201801.12
0
3

Kredi Kartı Kopyalama Suçu

kredi kartı kopyalama

Kredi Kartı Kopyalama Suçu

Kredi kartı kopyalama suçu, son yıllarda hızla artan ve farklı teknik türleri gelişen bir suç tipi olarak, kredi kartının bilgilerinin kopyalanarak üretilen bir boş karta yüklenmesi ve bu yolla sahte olarak kredi kartının elde edilmesidir. Kredi kartı kopyalama suçu Türk Ceza Kanunu’nun “Bilişim Suçları” başlığı altında 245. maddesinde “banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu” adıyla düzenlenmiş olup, öngörülen ceza miktarı bakımından en ciddi bilişim suçlarından birisidir.

Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu

TCK madde 245’te yer alan alan banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu, maddenin ilk üç fıkrasında üç ayrı görünüm şekli olarak düzenlenmiştir. Birinci fıkrada kart kopyalama veya üretme olmaksızın başkasına ait banka veya kredi kartının izinsiz kullanılması suçu düzenlenmiştir.

İkinci fıkrada ise başkasına ait banka hesabı ile ilişkilendirilerek banka veya kredi kartının üretilmesi, satılması, devredilmesi veya kabul edilmesi suçu düzenlenmiştir. Bu makalenin konusunu oluşturan kredi kartı kopyalama suçu işte bu ikinci fıkra kapsamına girmektedir. Her ne kadar makalenin başlığı “kredi kartı kopyalama” olsa da suçun maddi unsuru sadece başkasına ait kredi kartı bilgilerini kopyalayıp yeni bir kart üretmekten ibaret değildir. Bunun yanında bu şekilde başkasına ait kopyalanmış kredi kartı bilgileri ile üretilmiş kredi kartını satmak, satın almak, ücretsiz olarsak vermek ya da almak da aynı şekilde suç kapsamındadır.

Üçüncü fıkrada ise kopyalanarak üretilen banka veya kredi kartının kullanılarak menfaat sağlanması suçu düzenlenmiştir. Buna göre, kart kopyalama yapılarak üretilen bir kartı kartı ile kişinin kendisine veya başkasına maddi menfaat sağlaması (para çekme, alışveriş vb) suçun maddi unsurudur.

Görüleceği üzere kanun koyucu, banka ya da kredi kartı kopyalayarak kart üretme ile kopyalanmış banka veya kredi kartını kullanma suçları bakımından farklı cezalar tayin etmiştir. Böylece kredi kartı kopyalama suçu işleyerek sahte banka veya kredi kartı üretme, üretilen kartı satma, satın alma, verme ve alma bakımından 3 ile 7 yıl arası hapis ve 5.000 güne kadar adli para cezası öngörüldüğü halde, kopyalanmış kart bilgileri ile üretilen banka veya kredi kartının kullanılarak maddi yarar elde edilmesi halinde ise 4 ile 8 yıl arası hapis 5.000 güne kadar para cezası belirlenmiştir.

Banka veya Kredi Kartı Kopyalamanın Cezası

Kredi kartı kopyalama suçu, TCK’da düzenlenmiş olan bilişim suçları arasında cezası en yüksek tayin edimiş suç tipidir. Buna göre bir banka veya kredi kartını kopyalama suçunun cezası 3 ile 7 yıl arası hapis cezası ve 5.000 güne kadar adli ara cezasıdır. Dolayısıyla kredi kartı kopyalama suçu işleyen kişi hem 7 yıla kadar hapis cezası hem de buna ek olarak 5.000 güne kadar para cezası (minimum 10.000 TL) alacaktır. Kopyalanmış kredi kartı veya banka kartı ile menfaat elde edilmesi halinde, adli para cezası aynı kalmakla birlikte hapis cezasının alt sınırı 4 yıl, üst sınırı ise 8 yıl olarak belirlenmiştir.

Kredi Kartı Kopyalamanın Görünüm Şekilleri

Kredi kartı kopyalama suçu uygulamada farklı şekillerde görünmektedir. ATM’lere yerleştirilen bir takım düzeneklerle banka veya kredi kartı kopyalanabildiği gibi POS cihazına benzeyen kart kopyalama cihazları ile veya modifiye edilmiş veya içine aparat yerleştirilmiş POS cihazlarıyla da kart kopyalama suçu işlenebilmektedir. Sahte veya modifiyeli POS cihazlarıyla işlenen kart kopyalama suçlarında, işletmenin çalışanları fail veya suç ortağı olarak suçun işlenmesine katkı sağlamaktadır. Ancak genelde işletme personeli, komisyon veya başka bir maddi menfaat karşılığında POS makinesi görünümlü manyetik şerit veya çip okuyucu özellikli kopyalama cihazı ile ya da içine kopyalama özelliği eklenmiş gerçek POS cihazı ile sanki karttan çekim yapıyormuş gibi müşterinin kartını cihazdan geçirerek kartı kopyalamakta daha sonra müşterinin PIN şifresi ayrıca not edilerek kopyalanan kart bilgileri ile yeni bir kart oluşturup kullanılmaktadırlar.

kart kopyalama

Kart Kopyalama Yapılan İşletmelerin Sorumluluğu

Kartından izinsiz para çekildiğini veya alışveriş yapıldığını fark eden kişi şikayette bulunduğunda ceza soruşturması açılmakta ve kredi kartı kopyalama suçu işlendiğini tespit eden savcılık ve siber suçlar polisi tarafından bankalarla gerekli yazışma yapılarak kredi kartının kopyalandığı ve kullanıldığı ATM veya POS cihazı tespit edilmekte ardından POS cihazının IP adresinden işlemin yapıldığı işletme tespit edilmektedir. Kartın kopyalandığı POS’u kullanan işletmenin IP adresi soruşturma dosyasına girdiği için işletmenin sahibi veya sorumlu müdürü suç şüpheli olarak ifadeye çağrılmakta ve çoğu zaman da hakkında ceza davası açılmaktadır. Teknik ve bilişim konusunda yeterli bilgi sahibi olmayan bazı savcı ve hakimlerin tek başına IP adresini yeterli delil kabul ettiğini bilen bir bilişim avukatı olarak bu konuda tavsiyem bu tür bir suç şüphesi ile ifadeye çağrılan işletme sahiplerinin “nasıl olsa ben suç işlemedim, birşey olmaz” düşüncesiyle hareket etmek yerine durumu ciddiye alıp bu alanda uzman bir avukat ile çalışarak ifade vermesinin ve kredi kartı kopyalama konulu soruşturmanın takip edilmesi konusunda profesyonel destek almasını öneriyorum.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *