+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

sarmal dolandırıcılığı

Sarmal Dolandırıcılığı

Sarmal dolandırıcılığı, hem alıcı hem satıcı rolü yapan dolandırıcının birden fazla kişiyi dolandırdığı bir suçtur. Bu suç tipinin “sarmal” olarak nitelenmesinin sebebi, suçun mağdurlarından birinin suçun içine çekilmesi ve adeta habersiz bir suç ortağı gibi kullanılmasıdır. Dolayısıyla sazan sarmalı olarak bilinen bu suç, klasik dolandırıcılık suçundan oldukça farklı olup, sofistike ve çok taraflıdır. Bu suç tipinde birden fazla kişi aynı anda ama farklı şekilde dolandırılmaktadır. Dahası mağdurlardan biri suçta adeta araç olarak kullanılmaktadır. Suç işleme potansiyeli olan kötü niyetli kişilere yol göstermemek ve taktik vermemek adına bu sarmal yönteminin nasıl işlendiğinin detayına girmiyoruz. Ancak bu suçun daha çok e-ticaret sitelerinde internet dolandırıcılığı suçu kapsamında işlendiğini görmekteyiz.

Dolandırıcılık Suçlarında Sazan Sarmalı

Sazan sarmalı ya da sarmal dolandırıcılığı tipi dolandırıcılık suçları genelde internet üzerinden işlenmektedir. Dolandırıcılık yapan fail, klasik  dolandırıcıdan farklı olarak birbirinden habersiz iki kişiyi aynı anda dolandırmaktadır. Fail, bir yandan satıcı gibi davranıp alıcıyı kandırmakta, bir yandan da alıcı gibi davranarak satıcıyı tuzağa düşürmektedir. Böylece sazan sarmalı yoluyla dolandırma suçunda hem alıcı hem satıcı aynı zamanda dolandırılmaktadır. Dahası, dolandırılan mağdurlardan birisi, habersiz şekilde suçta araç olarak kullanılmaktadır. Ve bu nedenle mağdurlardan biri hakkında dolandırıcılık nedeniyle hakkında soruşturma veya kamu davası açılabilmektedir.

Şantaj Suçlarında Sazan Sarmalı

Şantaj suçlarında da aynen dolandırıcılık suçunda olduğu gibi sarmal olarak adlandırdığımız yönteme başvurulmaktadır. Şantajcı kendisini deşifre etmemek için kendi banka hesap numarası yerine daha önce tuzağa düşürüp şantaj yaptığı bir mağdurun hesap bilgilerini vermektedir. Ardından da fail şantaj parasını başka bir şantaj kurbanı vasıtasıyla tahsil etmekte ve teslim almaktadır. Böylece şantaj mağduru, şantajcının “hesabımda bloke var, çekemiyorum” sözüne inanarak tanımadığı kişiye para göndermektedir. Oysa, şantaj mağdurunun para gönderdiği kişi başka bir dolandırıcılık suçunun mağduru olabilmektedir.

Sarmal Dolandırıcılığı Tuzağına Düşüp Sanık Olmak

Türkiye’de bu dolandırıcılığın kurbanı olup üstelik mağduriyete ek olarak şüpheli/sanık durumuna düşen çok kişi bulunmaktadır. Dolandırıcılık mağduru kişi bir de hakkında bilişim suçları veya dolandırıcılık suçundan şüpheli durumuna düşmektedir. Doladırılan mağdur, maddi kayıp yanında hakkında soruşturma veya dava açılınca çifte mağduriyet yaşamaktadır. Sazan sarmalı tuzağına düşüp hem dolandırılan hem dolandırıcılık şüphelisi durumuna düşenler profesyonel hukuki destek almalıdır. Zira, hakkında soruşturma açılan kişilerin uzman bir bilişim avukatından savunma desteği almaması durumunda ceza riski gündeme gelebilir.

Av. İlker ATAMER

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!