+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

email dolandırıcılığı

Araya Giren Adam Dolandırıcılığı

Araya giren adam veya aradaki adam dolandırıcılığı olarak adlandırılan bu suç email şifresi ele geçirme ve yazışmaları taklit etme yöntemine dayanmaktadır. Bu suç ağırlıklı olarak Nijerya kökenli kişiler tarafından işlenmektedir. Bu nedenle bu suça Nijerya dolandırıcılığı veya “Nijerya yöntemiyle dolandırıcılık” da denilmektedir. Bu suç tipinde dolandırıcılık eylemi büyük bir ticari iş yapan iki firma veya kişiden birisinin email şifresinin ele geçirilmesi ve yazışmaların okunması ile başlamaktadır. Bilişim suçları arasında yer alan e-mail hacklenmesi bir e-mail hesabının, şifrenin ele geçirilmesi veya şifrenin sıfırlanması yoluyla denetiminin ele geçirilmesidir. E-posta adresinin şifresi, kullanıcı adı ve şifre kombinasyonlarının “brute-force” yoluyla denenmesi şeklinde kırılabilir. Bunun yanında bilgisayara yüklenen özel birtakım zararlı yazılımlar (truva atı, tuş kaydedici vs) ile de şifre ele geçirilebilmektedir. Ayrıca e-posta hesabının kurtarılması için gerekli olan gizli sorunun cevaplanması gibi fazla sofistike olmayan yollarla da e-posta hesabı ele geçirilebilmektedir.

Email Dolandırıcılığı

Araya giren adam yönetmiyle işlenen dolandrıcılık suçu bir tür email dolandırıcılığı suçudur. Email dolandırıcılığı suçunun detayına geçmeden önce email hacking nedir sorusunu cevaplamak yerinde olacaktır. Email hackleme hukuki anlamda TCK madde 243’te düzenlenmiş olan bilişim sistemine girme suçu teşkil etmektedir. Email hesabı ele geçirildikten sonra e-postaların okunması ise haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu oluşturacaktır. Eğer fail hesaba giriş yaptıktan sonra bazı e-postaları silmiş veya ele geçirdiği hesap üzerinden e-posta göndermiş ise bu durumda da bilişim sistemindeki verilere yönelik suçlar gündeme gelecektir. Hesabın şifresi değiştirilir ve hesap sahibinin hesaba ulaşması da engellenirse ayrıca bilişim sistemini engelleme veya bozma suçu söz konusu olacaktır. Görüldüğü bir e-posta adresinin hacklenmek suretiyle ele geçirilmesi birkaç farklı suç tipini oluşturabilmektedir.

araya giren adam

Araya Girme Yöntemiyle Dolandırıcılık

Bilişim avukatı olarak Türkiye’de karşılaştığımız bir suç tipi de özellikle Nijeryalılar tarafından işlenen “araya girme” veya “araya giren adam” dolandırıcılığıdır. Bu suç tipinde failler öncelikle hedef seçtikleri şirketlerin email hesaplarını ele geçirip yazışmaları takip etmeye başlamaktadır. Ardından  ticari bazı yazışmalara ulaşıp, olası yüksek bedelli bir satın alma veya önemli para transferi olup olmadığını kontrol etmektedir. Bu şekilde yüklü para transferini tespit ettikleri bir e-mail yazışmasında taraflarından birisinin e-mail adresini tek karakter farkıyla taklit edecek bir email hesabı açmaktadırlar.  Daha sonra ise emailini taklit ettikleri kişi olarak e-mail gönderiyormuş izlenimi yaratarak yazışmaya dahil olmaktadırlar. Son aşamada da banka hesap bilgisi olarak suç ortağının bilgilerini vermekte böylece para, ticari ilişkinin tarafına değil hackerın suç ortağının hesabına yatmaktadır. Bu dolandırıcılık tipinde bazen email adresi taklit edilmek yerine birtakım özel yazılımlarla gerçek email adresleri de birebir taklit edilebilmektedir.  Böylece sanki gerçekten karşı firmadan email geliyormuş gibi muhasebe birimleri kandırılmaktadır.

Araya Giren Adam

Genelde Nijerya kökenli kişiler ve suç örgütleri tarafından işlendiği için Nijerya dolandırıcılığı da denilen bu tür araya giren adam dolandırıcılığı suçlarında maddi kayıp yüksek olmaktadır. Araya girme yöntemiyle işlenen bu tür email dolandırıcılığı suçlarında uğranılan maddi zarar genelde yüz binlerce doları bulabilmektedir. Dolayısıyla araya giren adam veya aradaki adam dolandırıcılığı suçu nedeniyle mağdur olanların bu alanda tecrübeli bir bilişim avukatı ile çalışması yerinde olacaktır.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm yazı, makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kısmen veya tamamen kopyalanması veya başka yerde izinsiz yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

2 Responses

  1. Gamze Yürek

    Benim instgramım çalındı ve epostamı değiştirdiler. Bilişim suçlarına şikayet etmek istiyorum direk ilgilenecek herhangi bir site var mı acaba lütfen.

    1. Av. İlker Atamer

      Bilişim suçları ve diğer tüm suçlar için ihbar amaçlı olarak emniyet müdürlüklerine ait websitelerini kullanabilirsiniz. Ancak sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi suçunda uzman bir bilişim avukatı ile çalışmanız sonuç almanız açısından önemlidir.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!