+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

sarmal dolandırıcılığı

Sarmal Dolandırıcılığı

Sarmal dolandırıcılığı, bir dolandırıcının hem alıcı hem satıcı rolü yapıp mağdurlardan birini suçta araç olarak kullandığı ve birden fazla mağduru aynı anda dolandırdığı sofistike bir suç tipidir. Bu suç tipinin “sarmal” olarak nitelenmesinin sebebi, suçun mağdurlarından birinin suçun içine çekilmesi ve suçta adeta habersiz bir suç ortağı gibi kullanılmasıdır. Dolayısıyla sarmal dolandırıcılığında, klasik dolandırıcılık suçundan farklı olarak bir den fazla kişi aynı anda ama farklı şekilde dolandırılmaktadır. Suç işleme potansiyeli olan kötü niyetli kişilere yol göstermemek ve taktik vermemek adına bu tür sarmal dolandırıcılığı suçlarının nasıl işlendiğinin detayına girmiyoruz.

Sarmal dolandırıcılığı

Dolandırıcılık Suçlarında Sazan Sarmalı

Sazan sarmalı ya da sarmal dolandırıcılığı tipi dolandırıcılık suçları genelde internet üzerinden işlenmektedir. Dolandırıcılık yapan fail, klasik bir dolandırıcıdan farklı olarak birbirinden haberi dahi olmayan iki kişiyi bağlantılı şekilde ve aynı anda dolandırmaktadır. Fail, bir yandan satıcı gibi davranıp alıcıyı kandırmakta, bir yandan da alıcı gibi davranarak satıcıyı tuzağa düşürmektedir. Böylece sarmal dolandırıcılığı suçunda hem alıcı hem satıcı aynı zamanda dolandırılmakta ve mağdur olmaktadır. Dahası, dolandırılan mağdurlardan birisi, habersiz şekilde suçta araç olarak kullanılmaktadır. Ve bu nedenle mağdurlardan biri hakkında dolandırıcılık nedeniyle hakkında soruşturma veya kamu davası açılabilmektedir.

Şantaj Suçlarında Sazan Sarmalı

Şantaj suçlarında da aynen dolandırıcılık suçunda olduğu gibi sarmal olarak adlandırdığımız yönteme başvurulmaktadır. Şantajcı kendisini deşifre etmemek için kendi banka hesap numarası yerine daha önce tuzağa düşürüp şantaj yaptığı bir mağdurun hesap bilgilerini vermektedir. Ardından da fail şantaj parasını başka bir şantaj kurbanı vasıtasıyla tahsil etmekte ve parayı elden teslim almaktadır. Böylece şantaj mağduru kişi, şantajcının “hesabımda bloke var parayı ben çekemiyorum” diyerek para aldığı bir mağdura

Sarmal Dolandırıcılığı Tuzağına Düşüp Sanık Olmak

Türkiye’de bu tür sarmal dolandırıcılığı kurbanı olup üstelik mağduriyete ek olarak bir de şüpheli/sanık durumuna düşen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Dolandırıcılık mağduru kişi bir de hakkında bilişim suçu veya dolandırıcılık suçundan soruşturma veya dava açılınca çifte mağduriyet yaşamaktadır. Sazan sarmalı tuzağına düşüp de hem dolandırılan hem de dolandırıcılık şüphelisi durumuna düşerek hakkında soruşturma açılan kişilerin mutlaka uzman bir bilişim avukatından profesyonel savunma desteği almasını öneriyoruz.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve yazılar Av. İlker ATAMER’e ait olup, sitedeki yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından e-imzalı zaman damgası ile kayıt altına alınmıştır. Sitedeki makale ve yazıların yazılı izin olmaksızın kısmen veya tamamen kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında hem hukuki hem cezai işlem yapılacaktır.

 

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!