+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

casus program

Casus Programla İzleme ve Dinleme

Casus program kullanarak izleme, dinleme ve takip yapılması, İnternetin yaygınlaşmasıyla artışa geçen suçların başında gelmektedir. Nitekim, teknolojinin gelişmesiyle ve bilgisayar kullanımının arışıyla birlikte özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğine yönelik suçlarda özellikle son 10 yılda hızlı bir yükseliş olmuştur. Akıllı telefonların yaygınlaşması ise bilişim suçları türündeki suçların işlenmesini daha da kolaylaştırmıştır. Özellikle akıllı telefon ve bilgisayarlarda kullanılmak üzere geliştirilen bir takım zararlı yazılım ve programlar kişilerin izlenmesi, takip edilmesi hatta özel bilgilerinin çalınması için kullanılabilmektedir.

Casus Program Yazılım Hukuki Karşılığı

Giriş yetkisi olmadığı bir bilgisayar veya akıllı telefona izinsiz ve hukuka aykırı şekilde giriş yapmak başlı başına bir suç olup, TCK madde 243 kapsamında bilişim sistemine hukuka aykırı girme suçu teşkil eder. Bu şekilde bir bilişim sitemine giriş yaptıktan sonra izinsiz şekilde başkasına ait bir cihaza casus program yüklemek ise TCK 244/2’de yazılı sisteme veri yerleştirme suçu teşkil eder. Eğer, zararlı yazılımla bir kişiye ait özel bilgiler (fotoğraf, video vs) ele geçirilirse kişisel verileri ele geçirme ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçu gündeme gelecektir. Eğer telefona veya bilgisayara yüklenen bir programla başkasına ait mesajlar veya emailler okunduysa haberleşme gizliliğini ihlal suçu oluşacaktır.

casus program nasıl

Zararlı Yazılım ve Casus Program Türleri

Casus programlar için İngilizce spyware terimi kullanılmakla beraber malware kavramı ise casus yazılımları da kapsayan ve içinde zararlı yazılımları da barından daha geniş bir şemsiye terimdir. Bu tür programların spesifik türlerine girecek olursa, bunlar;

Keylogger (Tuş Kaydedici)

Bilgisayar veya telefonda basılan her tuşu kayıt altına alarak kişinin girdiği İnternet sitelerinden, yazdığı email ve dökümanlara kadar klavye ile yazılan herşeyi kaydeden zararlı yazılımlardır.

Trojanlar (Truva Atları)

Yüklendiği bilgisayara uzaktan erişim sağlamak için kullanılan zararlı ve casus yazılım türüdür.

Webcam Kaydediciler

Bilgisayarın kamerasını aktif hale getirip görüntü kaydı yapan ve uzaktaki bağlantı noktasına gönderen yazılımlardır.

Ses Kaydedici Programlar

Yüklendiği bilgisayar veya telefonda aktif hale gelip konuşmaları kayıt altına alan programlardır.

Bilişim Güvenliği Açısından Tavsiyelerimiz

  • Eğer mobil işletim sistemleri kullanma konusunda fazla tecrübeniz yoksa Android işletim sistemi barındıran telefonlar kullanmayın.
  • Ücretsiz yetişkin siteleri casus yazılım ve diğer zararları programların en çok bulaştığı yerler olduğundan, bu tür sitelerinden uzak durunuz.
  • Tanımadığınız şüpheli e-mailleri açmayınız, email ekinde bulunan dosyaları dosyası uzantısı ne olursa olsun açmayınız.
  • Güvenlik duvarı ve virüs tarama özelliği olan bir internet güvenlik programı kullanınız ve her gün güncelleyiniz.
  • Bilgisayarınızı tamir için vermeden önce hard diski çıkartınız ve tamirciye disksiz şekilde bilgisayarınızı teslim ediniz.
  • Telefonunuzu tamire verirken sadece güvenilir ve yetkili servisleri tercih ediniz.
  • Cep telefonlarını tamire vermeden önce yedekleyip cihazı tamamen sıfırlayınız.

Bilgisayarda casus program olduğu nasıl anlaşılır?

Casus programlar bilgisayarda fazla RAM kullanmadan çalışmakta ve çoğu zaman şüphe edilecek bir duruma neden olmamaktadırlar. Hatta bu tür casus yazılımlar, sıradan bir işletim sistemi uygulaması gibi görünebilir ve şüphe çekmeyebilir.  Nitekim bu tür zararlı programların bazılarının görev yöneticisi ya da program ekleme kaldırma bölümlerinde hiç görünmediği bilinmektedir. Dolayısıyla sıradan bir kullanıcının casus yazılımı tespit edebilmesi pek olası değildir.
Cihazınızda Casus Yazılım Olduğundan Şüpheleniyorsanız
Eğer bilgisayar veya telefonunuzda sizi takip eden, hareketlerinizi kayıt altına alan bir casus yazılımın varlığından şüphe ediyorsanız öncelikle bir bilişim avukatından danışmanlık alarak durumun ne kadar ciddi olduğu konusunda fikir edinmenizi tavsiye ederiz. Eğer hukuki danışmanlık sonrası cihazınızda casus program incelemesi tavsiye edilirse telefon veya bilgisayarın mutlaka kapsamlı bir analizi yapılmalıdır. Bilişim avukatı olarak, izlenme ve dinlenme şüphesi ile bize başvuran kişiler için birlikte çalıştığımız teknik uzmanlar vasıtasıyla detaylı cihaz incelemesi yaptırabiliyoruz. Böylece kapsamlı bir disk analizi sonucu hazırlanan uzman raporu ile casus program veya zararlı yazılıp olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Hatta böyle bir casus programın tespiti halinde bunun ne zaman yüklendiğine ve ne tür veriler çaldığına dair detaylı bilgiler elde edilmesi mümkündür.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!