+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

santaj tuzağı

Soyunma Tuzaklı Şantaj

İnternet şantaj tuzağı, hedef seçilen mağdurların başkalarına ait sahte profil ve görüntülerle kandırılarak tuzağa düşürülmeleri ve sonrasında elde ettikleri mağdura ait görüntüleri kullanarak mağdurdan tehdit suçu ile para almalarıdır. Son yıllarda hızla yaygınlaşan ve şantaj suçu türleri arasında en sık işlenen bu suç tipinde mağdurlar genelde erkeklerdir. Suçu işleyenler erkek olduğu halde başka kadınlara ait fotoğraf ve videolar ile sahte profiller açılarak bu suç işlendiği için kimi zaman buna şantaj dolandırıcılığı da denmektedir. Zira mağdurlar aldatılarak tuzağa düşürüldükleri için kendilerini dolandırıcılık mağduru gibi hissetmektedirler. Şantaj tuzağı içerikli suçlar hem Türkiye’den hem de Bulgaristan ve Fas gibi ülkelerden yani yurt dışından video şantaj suçu şeklinde işlenebilmektedir. Whatsapp, Telegram, Skype gibi görüntülü görüşme uygulamaları kullanılarak bu suçlar işlendiği için bu suça görüntülü sohbet dolandırıcılığı da denilmektedir. Nitekim bu şekilde işlenen yaygın bilişim suçlarından birisi de Skype video şantaj suçudur.

Sosyal Medya Şantajı

Çoğu zaman internet şantaj suçları olarak işlenen bu tür soyunma tuzaklı şantaj suçlarında sahte sosyal medya hesapları yoğun şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde kadın-erkek ilişkilerinin internet üzerinden gerçekleşmesiyle şantaj suçları bu alanda yaygınlaşmıştır.İnternet konusunda fazla tecrübesi olmayan kişiler şantajdan korunmak için tavsiyeler başlıklı yazımızdaki hususlara da pek dikkat etmediklerinden kolayca tuzağa düşebilmektedirler. Çeşitli sosyal medya platformları üzerinden gönderilen fotoğraf-video görüntüleri haksız kazanç elde etmek isteyen kişilerce koz olarak kullanılabilmekte, kişiden şantaj yoluyla para talep edilmekte ya da ilişkiye zorla devam ettirilmesi amaçlanmaktadır. Bazen kişinin bilgisi dahilinde bazen de kişiden habersiz çekilen video ve fotoğraflar ile mağdur baskı altına alınarak istemediği bir şeyi yaptırmak için kullanılır. Mağdurun iradesini kırmak, huzursuz ve baskı altında hissetmesini sağlamak için de aile bireyleri, sosyal çevresi ve iş arkadaşlarına göndermekle tehdit edilir.

Facebook Şantajı

Fail, mağdur ile yüz yüze hiç bir araya gelmeksizin yakın bir ilişki kurup güvenini kazandıktan sonra özel görüntülerini ister ve mağdurun gönderdiği özel görüntüleri kaydederek onu tehdit etmek amacıyla kullanır. Facebook üzerinden şantaj yapanlar Facebook uygulaması aracılığıyla giriş yapılarak kullanılan çevrimiçi oyun sitelerini sıklıkla yeni mağdurlar bulmak için kullanmaktadır. Facebook şantaj suçu işleyen failler genellikle ellerindeki görüntüleri kişinin Facebook arkadaş listesindeki aile ve arkadaşlarına göndermekle tehdit etmekte ve dolayısıyla yoğun bir baskı kurmaktadırlar.

Instagram Şantajı

Yeni jenerasyonun daha aktif bir biçimde kullandığı bir platform olan Instagram üzerinden tanışmaya yönelik bir mesajla başlayan konuşmalar cinsel sohbet kurma boyutuna ulaşınca fail, mağdurun görüntülerini kaydedip Instagram hesabında ekli olan yakınlarına göndermekle tehdit etmektedir. Spesifik olarak Instagram şantaj suçu olarak adlandırılan bu suçlarda mağdurun görüntüleri bazen özel mesaj yoluyla bazen de mağdur adına sahte hesap açılarak görüntüler o hesap üzerinden yayınlanmaktadır.

Whatsapp Şantajı

Kullanıcı adıyla giriş yapılan platformlardan farklı olarak yanızca telefon numaramıza sahip olanların bize ulaşabileceği Whatsapp genellikle bir başka sosyal medya platformunda başlayan sohbetin yakınlık derecesi iyice arttıktan sonra tarafların birbiriyle iletişim kurmaya devam ettiği bir uygulama olarak karşımıza çıkar. Bu sebeple karşı tarafın kazandığı güvenin diğer platformlara nazaran çok daha fazla olduğu ve kendisinden kesinlikle şüphelenilmediği söylenebilir. Whatsapp  şantaj suçu işleyen failler bunu genelde yabancı numaralar üzerinden işlemektedir.

Evlilik Siteleri Üzerinden Şantaj

Şantaj suçlarında mağdurlara destek konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak son yıllarda karşılaştığımız diğer bir şantaj tuzağı platformu ise evlilik siteleridir. Aynen evlilik vaadiyle dolandırıcılık suçunda olduğu gibi evlilik sitelerinde açılan sahte hesaplarla şantaj tuzağı kurulmaktadır. Suçu işleyen kişi erkek olduğu halde internette bulduğu başka kadınlara ait fotoğraflarla sahte profil açmata ardından da mağduru yine bu tür sahte görüntülerle kandırmaktadır

Mağdurlar Ne Yapmalı

Bu sorunun en kısa cevabı şantajdan hiç korkmadan ancak şantajcıyı kışkırtmadan yasal işlem başlatılmasıdır. Şantaja boyun eğmek, şantaj failinin istediğini yapmak ve para göndermek kesinlikle çözüm değildir. Takip ettiğimiz yüzlerce şantaj dosyasında ve müvekkil anlatımından biliyoruz ki hiçbir şantaj faili, istedikleri yerine getirildiği için işlediği şantaja asla son vermemiştir. Şantaj suçu işleyen failin yakalanması için eylemin ispatına yarayacak delillerin mevcudiyeti son derece önemlidir. Dolayısıyla şantaj suçu mağdurları suçun ispatında kullanılabilecek yazışma ve dekont gibi delilleri kesinlikle silmemeli ve kayıt altına almalıdır. Bu şekilde soyunma tuzaklı şantaj tuzağına düşenler 20 yılı aşkınn süredir şantaj mağdurlarına destek olan bilişim avukatı ekibimizden destek alabilirler.

2 Yorum

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!