+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

yatırım danışmanlığı dolandırıcılığı

Yatırım Dolandırıcılığı

Yatırım danışmanlığı dolandırıcılığı özellikle son birkaç yıldır gündemde olan oldukça sofistike bir internet dolandırıcılığı suçu türüdür. Bu suç tecrübeli ve profesyonel dolandırıcılar tarafından hedef gözeterek işlenmekte ve büyük meblağlar dolandırılmaktadır. Türkiye’ye özgü bir dolandırıcılık türü olan yatırım bu suç gerçekten oldukça profesyonelce işlenmekte ve büyük rakamlar dolandırmak isteyen dolandırıcılar bunun emek, zaman ve para harcamaktadır. Bu suçun çok benzer bir başka izdüşümü ise Forex dolandırıcılığı suçu olarak karşımıza çıkmaktadır. Her iki suç tipi de birbirine çok benzemektedir ve aynı dolandırıcılar tarafından işlenmektedir. Ayrıca her suç da aynı zamanda sermaye piyasası kanunundaki suçlar kapsamına girebilmektedir. Aralarındaki tek küçük fark ise bunlardan birinde genel yatırım ve kazanç vaat edilirken diğerinde sadece döviz ve foreks temelli kazanç vaat edilmektedir. Dolandırıcılar kimi zaman İngikltere ve Lonrtoı merkezli bir yatırım şirketi olduklarını, merkez bankalarıyla ilişkili olduklarını iddia edebilmektedirler. Kimi zaman ise gerçek yatırım danışmanlığı şirketlerinin ismini kullanabilmekte ve örneğin güya “global yatırım” şirketinden aradıklarını söyleyebilmektedirler.

Bu tür yatırım danışmanlığı suçlarında mağdurlara genelde ya internet ve sosyal medya üzerinden ya da Telegram/Whatsapp grupları üzerinden ulaşılmaktadır. Yüksek kar veya kazanç vaadinde bulunan dolandırıcılar kurbanı tuzak sitelere veya mobil uygulamalara çekmektedirler. Özellikle son zamanlarda bazı dolandırıcılık şebekelerinin mağdurlar internet üzerinden değil doğrudan telefon araması ile ulaştıklarını mağdur anlatımlarından bilmekteyiz. Dolandırıcıların aradıkları mağdurların hep banka hesabında birikimleri olan kişiler olması ve mağdurların telefon numaralarını öğrenmeleri akla şu ihtimali getirmektedir: dolandırıcılık yapan kişilerin ya bankalarda bağlantıları bulunmakta ya da müşteri bilgilerini bankada çalışan kişilerden para karşılığı satın almaktadırlar. Nitekim hesabında para bulunan kişilerin telefon numaralaını öğrenip aramalarının bize göre başka bir izahı yoktur.

Yatırım Dolandırıcılığının Özellikleri

Dolandırıcılık suçlarında en temel iki unsur cazip bir yem ile güven telkinidir. Önce dolandırılacak mağdurun tuzağa çekilmesi için çok cezbedici bir yemin kullanılması gerekmektedir. Yatırım dolandırıcılığı suçlarındaki yem ise “yüksek kazanç” vaadidir. Dolandırıcılar, mağdurları verecekleri finansal danışmanlık sayesinde mağdurların kısa zaman için yüksek kazanç elde edeceklerini söyleyerek kandırmaktadır. Genelde mağdurlara belirli rakamların üzerinden para yatırırlarsa daha çok kar edeceklerini söylemektedirler. Yüksek kar vaadinin cazibesine kapılan kurbanlar bu şekilde tuzağa düşmekte ve tuzağa düştükten sonra da maddi kayıpları daha da artmaktadır. Zira dolandırcılar hazırladıkları internet sitesinden veya mobil uygulamada sanal şekilde artan para miktarları göstererek mağduru gerçekten parasının arttığına inandırmaktadır. Oysa dolandırıcılık amacıyla kurulan söz konusu sitelerde veya uygulamalarda doladırıcılar istedikleri gibi rakamlarla oynamaktadırlar. Dolayısıyla sitede veya uygulama ekranında görünen karlar veya kazançlar aslında tümüyle aldatmacadan ibarettir.

İkinci unsur olan güven telkini içinse  dolandırıcılar farklı yöntemler kullanmaktadırlar. İnandırıcı olmak amacıyla mağdurlarla iletişim kurarken borsa ve yatırım jargonundan kelimeler kullanmakta ve oldukça ikna edici şekilde konuşmaktadırlar. İkinci olarak inandırıcılık adına etkileyeceği bir internet sitesi kurmaktadırlar. Bu sayede mağdurlar karşılarındaki kişilerin kurumsal bir firmada çalışan yatırım danışmanları olduğunu sanmaktadırlar. Hatta yatırım danışmanlığı dolandırıcılığı suçunun bazı türlerinde yazılımcılara mobil uygulama yazdırıp bunları App Store ve Google Play Store uygulama mağazalarında sunduğu görülmektedir. Mağdurlar dolandırıcıların Apple Store veya Google Play Store gibi platformlarında uygulamalarının olabileceğini hiç akıllarını getirmedikleri için bu tür mobil uygulamaları güven verici bir unsur olarak görme eğilimindedirler. Son olarak dolandırıcılar kurumsal imaj vermek için şirket kurmakta ve paraları da şirket adına açılan banka hesaplarına gönderilmesini sağlamaktadırlar. Karşılarında şahıs değil LTD ünvanlı bir şirket gören mağdurlar ise dolandırıcılık ihtimalini aklılarına bile getirmemektedir.

Yatırım Vaadiyle Dolandırıcılık

Yatırım danışmanlığı dolandırıcılığında mağdur, parasını geri çekmek istediğinde aynen Bitcoin dolandırıcılığı suçlarında olduğu gibi çeşitli engeller çıkartılmakta ve bu tür bahanelerle mağdurlar oyalanmakta ve paraları geri verilmemektedir. Bu bahaneler arasında bazen vergi kesintisi bazen para cezası bulunmakta, kimi zaman ise kara para aklama veya hesap blokesi gibi yalanlarla mağdurlar kandırılmaktadır. Bu tür para çekmeye engel teşkil eden bahaneler ayrıca aynı kripto para dolandırıcılığı suçlarında kullanılan yöntemlere benzer şekilde %20 – %30 oranında vergi ödemesi gerektiği söylenerek mağdurlar tekrar dolandırılmaktadır. Mağdura hesabına yatırdığı paraları geri çekebilmesi için öncelikle bu tutarda bir parayı tekrar şirket hesabına göndermesi gerektiğini, aksi halde bu parayı geri alamayacağı söylenmekte, ödeme yapılana kadar hesabın blokede olacağı söylenmektedir. Böylece mağdur para yatırıp yeniden dolandırılmakla ile yatırdığı paraya  Bu şekilde güya vergi veya ceza yatırdıktan sonra parasını çekebileceğine inandırılan mağdurlar tekrar dolandırıcıların hesaplarına para göndermekte ve mağduriyetlerini daha da artırmaktadırlar.

Mağdurlara Avukatlık Desteği

Yatırım danışmanlığı dolandırıcılığı mağdurları bu tür dolandırıcılık suçlarında 20 yıldan fazla süredir mağdurlara maddi kayıplarını geri alma konusunda hukuki destek veren ve bilişim hukuku alanında uzman olan büromuzdan hizmet alabilirler. Yatırım yaptığı sitede dolandırıldığını düşünen ancak emin olamayan kişiler ise işlem yaptıkları uygulama veya site adresini bize ileterek bu konuda bizden kapsamlı bir hukuki danışmanlık hizmeti alabilirler. 10 yıla kadar hapis cezası içeren bu tür nitelikli dolandırıcılık suçlarında etkin pişmanlıktan yaralanmak isteyen dolandırıcılar mağdurlara maddi kayıplarını ödemeye meyillidir. Ancak bunun için eksiksiz hazırlanacak bir dosya ile başvuru yaptıktan sonra açılan savcılık soruşturmasının bu alanda tecrübeli bir avukat tarafından etkin bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

1 Yorum

  1. Ebru Yılmaz

    Merhabalar aynı şey benim başıma da geldi malesef 500 lira yatırdım sonra 13 bin daha istediler insanın basireti baglanirya odurumda öyle oldu gönderdim daha sonrasında 30bin daha istediler ben o anda anladimki dolandirildim bende okadar para olmadığını söylediğimde hakkımda sorusturma icra ve bir sürü şeylerle tehdit edildim numaralarını engelledim ama bu durumdan çok tedirginim giden parada değilim ama başım belaya girer mi onu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkür ederim

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!