201407.03
6
11

İnternetten İçerik Kaldırma, Silme ve Çıkartma İşlemleri

İnternetten İçerik Kaldırma

Bilişim hukukunun ve internet hukukunun temel konularından birisi de internetten içerik kaldırma olup, internette yer alan istenmeyen ve hukuka aykırı nitelikte olan bir takım içerikler için içerik kaldırma ve içeriğin yayından çıkarılması işlemleri yapılmaktadır. İnternetin özellikle son 20 yılda hızla gelişmesi ve haber sitelerine ek olarak sosyal platformların internete taşınması sonucunda gerçek veya tüzel kişiler hakkındaki pek çok şahsi veya kurumsal içerik internet ortamında yayınlanmaya başlamıştır. İnternet ortamının pratik ve faydalı yapısının yanında bu ortamı kişilerin veya kurumların özel hayatına ve itibarlarına karşı kullanan kötü niyetli veya  özensiz kişi ve kurumlar nedeniyle hak ihlalini engellemek ve itibarı korumak adına başta 5651 sayılı yasa olmak üzere mevzuatın tanıdığı olanak ölçüsünde içerik çıkartma, cevap ve düzeltme metni yayınlama ya da içeriğe erişim engelleme gibi hukuki çözümler bulunmaktadır.

internetten içerik kaldırma

İnternetten Olumsuz İçerik Çıkartma

Olumsuz içerik kaldırma konusunda öne çıkan bir başka kavram olan “itibar yönetimi”  ise hukuki olmaktan çok prestij takibine ilişkin hukuki olmayan bir kavramdır. İtibar yönetimi kişi veya kurumların isimleri konusunda medya takibi ve medya taraması yapılması işleminin internet versiyonudur. Dolayısıyla itibar yönetimi olarak bilinen hizmet kişilerin isimlerinin online takibinin yapılmasından ibaret olup, bu işlemi yapanlar da zaten avukat olmadığından hukuki destek de içermemektedir. Dolayısıyla hukuki boyut taşımayan “itibar yönetimi hizmeti” internet sitelerinde yer alan hukuka aykırı olumsuz içeriklerin yayından kaldırılması veya içerik çıkartılması ya da bir başka ifadeyle içerik silinmesi, 5651 sayılı kanun çerçevesinde yalnızca bilişim avukatı tarafından gerçekleştirilen hukuki bir işlem ve hizmet olduğundan bu kapsamda hakaret içeren veya karalayıcı nitelikte olan ya da özel hayatın gizliliğini ihlal eden hukuka aykırı içerikler özellikle bilişim ve internet hukuku konularında uzmanlaşmış bilişim avukatları vasıtasıyla internet sitelerinden çıkartılabilmektedir. İtibar yönetimi yaptığını iddia eden şirketler içeriği çıkartmak yerine kişi hakkında yeni içerikler oluşturarak olumsuz içerikleri geriletmeyi hedeflemektedir.

Arama Motoru İçerik Kaldırma ve İnternetten İçerik Silme

Hukuka aykırı bir takım içeriklerin 5651 sayılı yasa kapsamında bilişim avukatı tarafından kaldırılması için gereken yasal işlemlerin yapılması dışında ayrıca internet arama motorlarındaki önbellek bilgilerinin “geçmişi sil” anlamında silinmesi bir başka ifadeyle istenmeyen içeriklerin arama motorları “cache” verilerinden silinmesi de hukuken mümkündür. Bu kapsamda bilişim hukuku uzmanı bir hukuk bürosu olarak arama motoru bilgilerinin silinmesi ve önbellek bilgilerinin çıkarılması konusunda da hukuki hizmet vermekteyiz. Ayrıca youtube video kaldırma ve internetten haber kaldırma işlemleri de aynı şekilde hukuken içerik kaldırma ve silme işlemleri arasındadır.

İnternetteki hangi içerikler kaldırılabilir?

Hakaret, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi, kişisel verilerin veya özel hayata dair bilgilerin izinsiz olarak yayınlanması, yanlış veya çarpıtılmış haberlerin yayınlanması veya benzeri karalayıcı içerikler sebebiyle kişilik hakları ihlal edilen gerçek kişiler veya tüzel kişiler (şirket, dernek, vakıf vb) 5651 sayılı yasa kapsamında kendileri hakkındaki hukuka aykırı içeriğin çıkartılmasını isteme, söz konusu içerik hakkında cevap ve düzeltme metni yayınlatma ve ayrıca şartları oluştuğu takdirde söz konusu içeriğe erişimin engellenmesine karar verilmesini talep etme hakkına sahiptir. Bu bağlamda gerçek dışı veya çarpıtılmış haberler bakımından internetten haber kaldırma işlemi yapmak hukuken mümkündür. İnternet ortamında yayınlanan gerçek dışı ve karalayıcı haberlere ek olarak, kişilerin veya kurumların imajını ve itibarını zedeleyen sahte veya yanıltıcı içeriklerin, hakaret niteliği taşıyan içeriklerin, özel hayatın veya ticari sırların ifşası ve ihlali niteliğindeki içeriklerin ve hatta gerçeğe aykırı ve itibar zedeleyici bir takım şikayetlerin ve “şikayet sitesi” içeriklerinin düzeltilmesi veya tümden çıkartılması veya gerektiğinde cevap ve düzeltme metni hazırlanarak yayınlanması ya da hukuka aykırı olan içeriğe erişimin engellenmesi mümkündür. Burada önemli olan husus, internetteki içeriklerin geometrik olarak ve hızla kopyalanarak yayılması özelliğinden dolayı bu tür hukuka aykırı bir içerik fark edildiğinde, içerik internet ortamında daha fazla yayılmadan mümkün olan en kısa sürede bilişim avukatı vasıtasıyla hukuki süreci başlatmaktır. Zira, hukuka aykırı içeriğe ne kadar erken müdahale edilirse içerik kaldırma ve içeriğin çıkartılması noktasında o kadar hızlı sonuç alınmaktadır.

içerik çıkartma

İnternetten içerik kaldırma veya çıkartma için ne yapmalısınız?

Bilişim avukatı olarak hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetleri veren Atamer Hukuk Bürosu özellikle kişiler, şirketler ve ürünleri ya da markalar hakkında kötü niyetli olarak ve karalama veya hakaret kastı ile oluşturulan hukuka aykırı içeriklerin hızlı bir şekilde çıkartılması konusunda hukuki destek vermektedir. Bilişim hukuku konusunda uzmanlaşmış hukuk büroları arasında yer alan Atamer Hukuk Bürosu’nun tecrübeli bir internet ve bilişim avukatı kadrosu  internet sitelerindeki karalayıcı veya hakaret niteliği taşıyan ya da özel hayatın gizliliğini ihlal edici nitelikteki içeriklerin çıkartılması konusunda avukatlık hizmeti vermektedir. İtibar yönetimi ve itibar koruma adına internetten içerik kaldırma veya içerik çıkartma konusunda hukuki hizmet almak isteyen kişi veya şirketlerin söz konusu hukuka aykırı içerikleri yayınlayan siteleri tespit etmesi ve bizimle iletişime geçmesi yeterlidir. Ayrıca Atamer Hukuk Bürosu’un teknik ekibi de bir takım özel arama yöntemleri ve farklı keyword kombinasyonları kullanarak müvekkiller aleyhinde yayınlanan hukuka aykırı içeriklerin tespiti ve internet içeriğinin yayından çıkarılması ile itibar yönetimi noktasında bilişim avukatı olarak yardımcı olmaktadır.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *