+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

velayet değişikliği

Velayet Davası

Velayet davası, mevcut bir velayet durumunun değiştirilmesi için açılan davaları ifade eden bir kavramdır. Uygulamada en sık karşılaştığımız velayet davası türü ise, anlaşmalı boşanma davası ile çocuğun velayetini karşı tarafa veren ebeveynin bundan pişman olup velayeti geri almak için bu sefer dava açması durumudur. Ayrıca bazı durumlarda çekişmeli boşanma davası ve hakim kararı sonucu velayet hakkı elinden alınan bir ebeveyn de bu tür bir dava açma yoluna başvurabilmektedir.

Velayetin Kaldırılması

Velayet davası konusunda açıklama yapmadan önce velayetin kaldırması konusuna değinmek yerinde olacaktır. Anne veya babanın velayet hakkının kaldırılması için Medeni Kanun’da temel olarak 2 sebep belirlenmiştir. Boşanma davası hakkında sorulardan biri de velayetin kaldırılması hususudur. Buna göre aşağıdaki hallerde hakimin alacağı diğer tedbirler yetersiz kalıyor ise velayet hakkı kaldırılabilir.

 • Anne veya babanın deneyimsizliği, hastalığı, uzak yerde bulunması nedeniyle velayet görevinin yerine getirilememesi.
 • Velayet görevinin gereği gibi yerine getirilememesine neden olan benzeri önemli sebeplerden birnin varlığı.
 • Anne ve babanın çocuğa yeterli ilgiyi göstermemesi veya çocuğa karşı yükümlülüklerini ağır şekilde ihmal etmesi.

Eğer yukarıda belirtilen sebeplerle hem anne hem baba için de oluşmuşsa bu durumda hakim velayet hakkını hem anne hem de baba yönünden kaldırabilir. Ancak her iki tarafından velayet hakkının kaldırıldığı durumlarda çocuğa vasi atanacaktır. Zira bu halde çocuğun yasal temsilcisi kalmamış olacaktır. Bu konuda vasi ve vesayet nedir başlıklı makalemiz incelenebilir. Ayrıca burada vurgulanması gereken önemli bir husus da velayetin kaldırılması durumunda velayetin kaldırılması kararının sadece mevcut çocuk için kaldırıldığı özellikle belirtilmediği durumlarda söz konusu karar doğacak çocuklar için de geçerli olacaktır.

Velayetin Değiştirilmesi Davası

Velayet davası, velayet hakkını kaybeden anne veya babanın açtığı bir dava türüdür. Velayet hakim tarafından düzenlendikten sonra sonradan ortaya çıkan çeşitli sebeplerle bu dava açılabilir. Ayrıca velayetin hakkının gereği gibi kullanılmaması veya çocuğun menfaatinin gerektirmesi durumunda velayet hakkının değiştirilmesi için bu dava açılmaktadır. Velayetin değiştirilmesi davası doğrudan aile hukuku alanına girdiğinden mutlaka uzman bir boşanma avukatı ile hareket edilmesi gerekir. Ayrıca uluslararası çocuk kaçırma durumlarında da bu alanda uzman ve İngilizce bilen bir avukatla çalışmak uygun olacaktır.

velayetin değiştirilmesi

Yeniden Evlenmenin Velayete Etkisi Nedir?

Velayete sahip ana veya babanın yeniden evlenmiş olması otomatik olarak velayetin kaldırılmasını veya değiştirilmesini gerektirmez. Ancak, velayet hakkına sahip anne veya babanın yeniden evlenmesi sebebiyle çocuğun menfaati zedelenmiş olabilir. Bu durumda velayetin değiştirilmesi için mahkemeye başvurulabilir. Veya çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimi olumsuz etkileniyorsa velayetin değiştirilmesi mümkündür. Çocuğun menfaati gerektirdiğinde velayet sahibi değiştirilebilecektir. Hatta durum ve koşullara göre velayet kaldırılarak çocuğa vasi de atanabilir. Dolayısıyla yeniden evlenmiş olmak velayet davası için tek başına haklı neden teşkil etmez. Ancak yapılan evlilik çocuğun ruhsal ve bedeni gelişimi bakımından problem yaratıyorsa velayet davası açılabilir.

Boşanmada Davasında Velayet Kime Verilir?

Boşanma davalarında velayet önce tedbiren geçici olarak olarak düzenlenir. Geçici velayet düzenlemesi sadece dava süresince geçerli olur. Dava sonunda ise kalıcı olarak belirlenir. Velayetin anneye veya babaya verilmesi konusunda kanunda açık yönlendirici maddeler bulunmamaktadır. Bu hususta hakimin çocuğun menfaatini gözeterek karar vereceği düzenlenmiştir. Hakim,  boşanma sebeplerini, tarafların kişiliklerini, çocuğun yaşını, özelliklerini ve ihtiyaçlarını ve tarafların sosyo-ekonomik durumunu dikkate alarak gerek geçici gerekse normal velayet konusunda karar verecektir. Boşanma davasında velayet hakkı düzenlenirken çocuğun dinlenmesi ve görüşünün alınması da Yargıtay kararları doğrultusunda gereklidir. Ancak bunun için çocuğun kendisini ifade edebilmesi için uygun yaşta olması gerekşir. Bu bakımından çocuğun en az 6-7 yaşında veya daha büyük olması gereklidir. Bu açıklamalar aynen velayet davası için de geçerlidir.

Kişisel İletişimin Düzenlenmesi

Boşanma davası devam ederken veya sone erdiğinde velayet hakkını alamayan anne ve babanın, çocukla kişisel iletişim kurma hakkı vardır. Hakim, boşanma davası devam ederken ve sona erdiğinde çocukla kişisel iletişimi düzenler. Hakim, anne ve babanın beyanlarını aldıktan sonra velayet konusunda karar vermektedir. Hatta bu konuda bir pedagog raporu alıp sonucuna göre velayet hakkında hüküm kurmaktadır. Hakim ayrıca velayet hakkını vermediği tarafın çocukla hangi günlerde ne kadar süre ile kişisel iletişim kuracağını düzenleyecektir. Aynı şekilde velayet davası söz konusu olduğunda da hakim geçici tedbir olarak velayet ve nafakaya ilişkin düzenlemeler getirebilir.

Av. İlker ATAMER

14 Yorum

 1. Esra

  Şuan hamileyim ve eşimle boşanmakarari aldik ama esim cocugu benden alacagibi asla bana vermeyeceğini ssöylüyor cok korkuyorum alabilir mi ccocugu dogdugu zaman benden

  1. Av. İlker Atamer

   Bir boşanma davasında velayeti kimin alacağı hususu, öncelikle çocuğun yaşına ve ihtiyaçlarına ve eşlerin durumlarına bağlıdır. Bunları bilmeden velayet konusunda yorum yapmak mümkün değildir.

 2. Emine Yavaş

  Meraba 2 yıl önce boşanmis olduğum eşimden bi oğlum var ve mahkeme velayeti babaya verdi benim ona yaşam alani saglayamayacahmdan sebep suan bi evlilik yapmak uzereyim ve cocugumu almak istiyorum çocuğumu alabilirmiyim lutfen yardimci olursaniz sevinirim

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer uzman bir avukat ile velayetin değiştirilmesi davası açmanız ve velayeti almanızın çocuğun daha menfaatine olduğunu ispat etmeniz halinde çocuğunuzun velayetini labilirsiniz. Yeni bir evlilik yapacak olmanız velayeti almanıza engel teşkil etmez.

 3. serkan

  merhabalar
  eşimle boşanıyoruz 3 yaş altı iki çocuğumuz var eşim çocukları avrupaya götürüp getirmeyeceğini söylüyor .bunun için ne yapmalıyım

  1. Av. İlker Atamer

   Yapacağınız en iyi şey çocukları yalnız bırakmamak ve bir an önce boşanma davası açıp çocukların geçici velayetini talep etmek olacaktır.

 4. Selçuk

  Eşimden boşanıyorum geçici velayet anneye verildi eşimin bileklerini jiletle kesme gibi alışkanlıkları var ve kalddığı babasının evi çocuğun bakımına müsait değil odası bike yok ve kayın babam alkolik eve gelip kavga çıkartan cinsten velayeti babaya verirlermi saygılar

  1. Av. İlker Atamer

   Çocuğun yaşını belirtmemişsiniz bu nedenle genel bir yorum yapacağım. Boşanma alanında uzman bir avukatla çalışırsanız ve avukatınız vasıtası ile çocuğun geçici velayetinin annede kalmasının sakıncalarını delilleriyle beraber somut şekilde kanıtlarsanız geçici velayeti ve dava sonun da velayeti alabilirsiniz.

 5. Aslı

  Annem ile babam ayrilar. Ben babamda kalıyorum fakat babam alkolik olduğundan dolayı ve babam eve geç geldiğinden dolayı ben annemde kalmak istiyorjm yasim 14. Evde sadece babamla ben kaliyirum. Babamın ece gec geldiği zamanlarda ben evde yalnız kaliyirum ve buda benim psikolojimi bozuyor. Bu yuzdende annem velayet davası açtı sizce beni alabilirmi.

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer babanın alkol bağımlısı olduğunu ispatlar ve siz de velayetin anneye verilmesini istediğinizi belirtirseniz velayet anneye verilecektir.

 6. Bülent

  Eski eşim evlilik dışı bir birlikteliği var. Bununla birlikte uyarmama rağmen kızımı zaman zaman dizilere ve filmlere oyuncu olarak rol almasını sağlıyor. Kızım 6 yaşında. Kızımın şu anda görünürde psikolojik bir sorunu yok. Ama illerde olumsuz etkilenmesinden korkuyorum. Bir baba olarak velayet davası açabilir miyim.

  1. Av. İlker Atamer

   Çocuğun psikolojisinin ve ruhsal gelişiminin hiçe sayılarak çocuk üzerinden para kazanılması niteliği taşıyan eylemler velayet hakkının kötüye kullanılması olarak değerlendirilebilecek özellikler taşımaktadır. Velayet davası açma hakkınız bulunduğu gibi bu alanda tecrübeli bir avukat ile ilerlemeniz durumunda davayı kazanma şansınız da bize göre yüksek olacaktır.

 7. Erva

  Merabalar biz eşimle 5 senedir ayriyiz cocugun velayeti bende. Fakat oglum babasiyla yasamak istiyor. Ben velayetini babasina nasil devredebilirim.
  Yine Mahkemeyemi basvurmam gerekiyor

  1. Av. İlker Atamer

   Evet velayet değişikliği için mahkeme kararı gerekmektedir. Ancak taraflar arasında bu konuda uzlaşma varsa ve uzman bir avukat ile çalışırsanız en fazla 2 duruşmada velayet değişikliği kararı çıkacaktır.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!