+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

casus program analizi

Casus Programla İzleme ve Dinleme

Casus program kullanarak izleme, dinleme ve takip yapılması, İnternetin yaygınlaşmasıyla artışa geçen suçların başında gelmektedir. Nitekim, teknolojinin gelişmesiyle ve bilgisayarın yayınlaşmasıyla gizliliğe yönelik suçlarda son 10 yılda yükseliş olmuştur. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla özel hayatın ve haberleşmenin bilişim suçları türündeki suçların işlenmesini daha da kolaylaştırmıştır. Özellikle akıllı telefon ve bilgisayarlarda kullanılmak üzere geliştirilen bir takım zararlı yazılım ve programlar kişilerin izlenmesi, takip edilmesi hatta özel bilgilerinin çalınması için kullanılabilmektedir.

Casus Program Yazılım Hukuki Karşılığı

Giriş yetkisi olmadığı bir bilgisayar veya akıllı telefona izinsiz ve hukuka aykırı şekilde giriş yapmak başlı başına bir suç olup, TCK madde 243 kapsamında bilişim sistemine hukuka aykırı girme suçu teşkil eder. Bir bilişim sistemine giriş yapıp izinsiz şekilde casus program yüklemek TCK 244/2’deki veri yerleştirme suçu oluşturur. Eğer, zararlı yazılımla bir kişiye ait özel bilgiler (fotoğraf, video vs) ele geçirilirse kişisel verileri ele geçirme ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçu gündeme gelecektir. Eğer telefona veya bilgisayara yüklenen bir programla başkasına ait mesajlar veya emailler okunduysa haberleşme gizliliğini ihlal suçu oluşacaktır.

Zararlı Yazılım ve Casus Program Türleri

Casus programlar için İngilizce spyware terimi kullanılmakla beraber malware kavramı ise casus yazılımları da kapsayan ve içinde zararlı yazılımları da barından daha geniş bir şemsiye terimdir. Bu tür programların spesifik türlerine girecek olursa, bunlar;

Keylogger (Tuş Kaydedici)

Bilgisayar veya telefonda basılan her tuşu kayıt altına alarak herşeyi kaydeden zararlı yazılımlardır. Bu tür programlar, ziyaret edilen sitelerinden, yazılan emaillere kadar klavye ile tuşlanan herşeyi kaydetmektedir.

Trojanlar (Truva Atları)

Yüklendiği bilgisayara uzaktan erişim sağlamak için bilişim suçu türlerinde kullanılan zararlı ve casus yazılım türüdür.

Webcam Kaydediciler

Bilgisayarın kamerasını aktif hale getirip görüntü kaydı yapan ve uzaktaki bağlantı noktasına gönderen yazılımlardır.

Ses Kaydedici Programlar

Yüklendiği bilgisayar veya telefonda aktif hale gelip konuşmaları kayıt altına alan programlardır. Telefon dinleme programı olarak da bilinmektedir.

Bilişim Güvenliği Açısından Tavsiyelerimiz

  • Eğer mobil işletim sistemleri kullanma konusunda fazla tecrübeniz yoksa Android işletim sistemi barındıran telefonlar kullanmayın.
  • Ücretsiz yetişkin siteleri zararlı programların en çok bulaştığı yerler olduğundan, bu tür sitelerinden uzak durunuz.
  • Tanımadığınız şüpheli e-mailleri açmayınız, email ekinde bulunan dosyaları dosyası uzantısı ne olursa olsun açmayınız.
  • Güvenlik duvarı ve anti-virus özelliği olan bir güvenlik programı kullanınız ve her gün güncelleyiniz.
  • Bilgisayarınızı tamir için vermeden önce hard diski çıkartınız ve tamirciye disksiz şekilde bilgisayarınızı teslim ediniz.
  • Telefonunuzu tamire verirken sadece güvenilir ve yetkili servisleri tercih ediniz.
  • Cep telefonlarını tamire vermeden önce yedekleyip cihazı tamamen sıfırlayınız.

Bilgisayarda casus program olduğu nasıl anlaşılır?

Casus programlar bilgisayarda fazla RAM kullanmadan çalışmakta ve genelde şüphe edilecek bir duruma neden olmamaktadırlar. Hatta bu casus yazılımlar, sıradan bir işletim sistemi uygulaması gibi görünüp şüphe çekmeyebilir.  Nitekim bu tür zararlı programların bazılarının görev yöneticisi veya program ekle-kaldır bölümlerinde hiç görünmediği bilinmektedir. Dolayısıyla sıradan bir kullanıcının casus yazılımı tespit edebilmesi pek olası değildir.
Cihazınızda Casus Yazılım Olduğundan Şüpheleniyorsanız
Eğer bilgisayar veya telefonunuzda sizi takip eden, hareketlerinizi kayıt altına alan bir casus yazılımın varlığından şüphe ediyorsanız öncelikle bir bilişim avukatından danışmanlık alarak durumun ne kadar ciddi olduğu konusunda fikir edinmenizi tavsiye ederiz. Eğer danışmanlık sonrası cihazınızda casus program incelemesi tavsiye edilirse telefon veya bilgisayarda kapsamlı analiz yapılmalıdır. Bilişim avukatı olarak, izlenme ve dinlenme şüphesi ile bize başvuran kişiler için birlikte çalıştığımız teknik uzmanlar vasıtasıyla detaylı cihaz incelemesi yaptırabiliyoruz. Böylece kapsamlı analiz sonucu hazırlanan uzman raporula casus veya zararlı yazılıp olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Casus programın tespiti halinde bunun ne zaman yüklenip hangi verileri çaldığına dair bilgiler edinmek mümkündür.

1 Yorum

  1. Yasemin deniz

    Merhaba kolay gelsin sizden bilgi almak istiyorum maksimum 1 bucuk yıldır telefonumda tanımadığım uygulamalar karşıma çıkıyor ve devamlı ayarlar çekiliyor yeni yazılım attırdım 2 defa ama malefes en yakın arkadaşımdan ve bir iki kişiden şüpheleniyorum telefonumdan benim haberim olmadan çalınan kişisel verilerim ve fotoğraf gibi dosya gibi vs çalınan verilerimin cezası maksimum cezası nedir?

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!