+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

Kripto Para Bitcoin Dolandırıcılığı

Bitcoin Dolandırıcılığı Suçu

Bitcoin dolandırıcılığı veya daha genel adıyla kripto para dolandırıcılığı suçu özellikle dijital paraların yaygınlaştığı son birkaç yılda artış gösteren bilişim suçları arasında girmiştir. Kripto paralarla internette Bitcoin şantaj sucu ve fidye suçları işlenebildiği gibi internet dolandırıcılığı suçu türleri de işlenmektedir. Bu yazının konusu ise doğrudan kripto paralar ve Bitcoin üzerinden işlenen dolandırıcılık suçlarıdır. Cryptocurrency veya Türkçe’deki anlamı ile kripto para, alfa-numerik kodlarla ifade edilen blok-zincir teknolojisi alt yapısına dayanan elektronik para türüdür. Bitcoin ve diğer dijital paraların diğer yatırım araçlarına göre daha cazip kazançlar sunması yatırımcıları bu alana yöneltmiştir. Ancak kripto para piyasasında sadece uzmanlar değil  yeterli bilgiye sahip olmayanlar da yatırım yapmaktadır. Gerçekten, coin piyasa tecrübesi veya finansal bilgisi olmayanların yatırımları risk teşkil etmektedir. Ayrıca teknik bilgisi yeterli olmayan kişiler de elektronik para piyasalarında işlem yapmaktadır. Bu da İnternetteki kripto para sitelerini dolandırıcılar için uygun bir ortam haline getirmektedir. Kripto paralar ve Bitcoinler vasıtasıyla işlenen dolandırıcılık suçlarının detayları yazımızın devamında işlenmiştir.

Bitcoin Dolandırıcılığı Türleri

Bitcoin dolandırıcılığı suçu farklı şekillerde tezahür edebilmektedir. Bunların ilki Bitcoin karşılığı bir ürün veya hizmet satışı yapıp karşılığında ürün veya hizmeti vermemektir. Bitcoin’in takip edilemeyen anonim yapısı dolandırıcılar için ideal bir araç olarak görülmesine neden olmaktadır. Dolandırıcılar banka hesabı vermeleri halinde yakalanacaklarını bildikleri için Bitcoin üzerinden tahsilatı tercih etmektedirler. Bu tipik dolandırıcılık yöntemi dışında ayrıca aşağıda açıklandığı gibi başka kripto para dolandırıcılığı suçları da söz konusudur.

Bitcoin Yatırım Dolandırıcılığı

En klasik kripto para dolandırıcılığı suçu Bitcoin alma veya satma bahanesiyle kişilerin paralarının veya Bitcoinlerinin hileli ve hukuka aykırı yoldan ele geçirilerek maddi menfaat sağlanmasıdır. Bitcoin dolandırıcılığının en sık görülen tipi, çevresindeki kişilere onlar adına Bitcoin alma bahsiyle işlenmektedir. Bu suç tipinde fail çevreden para toplayıp karşılığında bir şey vermemek suretiyle menfaat temin etmektedir. Bitcoin ve altcoinler,  bilgisayar teknolojilerinden anlamayan kişiler için yatırım yapılması zor olan elektronik paralardır. Dolayısıyla dijital para almak isteyen ancak nereden ve nasıl alabileceğini bilmeyen kişiler genelde hedef olmaktadır. Coin dolandırıcıları, Bitcoin yatırımı yapmak isteyen kişilerden kripto para alacağı iddiasıyla para toplamaktadır. Ancak ya hiç kripto para almayarak ya da aldıkları kripto paraları vermeyerek bu suçu işlemektedirler ki bu da benzer bir suç tipi olan yatırım danışmanlığı dolandırıcılığı suçunu akla getirmektedir. Bazı durumlarda ise dijital para cüzdanı veya safe üzerinde Bitcoin tutma vaadiyle de mağdurlar dolandırılmaktadır.

Sahte Bitcoin Borsaları ve Siteleri Üzerinden Dolandırıcılık

Diğer Bitcoin dolandırıcılığı suçu ise sahte elektronik para borsası veya kripto para sitesi üzerinden dolandırıcılıktır. Kripto para dolandırıcıları, bazen sahte veya taklit bir site kurup mağdurun güvenini kazanarak bu suçu işlemektedirler. Bu alanda uzman olmayan kullanıcılar gerçek dijital para borsasıyla sahte olanı ayırt edemeyip tuzağa düşmektedirler. Başlangıçta para yatırma çeken kullanıcı bir sorun yaşamayınca siteye güvenmekte ve daha yüksek meblağ yatırmaktadır.  Ancak siteye güvenip daha fazla miktar para yatırınca yatırdığı parayı çekememektedir. Bu tür dolandırıcılık suçlarında genelde sahte dolandırıcılık siteleri hakkında sahte olumlu yorumlar girilmektedir. Bu şekilde tuzak siteler mağdurların gözünde inandırıcı hale getirilmektedir. Dolayısıyla, bir sitenin dizaynına veya hakkında yorumlara bakarak yatırım işlemi yapmak son derece risklidir.

Sahte Mining (Madencilik) Siteleri

Bir başka Bitcoin dolandırcılık yöntemi ise sahte bir madencilik sitesi ile kazanç vaat ederek gerçekleşmektedir. Siteye üye olan mağdur önce küçük meblağlar yatırarak siteyi test edip bir sorun olmadığına inanmaktadır. Mağdur daha fazla kazanç elde etmek için daha çok para yatırdığında ise sitedeki parasını çekememektedir. Güya müşteri adına madencilik yapacakmış izlenimi veren bu tür siteler esasen tuzak niteliği taşımaktadır. Bu tür dolandırıcılık sitelerinde de sahte kullanıcı yorumları mağdurları etkilemede araç olarak kullanılmaktadır.

Adres Zehirleme Saldırısı

Dolandırıcıların kripto para transferi yapacak kişinin cihazına sızarak transfer yapılacak adresin benzerini oluşturup paranın kendi oluşturdukları adrese gelmesini sağladıkları bir dolandırıcılık türüdür. Bu suç türünde cihazına erişilen mağdur transfer için kopyala yapıştır yaparken  farkında olmadan transfer adresi değiştirilmekte ve mağdur fark etmeden başka bir adrese kripto para göndermektedir.

Sahte Kripto Paralar ve Coinler

Kripto para dolandırıcıları bu suçu internette iki şekilde işlemektedir. Birincisi sahte Bitcoin alım-satım platformu veya sahte elektronik para borsaları kurabilmektedirler. İkincisi ise hiç mevcut olmayan tamamen uydurma ve sahte bir coin ile dolandırıcılık suçu işleyebilmektedir. Gerçekten dolandırıcılar gerçekte hiç var olmayan tamamen sahte bir kripto para birimi üzerinden dolandırıcılık yapabilmektedir. Bu şekilde sahte coini internette mağdurlara tavsiye ederek ve sahte kripto paraları satarak dolandırıcılık yapmaktadırlar. Japon veya Çinli bir kadın veya Asyalı bir kız tarafından İngiltere numarasıyla bu suç işlenmektedir.

Bitcoin Dolandırıcılığı Mağdurları

Türkiye’de kripto para hukuku mevzuat anlamında henüz gelişmediği için özel kanunlar yerine TCK gibi genel kanunlar uygulanmaktadır. Ayrıca konunun teknik yönü ve ciddi bir bilişim bilgisi gerektiren yapısı nedeniyle bu tür kripto para dolandırıcılığı suçlarında bilişim avukatı ile çalışmak uygun olacaktır. Bitcoin dolandırıcılığı suçunda maddi kayba uğrayan kişiler Bitcoin avukat yardımı için bilişim avukatı kadromuzdan profesyonel destek alabilirler. Nitekim dolandırıcılık suçlarında etkin pişmanlık kapsamında dolandırıcılar yakalandıklarında mağdurlara iade yapmayı tercih edebilmektedir.

32 Yorum

 1. Sezer Taş

  Merhaba dün gece youtube da xrp sahibi Brad garlinghouse canlı yayın yapıyordu ve bı çekiliş başlattığını xrp musterilerinin şirket hesabına ne kadar xrp gönderirlerse 2x olarak geri gondercekleri yaziyodu bende yaptım fakat sonrasında dolandırıldığımı anladım ne yapmalıyım

  1. Bahsetmiş olduğunuz olay, tipik bir siber dolandırıcılık suçun benzemektedir. Suçun yurt içinden yoksa yurt dışından mı işlendiğine göre yasal süreç başlatmak gerekmektedir.

  2. Sait

   İyi günler, bende yurtdışı kaynaklı kripto para mağduruyum, lütfen uzman biriyle iletişim kurabilirmiyim?

 2. Mehmet göktaş

  Hocam ben binance diye bir borsada al sat yapıyordum. Cover protocol diye bir coin al sat yapoyordum birden bire heclendik dediler ve binance borsasıda bu coinin al sat işlemini durdurdu ve halen magduriyetimiz giderilmedi ne yapmam lazım acaba yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Bey sahte dijital para ile işlenen dolandırıcılık suçu mağduru olmuş olabilirsiniz. Bu konuda uzman bir hukuk bürosu olarak bize ulaşırsanız hukuki destek alabilirsiniz.

 3. Harun

  Merhaba hocam sizle nasıl iletişime geçe bilirim dolandırıldım, mağdurlara yardimci olabiliyormuşsunuz

 4. Erkan kurt

  İnternet üzerinden bende yatırım yaptım parayı kazandınız ama hesaba geçmek için sürekli para istiyorlar verdikçe başka para istiyorlar ne yapmalıyım

 5. Onur Cankurt

  Merhaba, kripto para platformunda sahte para gönderilebiliyor mu? Bir arkadaşım Çin den para gönderdi kendi kullandığını söylediği bir platformda. Epey kazandık o parayla ve sonra çekmek istediğimde “şüpheli fon” uyarısı aldım. Çin ip si ile Türkiye ip si uyuşmadığından şüpheli denmiş. Şüpheli fon miktarı kadar kendi hesabımdan yatırırsam paramın hepsini çekebileceğimi söylediler. Dolandırılmak üzere miyim diye danışmak istedim.

 6. Neslihan Bozdemir

  Eşim binance oynadı sürekli para yatırmanız gerektiğini söylüyorlar ilk etabta ufak miktarda paralar yatırdı sonrasında meblağ yükseldi 80 bin civarı yatırdı şimdi ise 120 bin yatırısanız geri paranızı alacakmışız vatsaptan Çinli bir bayanla yazişiyor o yönlendiriyor dolandirildik eminim ne yapmamız gerekli yardımcı olursanız sevinirim

 7. Fadik ün

  Merhaba
  Eşimde yabancı bir platformdan (btcfort) isminde bir siteden yabancı uyruklu bir kadının Çinli tavsiyesi ile para yatırıyor önce küçük meblağlar ile başlıyor daha sonra meblağ yükseliyor ve para çekmek istediği zaman vergi parası işletme parası ve masraf parası diye yüksek miktarlarda paralar aldılar şimdi bizim 50000 usdt paramız gitti bunu nasıl ve nereden alabiliriz

 8. Mehmet ün

  Merhaba
  İngiltere numarasından bir numara beni aradı bir kacgün sonra watsap yazışmasından ticaret ile ilgili konular sordu ve bana coin ile uğraştığımı sordu evet dedim beni btcfort diye bir platforma yönlendirdi daha sonra para yatırdım ve daha çok yatırırsan daha çok kazanmami söyledi ve bende 50000 dolar para yatırdım ve bana kazandırdı yani 350000 dolar para oldu çekmek istediğimde benden vergi parası masraf parası ve iletsim parası diye sürekli ek ücretler aldılar ama hiç para çekemedim yani çok fena dolandırıldım ne yapmam gerek

 9. Musa Kurt

  Merhaba
  Konuya söyle başlayalım suan aynı durum benim içimde başladı malezyalı bir kız ile gorusuyorum instagram dan buldu beni numarasıda malezyaya ait ben uufak bir miktar yatırdım ve bugun bana vergiden bahsetti eski bir batmış kişi olarak elde edilmeyen paranın vergisi olmadıgını biliyorum ve araştırdıgımda yalnız oolmadıgımı fark ettim ve çevremizdeki insanları uyararak buna bulaşmalarını saglayalım bu konuda yalnız olalım başka insanlar olmasın hepimize geçmiş olsun.

 10. ALİ ÇOLAK

  iyi günler daha yüksek kripto para kazancı vaadiyle yatırdığım belli miktar paramı yurtdışı kaynaklı bir siteden geri alamadım.Hesap dondurma ücreti ,vergi ücreti gibi paralar aldılar. Ama tekrar para istediler paramı geri alamadım. Savcılığa başvurdum ama delil yetersizliği nedeniyle dava kapandı. Bunun ne yapmalıyım

  1. Ali Bey böylesi teknik bir bilişim suçu konusunda kendi başınıza savcılığa başvurmak yerine bilişim hukuku ve kripto para hukuku alanında uzman bir hukuk bürosu olarak savcılık başvurusunu bizim vasıtamızla yapsanız böyle bir takipsizlik kararı çıkmazdı. Henüz geç değil, büromuzdan hala bu konuda destek alabilirsiniz.

 11. HÜSEYİN ANIL ANMAZ

  Ces adlı bir uygulamaya kayıt oldum. Şuan paramı çekebilmek için benden vergi istiyorlar. Ne yapmam gerekiyor. Nasıl bir yol izlemem gerek. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Kripto dolandırıcılığı suçlarında vergi veya masraf ya da para cezası altında mağdurdan para istenmesi ve bu yolla mağdurun tekrar ve tekrar dolandırılması sık yaşanan bir durumdur. İstenen parayı kesinlikle yatırmadan ve vakit kaybetmeden bizden hukuki destek almanızı tavsiye ederiz.

 12. Gürkan gürsoy

  Etsy.com adı altında bana stoksuz satış yapabileceğimi söyledi malezyadan görüştüğüm kişi 20 bin dolarımı aldılar savcılığa şikayetde bulundum ama sonuç çıkmaz gibi bu parayı alma şansım varmı Whatsp numaraları hala aktif durumdadır

 13. Berkay kozoglu

  Merhaba binance tr borsası üzerinden bütün paramı çektiler musteri hizmetleri biz birşey yapamıyoruz dediler ne yapmam lazım

 14. Dilek CAN ERDAL

  Merhaba ben kripto para borsasında işlem yaptım. Borsada param birimince çekmeme izin vermediler vergi istediler ben bu verginin bir kısmını ödedim. Ama hesabım yine para çekimine açılmadı. Maddi anlamda çok zor durumdayım. Ne yapmamı önerirsiniz.

  1. Dilek Hanım hangi sitede işlem yaptığınızı belirtmemişsiniz ancak anlatımlarınızdan kripto para dolandırıcılığı mağduru olduğunuz anlaşılıyor. Bize telefonla ulaşarak uluslararası dolandırıcılık suçlarına ilişkin dosyalarda uzman olan bir hukuk bürosu olarak bizden bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz.

 15. Boşnak

  Merhabalar,
  Bitcoin’de çok yüksek meblağda dolandırıldık 260.000 dolar. Dolandıran kişilerle daha önce tanışıyorduk. Kim oldukları belli. Paramızı nasıl geri alabiliriz ?

  1. Dolandıran kişiler belli ise hukuki süreçten çok hızlı sonuç almak mümkündür. Bize telefonla ulaşırsanız bu alanda uzman bir hukuk bürosu olarak bizden profesyonel destek alabilirsiniz.

 16. Özge

  Merhabalar fxtcoin.com web sitesinden dolandırdım beni dolandıranin numarası ve fotoğrafları mevcut nereli ve nerde yaşıyor biliyorum ne yapmalıyım
  Yurtdışı kaynaklı dolandırıldım

  1. Bize telefonla ulaşırsanız İngilizce bilen ve uluslararası dolandırıcılık suçu dosyalarının takibi konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak bizden avukatlık desteği alabilirsiniz.

 17. Ç.A

  merhaba takriben 2seneye yakın önce ingiltereden investcorp şirketinden arayarak yatırım yaparak nasıl kazsnacagımı anlattılar.önce hesap açmam gerektigini söylediler neyse uzatmayım bende belli bir miktar para yatırdım.sürekli irtibat halindeydik ve bana 24bin dolarımın oldugunu ve almak istşyorsam vergi vermem gerektigini söylediler yatırmama ragmen parayı alamadım ama bu paraları o şirketden başka bir yatırımcı üzerinden yaptım adamın iban no su mevcut..eoey bir zaman böyle devam ettşkden sonra dolandırıldıgıma kanaat getirdim ve bıraktım salaklıgıma doymayım dedin.ancak 3-4 gün önce yşne şngiltereden bir bayan aradı ve hesabımın başka bir yatırım şirketine devredildigini ve paramın cok falza büyüdügünü bana yardım etmek istedigini ve göndermek istedigini döyledi ben daha bir kuruş yatırmıcam dedim o da hiçbir para istemiyoruz sadece paranızı geri vermek şstiyoruz dedi..ne oldugunu bile bilmedigim soguk hesap acacaksınız paranızı kripto olarak yatırıcaz siz ordan kendi hesabınıza aktarıcaksınız sadece tranfer parası 10-15dolar yatıracaksınız diyo..bence bunlarda ayrı bir dolandırıcılık şirketi ama hiç para talep etmiyoruz sadece devraldıgımız paranızı dize vermek istiyoruz demesi kafamı karıştırıyo..sizce ne yapmalıyım

 18. Ekrem Akyürek

  Merhaba
  Binance pancake swap üzerinden telegram gurubu tavsiyesi ile aevo token aldım
  Aldığım tokeni satamıyorum
  Dolandırıldım mı?
  Ne yapabilirim.
  Saygılar.

  1. Telegram üzerinden bir kripto sitesine yatırım yapmanız tavsiye edildiyse büyük ihtimalle dolandırılmış olabilirsiniz. Bize ulaşırsanız site analizi yaptıktan sonra bu sorunuza kesin yanıt verebiliriz.

 19. Ece gönüllü

  Binance hesabımdan 850k para çekildi dolandırıldım paramı geri alabilme şansım varsa iletişim kuracağım sizinle yardımcı olun lütfen

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!