelişmesiyle ve görüntülü konuşma teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte şantaj suçu da evrilmiştir. Böylece soyunma tuzaklı şantaj ve konuşma kaydı ile video şantaj suçu türleri ortaya çıkmıştır. Kimi mağdurlar bu suç tipini görüntülü sohbet dolandırıcılığı olarak adlandırsa da esasen bir suç TCK 107 kapsamına girmektedir.

Bilişim avukatı olarak son 10 yılda karşılaştığımız en yaygın suçlardan birisi kişilerin görüntülü konuşma programlarıyla tuzağa düşürülerek çıplak görüntülerinin kaydedilmesidir. Video kayıt yoluyla işlenen internet şantaj suçları Facebook şantaj suçu, Skype şantaj suçu veya Whatsapp şantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternet suçları arasında yer alan Whatsapp video şantaj suçu temelde iki şekilde işlenmektedir. Bu suçun en yaygın şekli, Facebook, Instagram, Linkedin gibi sosyal medya üzerinden işlenmesidir. Ayrıca evlilik ya da arkadaşlık sitelerinden bu suçun yaygın şekilde işlendiğini söylemek mümkündür. Failler sahte sosyla medya hesapları ile İnternette kendisini kadın olarak tanıtarak mağdura yaklaşmaktadır.

Whatsapp Video Şantaj

Mağdur ile iletişime geçen erkek şantaj faili, mağdurun telefon numarasını alıp Whatsapp üzerinden görüntülü sohbet teklif etmektedir. Konuşma cinsel konulara geldikten sonra erkek fail, önceden kaydedilmiş hazır bir soyunan kadın videosunu canlı görüntü gibi karşı tarafa gösterip mağduru inandırmaktadır. Görüntülü görüşme sırasında gördüğü soyunan kadın görüntüsüne inanan mağdur tuzağa çekilmektedir. Gördüğü videoyu canlı sanan mağdur  bundan cesaret alıp benzer müstehcen görüntüler vermektedir. Sonraki aşamada fail, önceden kaydettiği mağdurun arkadaş listesine bu görüntüleri göndermekle tehdit ederek para istemektedir. Mağdur para ödemediği takdirde, şantajcı önce birkaç kişiye ardından çok sayıda kişiye görüntüleri göndermektedir. Failler bu yolla mağduru para ödemeye zorlamaktadır. Suçun işleniş biçimi nedeniyle bu suça kimi zaman Whatsapp şantaj dolandırıcılığı da denmektedir. Eğer şantajcılar mağdurun nüfus bilgilerinden akrabalarının telefon numaralarına ulaşmışlarsa o zaman bu şantajın özel bir türü olan kimlik bilgileriyle şantaj gündeme gelmektedir.

Whatsapp Üzerinden Şantaj

Whatsapp konuşma kayıt şantaj suçu, bilişim suçları kategorisinde sıkça karşılaştığımız bir suçtur. Bu suç türü daha çok Türkiye, Bulgaristan ve Fas üzerinden işlenmektedir. Buna ek olarak bazen Fildişi Sahili (Ivory Coast) ve Gana gibi ülkelerden de Türkiye’ye yönelik bu tür şantaj suçu işlenebilmektedir. Bu suç tipinde fail, Whatsapp programı ile kaydettiği mağdura ait videoları yayınlamakla tehdit etmektedir. Facebook şantaj suçu bazen fotoğraf ve videoların mağdurun işyerine veya ailesine internet üzerinden gönderilmesi tehdidiyle de işlenebilmektedir. Bu tür şantaj suçlarında faili durdurmanın ve elindeki görüntülere el koydurmanın tek yolu yasal işlemdir. Zira içeriklerin hızla yayıldığı internet ortamında paylaşılan bir görüntünün anında yüzlerce sitede paylaşılması mümkündür. Dolayısıyla Whatsapp üzerinden şantaj veya diğer görüntülü şantaj suçları söz konusu olduğunda hız önemlidir. Şantaja konusu içerik henüz yayınlanmadan destek alınması çok önemlidir. Şantaj suçlarında görüntüler yayınlanırsa vakit kaybetmeden bir bilişim avukatının desteğiyle faili çok hızlı bir şekilde durdurmak en makul çözümdür.

Şantaj Mağdurlarına Hukuki Destek

Whatsapp ile şantaj suçlarından görüntülü konuşma sırasında kaydedilen müstehcen görüntüler şantaj aracı olarak kullanılmaktadır. Kaydı yapılan görüntülerdeki müstehcenlik unsuru nedeniyle mağdurlar büyük bir panik ve şok yaşamaktadır. Ancak şantajcıya para gönderilmesi kesinlikle tavsiye etmediğimiz ve hiçbir etkisi olmayan bir yoldur. Para göndermek şantajcıyı durdurmayacağı gibi bilakis şantajcının hırsla mağdurun üzerine gelmesine neden olacaktır. Eğer mağdur şantajcıya para gönderirse, aynı gün veya birkaç günü sonra kesinlikle tekrar para istenecektir. Bu nedenle mağdurlar faile hiç para göndermeden gerekirse oyalayıp zaman kazandıktan sonra hukuki destek almalıdırlar. Hukuk büromuz 10 yılı aşkın süredir görüntülü konuşma şantajı suçları konusunda mağdurlara destek vermektedir. Bu alanda tek uzman olan hukuk büromuz ulusal ve uluslararası hukuki işlemler konusunda destek vermektedir. Mağdurlar failinin yakalanması ve görüntülere el konulması için bizden avukatlık desteği alabilirler. Ayrıca büromuz Whatsapp şantaj mağdurları için görüntülerin internette paylaşılmaması için teknik destek vermektedir. Bunun yanında paylaşılan görüntü varsa mağdurlar bunlar için bizden internetten video kaldırma desteği alabilirler.

1 Yorum

  1. Aysel

    Hayatıma zarar veren evli birini sosyal medyada ifşa etmek suç olurmu sonuçta bu adam bütün kadınları ben bekarım diye kandırıp hayatını mahfediyor bunu nasıl ifşa edebilirim savcılığa sikayet etsem sonuc alirmiyim

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!