+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

kredi kartı kopyalama suçu

Kredi Kartı Kopyalama Suçu

Kredi kartı kopyalama suçu, son yıllarda hızla artan ve farklı teknik türleri gelişen bir suç tipi olarak, kredi kartının bilgilerinin kopyalanarak üretilen bir boş karta yüklenmesi ve bu yolla sahte olarak kredi kartının elde edilmesidir. Kredi kartı kopyalama suçu Türk Ceza Kanunu’nun “Bilişim Suçları” başlığı altında 245. maddesinde “banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu” adıyla düzenlenmiş olup, öngörülen ceza miktarı bakımından en ciddi bilişim suçlarından birisidir. Gerçekten kredi kartı kopyalama suçu, TCK’da düzenlenmiş olan bilişim suçları arasında cezası en yüksek tayin edimiş suç tipidir. TCK madde 245, banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu bakımından üçlü bir ayrım şeklinde düzenlemiştir.

kredi kartlarının kötüye kullanılması

Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu

Birinci fıkrada kart kopyalama veya üretme olmaksızın başkasına ait banka veya kredi kartının izinsiz kullanılması suçu düzenlenmiştir. İkinci fıkrada ise başkasına ait banka hesabı ile ilişkilendirilerek banka veya kredi kartının üretilmesi, satılması, devredilmesi veya kabul edilmesi suçu düzenlenmiştir. Bu makalenin konusunu oluşturan kredi kartı kopyalama suçu işte bu ikinci fıkra kapsamına girmektedir. Her ne kadar makalenin başlığı “kredi kartı kopyalama” olsa da suçun maddi unsuru sadece başkasına ait kredi kartı bilgilerini kopyalayıp yeni bir kart üretmekten ibaret değildir. Bunun yanında bu şekilde başkasına ait kopyalanmış kredi kartı bilgileri ile üretilmiş kredi kartını satmak, satın almak, ücretsiz olarsak vermek ya da almak da aynı şekilde suç kapsamındadır. Üçüncü fıkrada ise kopyalanarak üretilen banka veya kredi kartının kullanılarak menfaat sağlanması suçu düzenlenmiştir. Buna göre, kart kopyalama yapılarak üretilen bir kartı kartı ile kişinin kendisine veya başkasına maddi menfaat sağlaması (para çekme, alışveriş vb) suçun maddi unsurudur.

Banka veya Kredi Kartı Kopyalamanın Cezası

Kredi kartı kopyalayarak kart üretme ile kopyalanmış banka veya kredi kartını kullanma suçları bakımından farklı cezalar tayin etmiştir. Kredi kartı kopyalama suçu işleyerek sahte kart üretme, üretilen kartı satma, satın alma, verme ve alma bakımından 3 ile 7 yıl arası hapis ve 5.000 güne kadar adli para cezası öngörülmüştür. Kopyalanmış kart bilgileri ile kartların kullanılarak maddi yarar elde edilmesi halinde 4 ile 8 yıl arası hapis 5.000 güne kadar para cezası belirlenmiştir. Buna göre bir banka veya kredi kartını kopyalama suçunun cezası 3 ile 7 yıl arası hapis ve 5.000 güne kadar para cezasıdır. Dolayısıyla kredi kartı kopyalama suçu işleyen kişi hem 7 yıla kadar hapis hem de 5.000 güne kadar para cezası alacaktır. Kopyalanmış kredi kartı veya banka kartı ile menfaat elde edilmesi halinde, adli para cezası aynı kalmaktadır. Ancak  bu durumda hapis cezasının alt sınırı 4 yıl, üst sınırı ise 8 yıl olarak değişmektedir.

Kredi Kartı Kopyalamanın Görünüm Şekilleri

Kredi kartı kopyalama suçu uygulamada farklı şekillerde görünmektedir. ATM’lere yerleştirilen bir takım düzeneklerle banka veya kredi kartı kopyalanabilmektedir. Ayrıca POS cihazına benzeyen kart kopyalama cihazları ile veya modifiye edilmiş veya içine aparat yerleştirilmiş POS cihazlarıyla da kart kopyalama suçu işlenebilmektedir. Sahte veya modifiyeli POS cihazlarıyla işlenen kart kopyalama suçlarında, işletmenin çalışanları fail veya suç ortağı olarak suçun işlenmesine katkı sağlamaktadır. Ancak genelde işletme personeli, komisyon veya başka bir maddi menfaat karşılığında bur cihazlar kullanarak suça iştirak edebilmektedir. Bu kapsamda personel, POS makinesi görünümlü kopyalama cihazı veya içine kopyalama özelliği eklenmiş gerçek POS cihazı ile sanki karttan çekim yapıyormuş gibi müşterinin kart bilgilerini kopyalamaktadır.  Daha sonra müşterinin PIN şifresi ayrıca not edilerek kopyalanan kart bilgileri ile yeni bir kart oluşturup PIN ile beraber kullanılmaktadırlar.

kart kopyalama

Kart Kopyalama Yapılan İşletmelerin Sorumluluğu

Kartından izinsiz kullanıldığını fark eden kişi şikayette bulunduğunda savcılık ceza soruşturması açılmaktadır. Kredi kartı kopyalama suçunun işlendiğini tespit eden savcılık bankalarla yazışma yaparak delil toplamaktadır. Bu kapsamda kredi kartının kopyalandığı ve kullanıldığı ATM veya POS cihazı tespit edilmektedir. Ardından suça konu kartların kullanıldığı POS cihazının IP adresinden işlemin yapıldığı işletme tespit edilmektedir. Kartın kopyalandığı POS’u kullanan işletmenin IP adresi soruşturma dosyasına girdiği için işletmenin sahibi veya sorumlu müdürü şüpheli olarak ifadeye çağrılmaktadır. Eğer işletme sahibi eksik ve doğru bir ifade vermediği zaman da hakkında ceza davası açılabilmektedir. Bazı savcılar tek başına IP adresini yeterli delil kabul ettiğinden böyle bir suç şüphesi ile ifadeye çağrılan işletme sahiplerinin “nasıl olsa ben suç işlemedim, birşey olmaz” düşüncesiyle hareket etmek yerine durumu ciddiye alıp bu alanda uzman bir avukat eşleiğinde ifade vermeli ve savunma konusunda profesyonel destek almalıdır.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

1 Yorum

  1. şule

    peki kartımız kopyalanıp yurt dışında uber taxi gibi hizmetlerde kullanıldığında parayı biz mi ödemek zorundayız?

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!