+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

skype şantaj

Skype Şantaj

Skype şantaj suçu son dönemde İnternet üzerinden en yaygın işlenen şantaj suçu türleri arasında yer almaktadır. Mağdurun kandırılarak tuzağa düşürülmesi temeline dayanan bu video şantaj suçu gerçekten sofistike bir suç tipidir. Hileli yöntemlerle mağduru tuzağa düşürüp video görüşme sırasında müstehcen görüntüsünü kaydeden fail ardından şantaja başlamaktır. Genel olarak Skype, Whatsapp, Facebook Messenger, IMO ve Hangouts gibi görüntülü konuşma programları video ile şantaj suçunda araç olarak kullanılmaktadır. Skype şantaj video görüntülerine ek olarak mağdurların video ekran görüntülerinin kullanıldığı da görülmektedir. İngilizce “sextortion” olarak bilinen bu suç tipinde Türkiye pek çok farklı ülkede yaşayan maddi durumu iyi olan kişiler hedef seçilmektedir. Bu suç tipi yaklaşık 10-12 senedir dünyanın farklı ülkelerinden farklı kişiler tarafından işlenmektedir. Bu alanda Türkiye’de 10 yıldır dosya takibi yapan tek uzman avukat olarak kaleme aldığımız bu makalenin devamında şantaj mağdurlarına yönelik önemli bilgiler ve tavsiyeler bulunmaktadır.

skype şantaj

Skype Üzerinden Şantaj

Skype üzerinden şantaj suçu, tanışma, görüntülü konuşma ve kayıt olmak üzere üç aşamada işlenen bir suçtur. Bu tür fotoğraf veya video şantaj suçlarında fail, tuzağa düşürmek istediği kişiye genelde Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde ya da Xing veya Linkedin gibi iş amaçlı sosyal çevre sitelerinde bulmaktadır. Ardından fail, kurbanı Skype, Whatsapp, Messenger, IMO gibi görüntülü iletişim programlarına davet etmektedir. Bu suç tipinde uzmanlaşan kişiler rastgele hedef seçmek yerine, maddi durumları iyi olan ve para alabilecek kişileri hedef olarak seçmektedir. Failler, kişilerin meslek ve çalışma durumlarını dikkate alarak özellikle bu tür şantaj suçlarında doktor, pilot, iş adamı gibi profilleri hedef almaktadır. Bu tür internet şantaj suçunda tuzakta kullanılan sahte profil genelde yurt dışında yaşayan yabancı bir kişiye ait olmakta ve İngilizce veya Türkçe iletişim kurulmaktadır. Skype şantaj suçunda olduğu gibi genel olarak diğer video şantaj suçu türlerinde de habersiz çekilmiş video görüntüleri şantaj amaçlı kullanılmaktadır.

Görüntülü Konuşmada Video Kaydı

Video görüntülü Skype şantaj suçunda ilk temasın ardından fail bir süre sohbet yoluyla samimiyet kurmakta ve mağdurun güvenini kazanmaktadır. İkinci aşamada ise mağdurun özel videosunun kaydedilmesi için webcam kullanılabilen bir program vasıtasıyla kameralı görüşme teklif edilmektedir. Mağdur Skype veya görüntülü konuşma imkanı sunan benzer bir program ile bir süre sohbet ettikten sonra fail önceden kaydedilmiş bir webcam önünde soyunma video görüntüsünü mağdura canlı gibi izletmektedir. Fail kendisinin kıyafetlerini çıkardığını söyleyip mağdurun da soyunmasını ve cinsel aktivitelerde bulunmasını istemektedir. Failin izlettiği sahte görüntülerin gerçek olduğunu, karşısındaki kadının soyunduğunu sanıp kamera karşısında kıyafetlerini çıkartan mağdurun görüntüleri kaydedilmektedir. Mağdurun görüntülerini kaydeden şantajcı,  mağdura görüntüsünü kaydettiğini ve bu görüntüleri yayınlamamak için kendisine para ödemesi gerektiğini söyleyerek tehditlere başlamaktadır. Talep edilen rakamlar genelde 1.000 ila 10.000 Euro arasında olmakta ve kurban para ödedikçe yeniden ve rakam artırılarak para istenmeye devam edilmektedir. Dolayısıyla failin sözlerine inanıp şantaj parası ödemek kesinlikle çözüm olmamaktadır.

Skype Şantajında Görüntü Paylaşma Tehdidi

Şantaj faili şantaja başlamadan mağdurun Facebook ve Instagram gibi sitelerdeki arkadaş listesini kopyaladığı için şantaj sonrasında mağdur sosyal medya hesaplarını kapatsa bile bu bir çözüm olmamaktadır. Fail kaydettiği görüntüyü mağdurun arkadaş listesinde bulunan kişilere özellikle aynı soyadı taşıyanlara veya mağdurun işyerine göndermekle de tehdit edebilmektedir. Skype üzerinden şantaj suçunda, aynen Whatsapp video şantaj suçunda olduğu gibi şantaj suçu mağduru para ödemeyi reddederse fail gerçekten mağdurun görüntüsünü Youtube üzerinden yayınlamakta veya mağdurun arkadaş listesine kişilere göndermektedir. Eğer mağdur istenen parayı gönderirse yayınlanan video silinmekte ancak bir süre sonra tekrar ve daha yüksek miktarlarda yeniden para istenmektedir. Bitcoin şantaj suçu türü suçlarda ise aynı şekilde görüntü paylaşımı tehdidi bulunmakta ancak ödeme Bitcoin yoluyla istenmektedir.

skype video şantaj

Bulgaristan Şantaj ve Fas Şantajı

Skype video şantaj suçlarında failler genelde  yabancı numara kullanmakta ve Bulgaristan, Fas (Morocco), Fildişi Sahili (Ivory Coast) veya  Türkiye’de bulunan bir isim adına ödeme talep etmektedir. Faillerin Bulgaristan veya Hollanda telefon numaraları kullanmaları mutlaka yurt dışında oldukları manasına gelmemektedir. Yabancı numara kullandığı halde Türkiye’de yakalattığımız bazı şantaj failleri de mevcuttur.

Skype Şantaj ve Western Union ile Para İstenmesi

Video şantaj suçlarında eğer mağdur tehdit ve şantajlara boyun eğerse Western Union ile verilen isme ödeme yapılması talep edilmektedir. Eğer mağdur, şantaja boyun eğer ve ödeme yaparsa, fail bir süreliğine tehditlerine son vermekte ancak bir süre sonra yeniden ödeme talep etmeye devam etmektedir. Bu tür suç tipiyle tuzağa düşürülen kişiler bir şekilde faili oyaladıktan sonra vakit kaybetmeden bu tür suçlarda uzmanlaşmış bir bilişim avukatı olarak bize başvurabilirler.

Hangouts, IMO ve Messenger Şantaj Suçları

Skype video şantaj suçları Skype ve Whatsapp dışında ayrıca ve aynı yöntemle Messenger, IMO ve Hangouts programları üzerinden de işlenmektedir. Kullanılan program farklı olsa dahi kullanılan yöntem ve teknik aynıdır. Mağdura soyunan kadın videosunu inandırıcı bir şekilde canlı bir görüntü gibi gösterip mağdur kandırılmakta ve soyunması sağlanmaktadır. Ardından da IMO şantaj veya Messenger şantaj suçları işlenmektedir.

Skype Video Şantajı Tuzağına Düşmemek İçin

1- Hiç tanımadığınız kişilerden gelecek tanışma veya arkadaşlık tekliflerini veya benzeri şüpheli temas girişimlerini kabul etmeyin.

2- Hiç tanımadığınız kişilerle webcam, Whatsapp veya messenger tarzı uygulamalarla kameralı sohbet yapmayın. Müstehcen fotoğraf veya video paylaşmayın, özel bilgilerinizi göndermeyin.

3- Skype, Whatsapp, Messenger, IMO ve benzeri programlar ile yapılan görüntülü görüşmelerde görüntülerin ve seslerin kayda alınabileceğini unutmayın. Şantaj malzemesi olabilecek görüntü vermekten ya da konuşma yapmaktan kaçının.

4- Yeni tanıştığınız kişilere iş veya meslek hayatınızla ya da özel hayatınızla ilgili özel bilgiler vermeyin.

5- Sosyal medya veya sosyal çevre sitelerinde arkadaş listenizi herkese açık hale getirmeyin.

6- İnternette gördüğünüz herhangi bir profilin göründüğü gibi olmayabileceğini veya tamamen sahte bir profil olma ihtimali bulunduğunu unutmayın.

Şantaja Karşı Ne Yapmalı

Yıllardır şantaj suçu konusunda dosya takibi yapan bir hukuk bürosu olarak şantaj yapılıyor ne yapmalıyım veya Skype şantajdan nasıl kurtulurum soruları ile sık karşılıyoruz. Bu itibarla  şantaja uğrayan ne yapmalı konusunda şantaj mağdurları için şu tavsiyelerde bulunuyoruz:

Skype Şantaj Suçu Tuzağına Düşenlerin Yapması Gerekenler

1- Faille ilgili mümkün olduğu kadar delil toplamaya çalışın. Bu kapsamda faille yaptığınız ve internet şantajını kanıtlayan yazışmaları ve size yönelik tehdit ve şantaj içeren sözlerini kaydedin. Mümkünse yazışmaları kaydedip, ekran görüntüsü (screenshot) alın. Ayrıca failin fotoğraf veya video paylaşımı yaptığı sitelerdeki hesap ve profil isimleriyle görüntülerin bulunduğu adresleri not alın.

2- Şantaj suçunu ispatlayan delillerle birlikte hiç vakit kaybetmeden derhal bilişim avukatı olarak bize ulaşın. Bize başvurana dek görüntülerin yayınlanmaması için faili oyalamaya çalışın. Bize başvurmanızın ardından hem hukuki süreç başlatıp hem de görüntülerinizin internette yayınlanmaması için gerekli teknik tedbirleri alacağız.

3- Hukuki destek almaktan asla çekinmeyin. Şu ana kadar yüzlerce şantaj mağduruna destek olmuş bir hukuk bürosu olarak bazı şantaj mağdurlarının “acaba daha mı kötü olur” sorusu ile karşılaşıyoruz. Ancak hukuki destek aldığına pişman olan tek bir müvekkilimiz bile olmadı. Nitekim kısa sürede kesin ve garantili sonuç alabiliyoruz.

4-  Eğer Skype şantaj, Whatsapp şantaj suçu veya Facebook şantaj suçu mağduruysanız iletişim sayfamızdaki telefon numarasından bize ulaşarak hukuki destek alabilirsiniz.

5- Son olarak daha fazla mağduriyet yaşamamak adına sitemizdeki yazıları taklit eden kişilere karşı dikkatli olunuz. Güya bu konuda destek veriyormuş gibi görünen acemi kişilerden ve dolandırıcı sitelerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Makalelerimizi Kopyalayan ve Şantaj Mağdurlarını Mağdur Eden Kişiler Hakkında

20 yıllık bilişim avukatı olarak 10 yıldır Skype şantajı ve Whatsapp video şantaj suçlarında tuzağa düşen yüzlerce kişiye yardımcı olmuş ve bu alanda tek uzman avukat olarak bu makaleyi 2014 yılında yayınladım. Ancak bu makaleyi yayınladığım sırada henüz hukuk öğrencisi olan bazı kişiler, makalemi okuyup, benim yazılarımdan öğrendiklerini kendi kelimeleri ile kısmen değiştirip yeniden yazarak makalemi taklit etmiştir. Ardından adeta bize alternatifmiş gibi Google’da reklam vermeye başlamıştır. Konu hakkında hiçbir bilgisi ve deneyimi olmayan yeni mezun avukatlar maalesef mağdurları tekrar mağdur ettiğini bize gelen duyumlar doğrultusunda öğrendik. Ayrıca kendisini itibar ajansı, bilişim uzmanı veya hacker olarak tanıtan ve güya şantaj mağdurlarına destek olduğunu söyleyen bazı kötü niyetli kişilerin de video şantaj mağdurlarına asılsız vaatlerde bulunarak dolandırıcılık yaptığına dair duyumlarımız olmuştur. Skype üzerinden şantaj konusu ile ilgili paylaştığımız detaylı açıklamamız Atamer Hukuk Blog sitemizde yer almaktadır. Skype şantaj yardım ve destek almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

35 Responses

 1. gonca

  Merhabalar. İnternet üzerinden fotoğraflarım alınarak şantaj ve tehdit de bulunulmakta. Bunu yapan kişi de benim erkek arkadaşım. Konuşmak istemesem de zorlamakta konuşmak için. Konuşmazsam ve devam etmezsem aileme göndermekle tehdit ediyor. Şuan ne yapacağımı bilemiyorum. Nereye başvuracağımı da yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Av. İlker Atamer

   Pek çok yazımızda belirttiğimiz gibi şantaj suçlarında tehdide boyun eğmek veya sessiz kalmak size hiçbir şey kazandırmayacağı gibi şantajın nitelik ve nicelik olarak artmasına yola açacaktır. Şantaj ve tehditten kurtulmanın yegane yolu bu konuda uzman bir avukat ile yasal süreç başlatmak ve faili yakalatarak elindeki şantaj malzemelerine el koydurtmaktır.

   1. Ahmet

    İyi günler. Bir gün durduk yere mailime bir mesaj geldi. Bütün hesaplarıma ve kişilerime eeiştiklerini, ellerinde müstehcen videolarımın olduğunu ve bitcoine para yatırmazsam yayınlayacaklarını yazmışlar. Benim hiç kimse ile videolu görüşmem yada herhangi bir açık müstehcen resmim yok kesinlikle hiçbir yerde. Hiç birşekilde mümkün değil. Normal resimlerden böyle bir video oluşturulmuş olabilir mi? Dikkate almalı mıyım?

 2. mustafa

  yurtdışından bir kadın facebook video chat üzerinden videomu kaydetmiş ve bana videoyu gönderdi bu arada arkadaşlarımdan birçoğunun profil bilgileri elinde. 18 saat içinde para göndermezsem veya engellersem elindeki arkadaşlarıma gönderceğini ,para gönderdiğim takdirde kimseye göndermeyeceğini söylüyor. acil yardım istiyorum

  1. Av. İlker Atamer

   Bu tür şantaj suçlarında maalesef failler gerçekten dediklerini yapmakta ve videoları ya youtube benzeri sitelerde yayınlamakta ya da arkadaş listenizdeki kişilere göndermektedirler. Şantaj mağduru olarak yapabileceğiniz en iyi şey, faille ilgili mümkün olduğu kadar delil toplamak, bu kapsamda facebook ve youtube profil bilgileriyle varsa e-posta hesaplarını ve adına para talep ettikleri kişilerin isimleri not edip gerektiğinde ekran görüntüsü alarak bize başvurmanız.

  2. İltekin

   Selam Skype de bir kadınla tanıştım izinsiz olarak benim videomı çekmiş ve bana şantaj yapıyor ne yapmalıyım tesekkur ederim.kadın galiba yurtdışı kaynaklı

   1. Av. İlker Atamer

    Skype şantajı suçunda şüphelinin yurt içinde veya yurt dışında olması durumuna göre farklı hukuki işlemler yaparak sonuç almaktayız. Detaylı bilgi için iletişim sayfamızdaki telefon numaraları üzerinden bize ulaşabişirsiniz.

 3. Av. İlker Atamer

  Türk vatandaşı veya yabancı ülke vatandaşı olmanızın açılacak soruşturmaya veya ceza davasına hiçbir olumlu ya da olumsuz etkisi olmaz. Eğer şantaj mağduruysanız bir an önce harekete geçip uzman bir avukat ile yasal işlem başatabilirsiniz.

 4. Av. İlker Atamer

  Bize telefonla ulaşıp randevu alırsanız söz konusu videonun internetten tümden kaldırılması konusunda avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

  1. Birkadin

   Av. Bey bu yüzden bende erkek arkadaşım tarafindan internete yayılması ve aileme iletilmesi gibi tehtidler alıyorum bende periscope üzerinden cinsel içerikli yayin açtım aşırı alkolluydum tehtid şantaj var yalvarsam yakarsam nafile el koydurmam gerek mail facebook telefon bilgisayarlarina fakat bunu yapacak durumda değilim lütfen ailem duymaması için ne yapabilirim işsizimde ayrıca kendisi istanbulda

   1. Av. İlker Atamer

    Vakit kaybetmeden bize ulaşırsanız görüntüler yayınlanmadan bizde hukuki destek alabilirsiniz.

 5. Gürkan

  merhaba aynı şekilde benimde skypeden uygunsuz videomu kaydettiler facede fotoğraflarımın altına yorum olarak paylaştılar ben facebook hesabımı donudurdum arkadaşlarımdan rica ettim o kişiyi şikayet ve engelleme yaparak profilinin silinmesini sağladım skype de zaten kişi listem boştu telefon numaram var birtek elinde emniyeti aradım ama elim kolum bağlandı ne yapabilirim birşey olurmu

  1. Av. İlker Atamer

   Telefonla bize ulaşıp randevu alırsanız bu konuda bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 6. Yurtdışında internet üzerinden tanıştığım biri tarafından tehdit ediliyorum beni aramızda gecen konuşmaları kaydetmekle tehdit ediyor bu yüzden yardım istiyorum elinde iş adresim var evlenme kararı aldık ama sonra para istemeye başladı ve sonrası tehdite kadar geldi bundan beni kurtarın
  Halen benden para istiyor ve elindeki kayıtlarla beni tuzağa düşürdü ne yapmam lazım bana yardım edin

  1. Av. İlker Atamer

   Bu alanda uzman bir hukuk bürosu olarak telefonla bize ulaşırsanız bu konuda bizden avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

 7. Av. İlker Atamer

  Telefonla bize ulaşırsanız skype şantajı suçu konusunda tek uzman hukuk bürosu olarak verdiğimiz avukatlık hizmeti hakkında bilgi alabilirsiniz.

 8. Av. İlker Atamer

  Vakit kaybetmeden telefonla bize ulaşıp randevu alırsanız size hızlı bir şekilde yardımcı olabiliriz.

 9. selda

  Uygulama üzerinden biriyle tanıştım kocamı aldatıp ilişkiye girdim. Bu şahıs sonra kocama ve babama bu fotoğrafları göndereceğini söyleyerek şantaj yaptı eşimle boşanıyorum.. bu ve bunun gibilerinin tuzağındayken düşmemek için ne yapmak lazım .

  1. Av. İlker Atamer

   Makalemizin en alt kısmında şantaj suçu tuzağına düşmemek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini zaten yazdık.

 10. Korkuyorum

  Merhaba ben evli 2 çocuk annesiyim eski sevgilimle whatshap tan yazıştık ve buyazışmaları bir arkadaşım ele geçirmiş eşi beni tehdit edip para istiyor bunu yasal sürece taşırsam eşimin haberi olmadan nasıl halledebilirim

  1. Av. İlker Atamer

   Ceza soruşturmaları gizlidir, üçüncü kişilerin haberinin olması yasal olarak mümkün değildir. Hiçbir endişeye gerek kalmadan şantaj suçu nedeniyle yasal süreç başlatabilirsiniz.

 11. Hakan

  Merhaba instagram üzerinden bir kızla tanıştım daha sonra bazı görüntüler paylaştım sanırım görümtülerimi kaydetti henüz bir şantaja maruz kalmadım ama o görüntülerin yayınlanması benim için büyük sıkıntı yaratır suan yapmam gereken bir sey varmı yoksa beklemelimiyim

  1. Av. İlker Atamer

   Hakan Bey, bu alanda Türkiye’de gerçek anlamda etkin hukuki destek sağlayan tek hukuk bürosu olarak iletişim sayfamızdan bize ulaştığınız takdirde size de hızlı bir şekilde destek sunabiliriz.

 12. Mehmet

  Merhaba, Faslı bir kişi 1 dklık uygunsuz bir videomu yayınlamakla tehdit ediyor. Bir bilişim avukatlık bürosuyla görüştüm, yayınlanamaması için gerekli çalışmalara hemen başladılar. Ancak ben bu kişinin bir şekilde yakalanmasını en azından korkutulmasını istiyorum. Başka neler yapabilirim? Nerelere başvurabilirim?

  1. Av. İlker Atamer

   Skype şantajı konusunda Türkiye’de tek uzman hukuk bürosu olarak bizi taklit eden ve yazılarımızı kopyalayan ve Google’a reklam veren bazı acemi ve kötü niyetli avukatların hiçbir hizmet sunmadığı halde sunuyormuş gibi yaparak ücret aldığını, ardından görücüsü yayınlanan kişilere “sunucu arıza yaptı, teknik problem oldu” vs diyerek bahane ürettiğini, bu şekilde mağdur olup bize başvuran kişilerden dolayı bilmekteyiz. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririz.

 13. mağdur

  Merhaba hangouts uygulaması üzerinden bir yabancı uyruklu bir bayanın şantajına maruz kaldım görüntüleri tanıdıklarıma göndermek istiyor ama hesapta tanıdık hiç kimse ekli değil ve bu kişi bana karşı ne yapabilir ?

  1. Av. İlker Atamer

   Son dönemlerde Google Hangouts da online şantaj suçlarında Skype gibi sık kullanılan araçlardan birisi haline gelmiştir. Görüntü yayınlanma ihtimaline karşı bizden destek alabilirsiniz.

   1. Av. İlker Atamer

    İletişim sayfamızdaki telefon numarasından bize ulaşırsanız bu tür şantaj suçları konusunda yıllardır tuzağa düşenlere destek veren bir hukuk bürosu olarak bizden teknik ve hukuki destek alabilirsiniz.

 14. Mustafa

  Whatsapp ta hic tanimadigim bir bayanla goruntulu konuşmaya başladik bu duruma nasil geldim bilmiyorum konusma esnasinda uygunsuz bir goruntudeydim kendisni ekran videosu aliyormuydu almiyoemuydu bilmiyorum ama buyuk ihtimalle aldiğini düşünüyorum. Sohbetin ortasinda kufur edip goruntulu konusmayi sonlandirip engelledi. Bende hemen ardindan sahip oldgm telefon numarami degistirdim instagram hesabimi falan güvene aldım ama çok utaniyorum kendimden bu durumda ne olur ne biter bilmiyorum. Hep bir korkuyla yaşamak istemiyorum. O kişinin benle iletisime gectigi bi cep telefonnumarasi ve bir fotografı bulunmakta. Acaba bana şantaj yapma ihtimali varmi. Yada bana ulasabilme ihtimali. Bana ulaşamadigi zaman şayet internette yayilmaya başlarsa? Bu sorular beni psikolojik yonden cok ciddi etkiliyor. Lütfen Allah rızası için yardım edin lütfenn..

  1. Av. İlker Atamer

   Mustafa Bey, sizin gibi bu tuzağa düşmüş yüzlerce kişiye yardımcı olduk. Vakit kaybetmeden telefonla bize ulaşırsanız sizi de şantaj sarmalından hızlı bir şekilde çıkartabiliriz.

 15. Hakan

  İyi günler Skype üzerinden dün gece şantaja maruz kaldım para göndermemi istiyorlar aksi takdirde sosyal medyadaki arkadaşlarima yayacaklarinj söylediler. Acil olarak ne yapabilirim??

  1. Av. İlker Atamer

   Skype şantajı suçunda şantajı ciddiye almakta fayda zira çoğu durumda müstehcen görüntü paylaşımı yapabiliyorlar. Bize telefonla ulaşırsanız bu alanda 10 yıldır avukatlık hizmeti veren tek hukuk bürosu olarak bizden hem hukuki hem teknik destek alabilirsiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!