+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

kripto para dolandıcılığı

Kripto Para Dolandırıcılığı

Kripto para dolandırıcılığı suçu, kripto paraların hileli yöntemlerle ve haksız şekilde ele geçirilmesine dayanan bir dolandırıcılık suçu türüdür. Bu dolandırıcılık suçu türü, kripto para hukukunun henüz gelişmediği günümüzde yasal boşluklardan faydalanmak isteyen kötü niyeli kişilerce sıklıkla işlenmektedir. Kripto para dolandırıcılığı online olarak işlendiğinden bu suçların internet suçları kategorisinde değerlendirilmesi mümkündür. Uygulamada en sık karşılaştığımız coin dolandırıcılığı türlerini şunlardır:

Phising Tuzakları

Phising veya Türkçe ifadesiyle oltalama, bir sitenin birebir taklidinin yapılarak işlenen bir bilişim suçları türüdür. Kopya sitenin aynısını başka URL adresinden yayına sokan failler bu yolla kullanıcının kullanıcı adı ve şifresini ele geçirmektedir. Son dönemlerde bu tür oltalama saldırılarının daha çok Twitter ve Instagram gibi sosyal medya siteleri üzerinden işlendiğini görmekteyiz. Sahte sosyal medya hesapları ile Öncelikle phishing saldırılarına karşı ziyaret edilen internet sitesinin URL adresi mutlaka kontrol edilmelidir. Saldırganlar, bir internet sitesinin tasarım ve içeriğini bire bir taklit edebilirler ancak orijinal siteyle aynı URL adresinde yayın yapamazlar.

Sahte Kripto Para Borsaları

En yaygın kripto para dolandırıcılığı, sahte kripto para siteleri üzerinden gerçekleşmektedir. Yabancı kripto para borsalarına benzeyen tasarım ve içeriğe sahip sahte siteler bu suçta araç olarak kullanılmaktadır. Bu tür sahte kripto para borsalarına karşı kişiler dikkatli olmalıdır. Sitenin alan adını ve hosting kayıtlarını, adres ve iletişim bilgilerini mutlaka araştırmalı, bilmedikleri sitelerde hiçbir zaman yatırım yapmamalıdırlar.

Sahte Kripto Paralar

Bir başka yaygın kripto varlık dolandırıcılık türü ise sahte coinlerdir. Bazen, yatırımcılar gerçekte hiç var olmayan uydurma kripto paralar üzerinden dolandırılmaktır. bu bakımdan yatırımcılar, sahte yani hiç mevcut olmayan kripto para türlerine karşı da dikkatli olmalıdır.  Kişiler, yatırım yapacakları kripto paranın gerçekten var olup olmadığını belli başlı finans sitelerinden kontrol ve teyit etmelidir. Investing veya Tradingview benzeri bilindik finans sitelerinde listelenmeyen coin türlerine yatırım yapılmasını hukuken tavsiye etmiyoruz.

Kripto Madenciliği Tuzağı

Sahte madencilik siteleri üzerinden de Bitcoin dolandırıcılığı suçu işlenmektedir. Bu tür sitelerin ortak özelliği, kullanıcıların kendilerine Bitcoin transfer etmeleri halinde günlük veya aylık yüksek kazanç elde edeceklerine dair asılsız vaatlerdir. Kullanıcılar, kripto para madenciliği bazlı kar payı dağıtımı tekliflerine, genel olarak yüksek kazanç vaatlerine ve çok cazip tekliflere her zaman şüpheyle yaklaşmalıdırlar.

Dolandırıcıların Suç Ortaklarının Tavsiyeleri

Bitcoin suçları konusunda tecrübeli bir hukuk bürosu olarak takip ettiğimiz pek çok dosyada mağdurların internette tanıştıkları kişiler tarafından tuzak sitelere çekildiğini gözlemliyoruz. Zira bu türü dolandırıcılık siteleri normal bir web trafiğine sahip olmadıkları için mağdurlar reklam veya sahte tavsiyelerle tuzak sitelere çekilmektedir. Yatırımcılar, sosyal medyada ve internet ortamında tanımadıkları kişilerden gelen kripto para cinsi, coin borsası veya madencilik sitesi tavsiyelerini dikkate alarak yatırım yapmamalıdır.

İngilizce Bilmeyenler Yabancı Sitelerde İşlem Yapmamalıdır

Bu alanda uzman bilişim avukatları olarak gözlemimiz şudur ki Bitcoin dolandırıcılığı suçları ağırlıklı olarak yabancı siteler üzerinden işlenmektedir. Bir diğer gözlememiz ise şu ana kadar buna benzer internet dolandırıcılığı suçu mağduru olan kişilerin hiçbirinin İngilizcesi iyi seviye değildi. Eğer mağdur olan bu kişiler iyi seviyede İngilizce bilse muhtemelen bu kadar kolay tuzağa düşmeleri mümkün olmayacaktı.  Dolayısıyla İngilizce bilmeyen yatırımcıların Türkçe dil desteği olmayan yabancı kripto para sitelerinde yatırım yapmasını tavsiye etmiyoruz.

Kripto Para Dolandırıcılığı Mağdurlarına Tavsiyelerimiz

Bu tür dolandırıcılık suçlarında mağdurlar, aynen yatırım danışmanlığı dolandırıcılığında olduğu gibi vergi veya masraf adı altında bir miktar ödeme yaparlarsa paralarını geri alabilecekleri vaat edilerek tekrar ve tekrar dolandırılmaktadırlar. Bu bakımdan dolandırıcı kripto para sitelerine bir şekilde para kaptıranlar, parayı geri alabilmek için asla vergi ve masraf adı altına tekrar para yatırmasınlar. Bunun yerine, kripto para dolandırıcılığı mağdurları mutlaka hiç vakit kaybetmeden yasal işlem başlatmalıdır. Mağdurların bu alanda uzman ve çok iyi İngilizce bilen bilişim avukatlarıyla çalışması önemlidir. Zira TCK’daki dolandırıcılık suçlarında etkin pişmanlık maddesi sayesinde etkili bir soruşturma takibi yapılırsa faillerden zararın geri alınması ihtimali artmaktadır.

8 Yorum

 1. Mehmet

  Merhaba kolay gelsin ben yurtdışı kripto borsası na bir miktar yatırım yaptım sosyal medya üzerinden tanıştığım bir bayan tavsiyesi ile İngiltere kodlu bir telefon numarası ile bana covid aşı tokenin piyasa ya surulegini Haziran gibi büyük borsalar da yayınlanacak olduğunu söyledi bir süre takip ettim sonra bitslead.com üzerinden hesap açtım bu süre içinde yatırım baya bir yükseldi.ieo formunda olduğu söylendi. şuan site kapandı çevrim dışı gönderdiğim adresler belli tavsiye eden kişide çevrimdışı bu konuda ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim borçlarından kurtulurum derken daha fazla borcum oldu.beş parasız kaldım.sahte bir coin

 2. Bu tür kripto para dolandırıcılığı suçlarında mağdurlar genelde, dolandırıcıların bizzat kendileri tarafından oluşturulan sahte profiller üzerinden verdikleri tavsiyelerle tuzağa çekilmektedir. Bu tür tuzak tavsiyeler genelde telegram grupları veya finans sitelerinde görülmektedir. Eğer dolandırıcılık mağduru iseniz vakit kaybetmeden yasal süreç başlatmanızı tavsiye ederiz. bu konuda hukuk büromuzdan destek alabilirsiniz.

 3. Mendo

  Merhaba İlker bey. Şubat ve Mart (2022) ayları içerisinde 3 farklı şirkete belli bir oranda yatırımlar yaptım. Neticesinde çeşitli isimler altında kazançlarımı çekebilmem için ‘sinyal ücreti’, ‘hesap yükseltme’ ücreti ve ‘pasif hesap’ gibi söylemlerle yatırımların devam etmesinin gerektiği söylendi. Yukarıda açık açık anlatmışsınız. Özellikle sosyal medyada genç kadınlarla borsaları takip eden kişilerle iletişim sağlıyorlar ve kısa süre sonra WhatsApp veya Telegram gibi platformlardan iletişim sağlamaya devam ediyorlar. Lütfen dikkatli olun. Hiçbir yatırımcı (adayı) bu ve benzeri sitelere inanmasın.

 4. alican

  Merhaba şu an kucoin vip diye siteye kaldıralı borsa oynuyorum gayet güzel kar elde ettim sen para çekiminde sorun yaşadım güvenlik sertifikasını eksik olduğu söylendi ve 3 kere para çekme işlemi iptal ettim.umarım problem yaşamam

 5. Davut uygur

  Kolay gelsin bende bu dolandırıcılık maduruyum bende asaturec denen bir borsa uygulaması indirdim internetten birinin tavsiyesi ile ve bana yüzde yirmi komisyonla çalıştıklarını söyledi bu işlem leri Skype üzerinden yapıyorduk ekranı paylaşarak oradan hisse alıyordum onların tavsiyesi üzerine Bir iki defa küçük Mevla para çekimi yaptım oldu bende aralıklı 4 veya 5 defa para yatırdım yok sigorta parası yok bankada hesap açma parası derken 20 bin dolar para yatırdım ondan sonra Bir miktar para çekimi yapınca para çekimi yapılmıyor ondan sonra beni engellediler ne yapmam gerekiyor

 6. Serap Gürsoy

  Bende aynı şekilde dolandirildim.. site hala duruyor ve paramı çekemiyorum . Bu parayı geri al a ihtimalim varmı. Yada siteden çekebilme..

  1. Zehra Hanım dolandırıcılık amaçlı kurulan bu tür sahte kripto para sitelerinden parayı geri çekme imkanı yoktur. “Şu kadar vergi veya masraf yatırırsanız parayı çekerseniz” türü yalanlara inanıp tuzağa düşmeyiniz ve yeniden dolandırılmayınız. Paranızı geri alabilmenizin tek yolu bu konuda yasal süreç başlatmaktır. Bize telefonla ulaşırsanız hukuk İngilizcesine hakim ve uluslararası suçların takibi konusunda uzman olan avukat ekibimizden destek alabilirsiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!