+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

kredi kartı kopyalama suçu

Kredi Kartı Kopyalama

Kredi kartı kopyalama suçu, kredi kartının bilgilerinin kopyalanarak sahte kart üretilmesidir. Böylece kopyalanan veriler üretilen bir boş karta yüklenip sahte kredi kartı elde edilmektedir. Bu suç, Türk Ceza Kanunu’nun “Bilişim Suçları” başlığı altında 245. maddesinde düzenlenmiştir. İlgili madde “banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu” olarak düzenlenmiştir. Kart kopyalama suçu, öngörülen ceza miktarı bakımından en ciddi bilişim suçlarından birisidir. Gerçekten kredi kartı kopyalama suçu, TCK’daki bilişim suçları arasında cezası en yüksek olan suç tipidir. Kredi kartı dolandırıcılığı olarak bilinen bu suç esasen sahtecilik ve dolandırıcılık karışımı bir suçtur. TCK madde 245, banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu bakımından üçlü bir ayrım şeklinde düzenlemiştir. Son yıllarda artan ve farklı teknik türleri olan bu suçun olarak tipleri aşağıda incelenmiştir.

Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu

Birinci fıkrada başkasına ait banka veya kredi kartının izinsiz kullanılması suçu düzenlenmiştir. Bu ise, güveni kötüye kullanma suçunun özel bir şeklidir. Başkasına ait kredi kartı kullanma suçunda, kart kopyalama veya üretme unsuru yoktur. Kişi başkasına ait orijinal bir kartı izinsiz kullanmaktadır.

İkinci fıkrada ise başkasına ait banka hesabı ile ilişkilendirilerek banka veya kredi kartının üretilmesi, satılması, devredilmesi veya kabul edilmesi suçu düzenlenmiştir. Bu makalenin konusunu oluşturan kredi kartı kopyalama suçu işte bu ikinci fıkra kapsamına girmektedir. Her ne kadar makalenin başlığı “kredi kartı kopyalama” olsa da suçun maddi unsuru sadece kopyalayıp yeni kart üretmekten ibaret değildir. Bunun yanında bu şekilde başkasına ait kopyalanmış kredi kartı bilgileri ile üretilmiş kredi kartını satmak da suç kapsamındadır. Aynı şekilde bu tür kartları satın almak, ücretsiz olarak vermek veya almak da  suç oluşturmaktadır.

Üçüncü fıkrada ise kopyalanarak üretilen banka veya kredi kartının kullanılarak menfaat sağlanması suçu düzenlenmiştir. Buna göre, kart kopyalama yapılarak üretilen bir kredi kartı maddi menfaat sağlamak suçun maddi unsurudur. Menfaat para çekme şeklinde veya alışveriş niteliğinde de olabilir. Ayrıca şüphelinin kendisine menfaat sağlaması şart değildir. Üçüncü kişiye maddi çıkar sağlanması da suç teşkil eder.

Banka veya Kredi Kartı Kopyalamanın Cezası

Kredi kartı kopyalama ile kopyalanmış banka veya kredi kartını kullanma suçlarının cezası farklıdır. Kanun farklı eylemler bakımından farklı cezalar tayin etmiştir. Kredi kartı kopyalama suçu işleyerek sahte kart üretmenin cezası 3 ile 7 yıl arası hapistir. Bu ceza kapsamına ayrıca üretilen kartı satma ve satın alma eylemleri de girmektedir. Kopyalanmış kart bilgileriyle kartların kullanılarak maddi yarar elde edilmesi halinde 4 ile 8 yıl arası hapis 5.000 güne kadar para cezası belirlenmiştir. Buna göre bir banka veya kredi kartını kopyalama suçunun cezası 3-7 yıl arası hapistir. Ayrıca 5.000 gün karşılığına kadar para cezası öngörülmüştür. Dolayısıyla kredi kartı kopyalama suçu işleyen kişi hem 7 yıla kadar hapis hem de 5.000 güne kadar para cezası alacaktır. Şüphelinin, kopya kartla menfaat elde etmesi halinde, adli para cezası aynı kalmaktadır. Ancak  bu durumda hapis cezasının alt sınırı 4 yıl, üst sınırı ise 8 yıl olarak değişmektedir. ve 5.000 güne kadar adli para cezası öngörülmüştür.

Kredi Kartı Kopyalamanın Görünüm Şekilleri

Kredi kartı kopyalama suçu uygulamada farklı şekillerde görünmektedir. ATM’lere yerleştirilen birtakım düzeneklerle banka veya kredi kartı kopyalanabilmektedir. Ayrıca POS cihazına benzeyen kart kopyalama cihazları da kart kopyalama suçunda kullanılmaktadır. Buna ek olarak modifiye edilmiş veya içine aparat yerleştirilmiş POS cihazlarıyla da suç işlenebilmektedir. Sahte veya modifiyeli POS cihazlarıyla işlenen kart kopyalama suçlarında, işletmenin çalışanları fail veya suç ortağı olarak suçun işlenmesine katkı sağlamaktadır. Ancak genelde işletme personeli, komisyon  karşılığında bur cihazlar kullanarak suça iştirak edebilmektedir. Bu kapsamda personel, POS makinesi görünümlü kopyalama cihazı veya içine kopyalama özelliği eklenmiş gerçek POS cihazı ile sanki karttan çekim yapıyormuş gibi müşterinin kart bilgilerini kopyalamaktadır.  Daha sonra müşterinin PIN şifresi ayrıca not edilerek kopyalanan kart bilgileri ile yeni bir kart oluşturup PIN ile beraber kullanılmaktadırlar.

Kart Kopyalama Yapılan İşletmelerin Sorumluluğu

Kartından izinsiz kullanıldığını fark eden kişi şikayette bulunduğunda savcılık ceza soruşturması açılmaktadır. Kredi kartı kopyalama suçunun işlendiğini tespit eden savcılık bankalarla yazışma yaparak delil toplamaktadır. Bu kapsamda kredi kartının kopyalandığı ve kullanıldığı ATM veya POS cihazı tespit edilmektedir. Ardından suça konu kartların kullanıldığı POS cihazının IP adresinden işlemin yapıldığı işletme tespit edilmektedir. Kartın kopyalandığı POS’u kullanan işletmenin IP adresi soruşturma dosyasına girmektedir. Bu bakımdan işletmenin sahibi veya sorumlu müdürü şüpheli olarak ifadeye çağrılmaktadır. Eğer işletme sahibi eksik ve doğru bir ifade vermediği zaman da hakkında ceza davası açılabilmektedir. Uygulamada bazı hakim ve savcılar tek başına IP adresini yeterli delil kabul etmektedir. Bu suç nedeniyle ceza soruşturmasında ifade vermeye çağrılan işletme sahiplerinin durumu ciddiye almasını tavsiye ediyoruz. IP adresi tespiti sebebiyle şüpheliler, uzman avukat eşliğinde ifade vermeli ve profesyonel destek almalıdır.

Av. İlker ATAMER

1 Yorum

  1. şule

    peki kartımız kopyalanıp yurt dışında uber taxi gibi hizmetlerde kullanıldığında parayı biz mi ödemek zorundayız?

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!