+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

arayan giren adam dolandırıcılığı

Araya Giren Adam Dolandırıcılığı

Araya giren adam veya aradaki adam dolandırıcılığı email adresi ve yazışmaları taklit etmeye dayanmaktadır. Bu internet dolandırıcılığı suçu ağırlıklı olarak Nijerya kökenli kişiler tarafından işlenmektedir. Bu nedenle bu suça Nijerya dolandırıcılığı veya “Nijerya yöntemiyle dolandırıcılık” da denilmektedir. Bu suç tipinde dolandırıcılık eylemi büyük bir ticari iş yapan iki firma veya kişiden birisinin e-mail şifresinin ele geçirilmesi ve yazışmaların okunması ile başlamaktadır. Bilişim suçları arasında yer alan e-mail hacklenmesi bir e-mail hesabının, şifrenin ele geçirilmesi veya şifrenin sıfırlanması yoluyla denetiminin ele geçirilmesidir. Failler, e-posta kullanıcı adı ve şifre kombinasyonlarını “brute-force” yoluyla şeklinde kırılabilmektedir. Bunun yanında bilgisayara yüklenen casus programla da şifre ele geçirilebilmektedir. Ayrıca e-posta hesabının kurtarılması için gerekli olan gizli sorunun cevaplanması gibi fazla sofistike olmayan yollarla da e-posta hesabı ele geçirilebilmektedir.

Email Dolandırıcılığı

Email ile işlenen araya giren adam yöntemiyle işlenen dolandırıcılık suçu bir tür email dolandırıcılığı suçudur. Eposta dolandırıcılığı suçunun detayına geçmeden önce e-mail hacking nedir sorusunu cevaplamak yerinde olacaktır. Email hackleme hukuki anlamda TCK madde 243’te düzenlenmiş olan bilişim sistemine girme suçu teşkil etmektedir. Email hesabı ele geçirildikten sonra e-postaların okunması ise haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu oluşturacaktır. Eğer fail hesaba giriş yaptıktan sonra bazı e-postaları silmiş veya ele geçirdiği hesap üzerinden e-posta göndermiş ise bu durumda da bilişim sistemindeki verilere yönelik suçlar gündeme gelecektir. Hesabın şifresi değiştirilir ve hesap sahibinin hesaba ulaşması da engellenirse ayrıca bilişim sistemini engelleme veya bozma suçu söz konusu olacaktır. Bir e-posta adresini ele geçirmek birkaç farklı suç tipini aynı anda oluşturmaktadır.

Araya Girme Yöntemiyle Dolandırıcılık

Bilişim avukatı olarak sık karşılaştığımız bir suç da “araya girme” veya “araya giren adam” dolandırıcılığıdır. Bu suç tipinde failler öncelikle hedef seçtikleri şirketlerin e-mail hesaplarını ele geçirmektedir. Ardından Nijeryalılar tarafından işlenen bu suç tipinde e-mail yazışmaları takip edilmektedir. Ardından ticari yazışmalara ulaşıp, bir satın alma veya para transferi olup olmadığını kontrol etmektedir. Dolandırıcılar, yüklü para transferini tespit ettikleri bir e-mail yazışmasında taraflarından birisinin e-mail adresini tek karakter farkıyla taklit edecek bir e-mail hesabı açmaktadırlar.  Daha sonra ise e-mailini taklit ettikleri kişi olarak e-mail gönderiyormuş izlenimi yaratarak yazışmaya dahil olmaktadırlar. Son aşamada da banka hesap bilgisi olarak suç ortağının hesap bilgilerini vermektedir. Böylece para, ticari ilişkinin tarafına değil hackerın suç ortağının hesabına yatmaktadır. Bu dolandırıcılık tipinde bazen sadece email adresi taklit edilmemektedir. Bunun yerine birtakım özel yazılımlarla gerçek e-mail adresleri de birebir kullanılmaktadır. Böylece sanki gerçekten karşı firmadan e-mail geliyormuş gibi muhasebe birimleri kandırılmaktadır.

Araya Giren Adam

Genelde Nijeryalı kişiler ve suç örgütleri tarafından işlendiği için bu suç Nijerya dolandırıcılığı da denmektedir. Araya giren adam tipindeki dolandırıcılık suçu türlerinde maddi kayıp yüksek olmaktadır. Araya girme yöntemiyle işlenen bu tür internet suçlarında uğranılan zarar genelde 100.000’lerce doları bulabilmektedir. Dolayısıyla araya giren adam veya aradaki adam dolandırıcılığı suçu nedeniyle mağdur olanların bu alanda tecrübeli bir bilişim suçu avukatı ile çalışması yerinde olacaktır.

Maddi Kaybın Tahsilatı

Bu tür nitelikli dolandırıcılık türlerinde failler yüksek cezayla karşılaşmak yerine dolandırıcılık suçlarında etkin pişmanlıktan yarar lanarak iade yapmaya makul bulmaktadırlar. Ancak bunun için herşeyden önce faillerin yakalanması yani etkin bir ceza soruşturması yürütülmesi gerekmektedir. Dolayısıyla mağdurların bu konuda uzman ve tecrübeli bir avukatla hareket etmesi yerinde olacaktır.

 

2 Yorum

  1. Gamze Yürek

    Benim instgramım çalındı ve epostamı değiştirdiler. Bilişim suçlarına şikayet etmek istiyorum direk ilgilenecek herhangi bir site var mı acaba lütfen.

    1. Av. İlker Atamer

      Bilişim suçları ve diğer tüm suçlar için ihbar amaçlı olarak emniyet müdürlüklerine ait websitelerini kullanabilirsiniz. Ancak sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi suçunda uzman bir bilişim avukatı ile çalışmanız sonuç almanız açısından önemlidir.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!