+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

bilişim avukatı

Bilişim Avukatı

Bilişim avukatı, bilişim suçları, internet hukuku, e-ticaret hukuku başta olmak üzere bilişim teknolojilerinin hukukla buluştuğu alanda çalışma yürüten avukattır. Bilişim ve internet alanındaki gelişmelerle bilişim hukukuna ilişkin yasal düzenlemelerin yapılması kaçınılmaz  olmuştur. Ayrıca e-ticaretin yaygınlaşması ve bilişim suçları olarak tanımlanan yeni suç tipleri ortaya çıkması bilişim alanında hukuki düzenlemeleri beraberinde getirmiştir.  Bu nedenle bilişim ve internet dünyasını düzenleyen yeni yasalar çıkmasıyla birlikte bilişim hukuku olarak anılan yeni bir hukuki alan doğmuştur. İnternet ve bilişim avukatı, başta e-ticaret hukuku, internet hukuku ve bilişim suçları olmak üzere bilgisayar ve internetin hukukla kesiştiği noktada görev yapar. Bilgisayar ve internetin, diğer bir deyişle bilişimin, hukuki bir ihtilafa konu olması halinde bilişim hukuku ve bilişim suçu avukatı gündeme gelecektir. Yaklaşık 20 yıldır hukuk pratiği içinde olan ve İstanbul Barosu “Bilişim Hukuku Merkezi” yürütme kurulu üyesi olarak görev yapmış bir bilişim avukatı olarak konunun detayına girelim.

Bilişim Avukatı olmanın farkı nedir?

Bir avukatın, bilişim davalarıyla ilgili olarak avukatlık hizmeti verirken konuyu analiz edebilmesi açısından bilişim teknolojilerine ve terimlerine hakim olması gerekir. Zira herhangi bir bilişim davasında avukatın müvekkili ile iyi bir iletişim kurabilmesi ve davanın özünü anlayabilmesi için avukatın bilişim bilgisinin olması gerekir. Zira avukat ile müvekkilin aynı ortak dili konuşuyor olması, sağlıklı bir iletişim bakımından kuşkusuz önemlidir. Ancak müvekkilinin bahsedeceği bilişim olaylarının teknik ayrıntısını anlamayan bir avukatın bir bilişim davasında gerekli hukuki desteği vermesi beklenemez. Bilişim suçlarında deliller dijital olduğundan, bilişim avukatlarının ayrıca dijital delilleri analiz edebilmesi açısından adli bilişim konusunda da bilgili olması gerekir. Ayrıca bilişim avukatları bakımından bir başka çalışma alanı da internet hukukudur. İnternette içerik çıkartma ve erişim engelleme gibi konular ve ilgili mevzuat, internet hukukunun konusunu oluşturmaktadır. Dolayısıyla bilişim alanında uzman avukatların aynı zamanda internet hukuku uzmanı, bir başka deyişle internet avukatı olması gerekmektedir.

Bilişim Avukatları ve E-Ticaret Hukuku

E-Ticaret Hukuku da bilişim hukuku uzmanı olan avukatların çalıştığı alanların başında gelmektedir. İnternet siteleri üzerinden çevrimiçi (online) olarak yapılan her türlü ticari aktivite “e-ticaret” olarak kabul edilmektedir. Bu itibarla ticari amaç taşıyan her web sitesinin online alışveriş ve elektronik ticaret anlamındaki faaliyetleri düzenleyen mevzuata uygun olması gerekir. E-ticaret ve alışveriş sitelerinin, E-ticaret  Kanunu, 5651 Sayılı Kanun ve Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanuna uygun hale getirilmesi bu anlamda önemlidir. Ayrıca, bu tür alışveriş ve e-ticaret siteleri için gereken sözleşme ve diğer belgelerin hazırlanması da bilişim avukatlarının görev alanına girmektedir. Bu itibarla elektronik ticaret hukuku avukatları, Elektronik Ticaret Kanunu, mesafeli sözleşmeler, izinli pazarlama ve benzeri e-ticaret hukuku alanlarında tecrübe ve uzmanlık sahibidir.

İnternetten İçerik Çıkartma ve Haber Kaldırma

Bilişim avukatının bir başka çalışma konusu “internet hukuku” veya “itibar yönetimi” olarak bilinen ve internetteki hukuka aykırı içeriklerin çıkartılması işlemleridir.  Karalayıcı, hakaretamiz, özel hayatını gizliliğini ihlal eden ve benzeri nitelikteki hukuka aykırı içerikler bakımından içerik çıkartma ve erişim engelleme yapılmaktadır. İnternetten haber kaldırma ve Google silme ve içerik çıkartma ile hukuka aykırı içerikler sebebiyle erişim engelleme konuları bu anlamda bilişim avukatlarının alanına girer. Aynı şekilde youtube video kaldırma ve silme işlemleri de bilişim hukuku alanına giren güncel konular arasındadır. Bazı şirketler tarafından verilen itibar yönetimi hizmeti içerik çıkartmaktan ziyade internete yeni içerikler ekleyerek olumsuz içerikleri arama sonuçlarında geriletmeyi amaçlar. Ancak bilişim avukatı olarak olumsuz içerikleri geriletmek yerine bunları tümden çıkartarak soruna kesin çözüm sunuyoruz. Zira, çıkartma yapılmadan sadece geriletme yapılan içerikler zamanla tekrar arama sonuçlarında üstlere çıkabilmektedir.

bilişim avukatları

Bilişim Suçları Avukatı

Bilişim suçları, bilişim avukatının temel çalışma alanı olduğundan çoğu zaman “bilişim suçları avukatı” veya “bilişim suçu avukatı” sıfatları da kullanılmaktadır. Bilişim suçları işlendiği iddiasıyla açılan ceza soruşturması veya kamu davalarında şikayetçi veya katılan tarafı ya da şüpheli veya sanığı temsil eden avukatlar “bilişim suçları avukatı” olarak anılır. Bilişim suçları avukatı, bir nevi bilişim alanında uzmanlaşmış, teknik bilgisi olan ve bilişim davalarında tecrübeli bir ceza avukatı türüdür. Dolayısıyla herhangi bir bilişim suçu konulu soruşturmada, ister şikayetçi taraf isterse şüpheli taraf olsun mutlaka bilişim avukatı ile çalışılması önemlidir. Bilişim suçları ve cezaları, bilişim avukatlarının uzmanlık alanına giren en ve en çok mesai harcadıkları temel konulardır. Bilişim suçları türleri ve dava çeşitleri aşağıdaki paragrafta referans yazılara link verilerek incelenmiştir.

Bilişim Avukatının Uzman Olduğu Bilişim Suçları Nelerdir?

Doğrudan bilişim sisteminin kendisini hedef alan suçlar, bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme ve bilişim sistemini engelleme veya bozma suçlarıdır. Bilişim verilerine yönelik suçlar ise “bilişim sistemindeki verileri bozma, yok etme, değiştirme, erişilmez kılma, başka yere gönderme ve bilişim sistemine veri ekleme” suçlarıdır. Bilişim avukatları açısından pratikte en çok rastlanan suç tipi budur. Bilişim hukuku avukatlarının sık karşılaştığı bilişim suçlarından diğeri ise banka veya kredi kartlarına yönelik işlenen suçlardır. Bunlar “başkasına ait kredi kartını kullanma”, “sahte banka veya kredi kartı üretme, satma, satın alma veya kabul etme” suçlarıdır. Kredi kartı kopyalama suçu tipinde bir bilişim sisteminin varlığı gerekmese de kredi kartlarına yönelik bu suç bilişim suçları başlığı altındadır. Bunlara ek olarak Facebook şantaj suçu ve Skype şantaj suçu ve Whatsapp şantaj suçu ve genel olarak şantaj suçu ve siber zorbalık da bilişim avukatının görevine girmektedir. Benzer şekilde casus program ile izleme ve dinleme suçları da bilişim suçu olarak bu kapsamdadır.

Bilişim Hukuku ve Bilişim Suçları

Diğer bilişim suçları, “bilişim alanında suçlar” başlığı altında düzenlenmemiş olan ancak bilişim sisteminin suçun işlenmesinde araç olarak kullanıldığı suçlardır. Bilişim sistemleriyle işlenen dolandırıcılık suçları, İnternet yoluyla hakaret ve şantaj suçları, özel hayatın gizliliğini ihlal ve müstehcenlik suçları bu kategoridedir. Dolayısıyla bilişim hukukçusu sıfatını haiz avukatların bu tür bilişim suçları ve siber suçlar alanında uzman olmasa beklenmelidir. Ayrıca internet suçları da bilişim suçları kategorisi altında değerlendirilen suç tipleridir. Bilişim suçları söz konusu olduğunda ister şikayetçi/mağdur isterse şüpheli/sanık olsun mutlaka  bilişim hukuku avukatı ile çalışılmasını tavsiye etmekteyiz. İstanbul’da faaliyet gösteren Atamer Hukuk Bürosu’nun bilişim avukatı olarak uzmanlaşmış tecrübeli avukatları ile çalışmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

47 Yorum

 1. Ali Emrah

  bir arkadaşıma facebook üzerinden sarkıntılık ve hakarette bulunmuşlar. bunu ailesinin hesaplarına da mesaj olarak göndermiş. savcılığa başvuruldu. fakat beni de şüpheli olarak görmekteler. kişi benim internetimi kullandıysa ne gibi ceza alabilirim?

  1. Av. İlker Atamer

   Aboneliği size ait olan bir internet hattı üzerinden bir bilişim suçu işlenmesi halinde IP sorgulamasından sizin adınız gözükeceğinden bu sizi doğrudan şüpheli hatta sanık yapabilir.

 2. Kader

  Iyigunler Ben Almanyada yasiyorum ve 1 yillik iliskim olan kisi tarafindan tehdit ediliyorum kamera uzerinden ciplak resimlerimi kaydetmis Ben ayrilmak isteyince benden 10 bin daha sonra 20 bin para istiyo aksi halde feyste yayinlayacagini soyluyo Ben bu sahis ta avrupada baska bir ulke de Ben tum delilleri topla dim elimde yazili resimli cok delil var ama onu durdurumaiyorum benim adima feys aciyo benim ciplak resimlerimle erkeklerle cetlesiyo ne yapmaliyim tsk.

  1. Av. İlker Atamer

   Bu tür şantaj suçları konusunda uzman bir bilişim avukatı olarak size önerim hiç vakit kaybetmeden bu konuda uzman bir avukatla çalışmanız. Herhangi bir adım atmamanız veya şantaja boyun eğip faile para vermeniz çözüm olmayacaktır.

 3. Mehmet aksoy

  Merhabalar 2015 yilindan beri jojobet diye yasa disi gasino ve bahis sirketinde oyun oynuyordum siteye yatirimi ziraat bankasindan sahisa havale olarak yaptim ve bu sahislar duzenli olarak degisti bu zamana kadar 50 bin tl nin uzerinde kaybim oldu ve ufak tefek kazandirip sora tekrar aldilar parami sistem insani hirs yaptirma uzerine kurulmus havale yolu ile yapilan odemeleri geri alabilirmiyiz artik oynamiyorum cok fazla kaybim oldu lutfen yardimci olun

 4. Deniz

  Merhaba bana telefon numaranızı gönderir misiniz? Bilişim avukatına ihtiyacım var en yakın zamanda konuşmamız lazım.

 5. Hümeyda

  Merhaba, İlker Bey.2 gün önce iş yerim soyuldu.Dükkanımda bulunan malların bir kısmı ve elektronik cihazlarım çalındı.Çalınan bilgisayarımda bulunan muhasebe programımda haliyle gitmiş oldu.Yedeklerimi açabilmem için şirketten programı taleb ettim fakat satın alabılırsınız dedi.Magdur olan ben iken savcılıkta da kayıtlarımız raporlarmız mevcut bunu ragmen benim yasal hakkım yok mu ? Neden ücretsiz değilde satın alıyorum?
  Cevabınızı bekliyorum lütfen.iyi çalışmalar…

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer yazılımı satın aldığınızı gösteren fatura ile talepte bulunursanız yazılım firmasının size lisans yerine geçen bir belge vermesi gerekir. Eğer vermezlerse fatura ile birlikte Polis tutanağını beraber muhafaza ederseniz herhangi bir lisanssız yazılım kullanma iddiasıyla karşılaşmanız halinde bunları delil olarak kullanabilirsiniz.

 6. Sevil

  Merhaba eşimle ilgili yaklaşık bir yıl önce tacizci vs diye meslek hayatını onurunu sarsan aslı olmayan facebook twitter vs gibi sosyal sitelerde yayın yapıldı savcılığa başvurduk ve ilgili yazıların kaldırılma kararı çıktı eşim başka bir ile atandı ve ilgili şahıs yeni görev yerinin facebook hesabına tekrar paylaşım yapmış artık şahsı bulmak istiyoruz belliki sonu gelmeyecek acil şahsınızdan dönüş bekliyorum ne yapılabili

  1. Av. İlker Atamer

   Sevil Hanım bize telefonla ulaşırsanız bu konuda uzman bir hukuk bürosu olarak bizden avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

 7. Av. İlker Atamer

  İnternet sitesinden sipariş edilen ürünün yapılan ödemeye rağmen kasten gönderilmemesi basit bir olay gibi görünse de aslında nitelikli dolandırıcılık suçu teşkil eder.

 8. Gamze Köksal

  Merhaba iyi gunler benim bir sorum olucak benim 2015 senesinde bir dosyam vardi siber suçlardan. Mahkeme suan hala daha devam etmekte. Aslında dolandirilan taraf madur olan taraf benim ama bunun üstünde bir kere daha mağdurluk yaşıyorum bütün banka hesaplarıma bloke konuldu ve suan hiç bir işlem yapamiyorum çalışıyorum ve maaşımi alamıyorum bu blokeyi kaldirmam için maaşımi almam için ne yapmam lazım nereye başvurmak lazım lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Av. İlker Atamer

   “Mahkeme devam etmekte” dediğinize göre dosyanın kovuşturma aşamasında olduğunu anlıyorum. Dolayısıyla tedbir konulmuş hesaplarınız varsa ve tedbirin kaldırılmasını istiyorsanız itiraz dilekçesi vermeniz gerekir. Ancak netice almak adına alelade bir itiraz yapmak yerine bu konuda uzman bir avukatın itiraz başvurusu yapması uygun olacaktır. Ayrıca itirazdan sonuç alamazsanız ve mahkeme sonucunda mahkumiyet kararı çıkarsa bloke konmuş hesaplarınızdaki para müsadere edilecektir.

 9. Karayegen

  Merhabalar

  Kendimi İllegal Bahis siteleri kurbanı yaptım ve çok zor durumlara soktum. 2015 yılından bu yana (önceside var) 106 kez havale yöntemi ve güvenlik şifresi kullanarak para yatırdım. Neticesi mağlum kaybettim.. Şuan kredilerle boğuşuyorum. Havaleler şahıslar adına yapıldı farklı farklı şahıslar adına. Hukuki olarak yatırdığım meblağları kurtarma, geri alabilme şansımız var mıdır? Cevabınızı merakla bekliyorum.İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  1. Av. İlker Atamer

   Kumar ve bahis dolandırıcılığı suçları konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak bize başvurursanız kaybettiğiniz paraların hukuki yoldan tahsili için bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 10. HILAL

  İyi günler.
  3 yıl önce eski erkek arkadaşım bana ait resimleri instagramda cinsel içerikli bi hesap açarak paylaştı. Bana ait olmayan yüzü gözükmeyen çıplak insanları da ben gibi gösterip paylaştı. Aradan 3 yıl geçti ve resimleri hala bu tür yerlerde görüyorum. Şikayet etmek istiyorum ama ailemin haberinin olmasını istemiyorum. Reşitim, eğer şikayet edersem ailemin haberi olur mu? Bana ait resimlerin daha nerelerde olduğu bulunur mu kimin yaptığı bulunur mu ?

  1. Av. İlker Atamer

   Bu konuda uzman bir hukuk bürosu olarak bize başvurmanız halinde ailenizin veya üçüncü kişilerin haberi olmaksızın yasal süreç başlatabiliriz.

 11. Elif

  Merhaba,iş yerinden ayrılırken bilgisayarımda masa üstünde yer alan muhasebe programından alınan anlık oluşturulabilecek Excel ve world dosyaları ve kendime ait fotoğrafları sildim.Silinen dosyaların çok büyük bir kısmı ortak ağda yer alan klasör de yer alıyor.ayrıca işten ayrıldığım gün ortak ağda yer alan dosyalar tarafımdan güncellendi.Ancak yetkililer yine de savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlar.tazminatımı ve hakettiğim son maaşımı vermediler.Savcılığa verilen dilekçenin içeriğini bilmiyorum işe iade davası ve icra takibi davası açtım.savcılığa suç duyurusu yaptıkları mı bu şekilde öğrendim.Henüz savcılıktan çağırılmadım.yaşayabileceğim durumlar hakkında sizden bilgi rica ediyorum.Yardımci olursanız çok sevinirim.

  1. Av. İlker Atamer

   İfadeye mutlaka bir bilişim avukatı ile gitmenizi veya en azından bir bilişim avukatından danışmanlık hizmeti aldıktan sonra ifade vermenizi tavsiye ederim.

 12. Hayri

  Merhaba ben şu anda Hollanda dayım 10 gün önce internette tanıştığım biri benden elimde videon var diye şantaj yaptı bir miktar para istedi ben de Türkiye den bilişim avukatına başvurdum ve 3000tl karşılığında 3 aylık anlaşma yaptık. Ödemeyi EFT olarak yaptım. Sonradan bu kişinin elinde videom olmadığını sadece normal bir resmim olduğunu öğrendim. Şimdi ben bu avukattan ücret iadesi isteyebilirmiyim ya da ne kadarını talep ederim çünkü 10 gün oldu.
  Cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Av. İlker Atamer

   Muhtemelen bizi taklit eden acemi avukata denk geldiniz. Bize telefon veya e-posta ile ulaşırsanız hukuki destek alabilirsiniz.

 13. Av. İlker Atamer

  Bu tür durumlarda maalesef bankaların çoğu kusuru müşteriye yükleyip herhangi bir ödeme yapmamaktadır. Eğer bankanız zararınızı karşılamazsa dava açmak dışında seçenek kalmıyor.

 14. Dolunay

  İCloud şifrem çalındı ve fotoğraflarım ile tehdit ediliyorum sözlü bir şekilde sürekli gönderme yapılıyor ne yapmam gerekiyor?

  1. Av. İlker Atamer

   Bu alanda uzman bir hukuk bürosu olarak bize başvurursanız hem şantaj suçu bakımından hem de icloud şifrenizin resetlenmesi konusunda bizdendestek alabilirsiniz.

 15. özgür

  ilker bey merhaba halkbankasının .internet bankacılığı hesabımdan korsan bir link kullanılarak dolandırıcılar tarafından olta yöntemi kullanılarak 3100 tl param havale yapıldı.banka şifre kullandığımı söyleyerek sorumluluk üstlenmeyeceğini söyledi.hukuki olarak ne yapabilirim

  1. Av. İlker Atamer

   Bankanın güvenlik noktasına bir kusuru olup olmadığı ve bu tür hacker saldırıları için müşterileri korumak adına gerekli güvenlik önemlerini yeteri kadar alıp almadığı önemlidir. Yoksa tek başına şifre girerek işlem yapış olmak bankayı tek başına sorumluluktan kurtarmaz. Tüketici mahkemesinde dava açabilirsiniz.

 16. Çağla

  Merhaba eskiden açtığım bir hesabım var fakat erişimim yok bunu kaldırmak mümkün mü?

  1. Av. İlker Atamer

   Evet gerek bizzat ilgili kişi tarafından açılan orijinal sosyal medya hesaplarını ve gerekse başkası adına açılan sahte sosyal medya hesaplarını kapatma konusunda hukuki destek veriyoruz.

 17. Av. İlker Atamer

  Sitenin kurallarını ihlal ettiğiniz gerekçesiyle üyeliğiniz durdurulduysa bile söz konusu içerikleri sağlayan kişi olarak bunların silinmesini talep etme hakkınız bulunuyor. Eğer site ile iletişim kurup bu talebi ilettiğiniz halde sonuç alamıyorsanız hukuki destek almak üzere bize ulaşabilirsiniz.

 18. Mustafa

  Merhaba. Bize ait uygunsuz resimler sattigim bilgisayardan geri getirilip dagitilmis. Ozellikle twitter hesaplarinda bir de azeri bir sitede. Bir de google arama motorunun gorsel kisminda cikiyor. bu resimleri kesin olarak kaldirtabilirmiyiz. Bu cok onemli. Ama kesin cozum alabilirmiyiz merak ediyorum. Tesekkurler.

  1. Av. İlker Atamer

   Evet bu tür içeriklerin hem ilgili sitelerden hem de google’dan kesin olarak kaldırılması konusunda bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 19. Adem

  Benim Denizbank’ta kredim vardı ve hesabıma para yatırdılar ve Denizbank şubesindeki veznedar ben olmadan yatırılan pArayı benim kredimi kaparmiş ve hesabımdan da para çekip sıgorta pirimi Ödemiş bankayı mahkemeye vermek istiyorum acaba kazanma şansım yada bankadan tazmınat alabilirmiyim

  1. Av. İlker Atamer

   Evet hem bankaya hem banka personeline karşı tazminat davası açma hakkınız bulunuyor.

 20. Ayfer

  Merhaba daha önce oynamis olduğum bir film internete verilmis ve bazi uygunsuz sahneler cikartilmamis bunu kaldirymam mümkunmü yada sahneleri attirmam mumkunmudur beni bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim tesekkur ederim

  1. Av. İlker Atamer

   Oynadığınız filmle alakalı sözleşmenizin olup olmadığı, söz konusu sahnelerin yayını için rızanız olup olmadığına göre yasal işlem yapılması ve içeriklerin interntten çıkartılması mümkün olacaktır. Bizimle telefonla iletişime geçip detalı bilgi alabilirsiniz.

 21. Zeynep

  Merhaba kısa bir zaman önce eşimin fotoğraflarının olduğu bir Twitter hesabı gördüm bunun eşimle ilişkili bir hesap olup olmadığını öğrenebilir miyim

  1. Av. İlker Atamer

   Fotoğrafların teknik analizi ve karşılaştırması için birlikte çalıştığımız bilişim uzmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

 22. Atabey

  Merhaba bugün haberlerde yasa dışı bahislerle ilgili haber izledim dört ay önce facebookda sponsoru bir bahis sitesi karşıma çıktı merak ettim üye oldum fakat siteye para yüklemedim nede bahis yaptım öyle kaldı bundan dolayı bir mağduriyet yaşarmıyim saygılar

  1. Av. İlker Atamer

   Hayır yasadışı bahis sitelerine üye olmak tek başına suç teşkil etmez. Oyun oynanması halinde para cezası gerektiren bir hukuka aykırı eylem söz konusu olacaktır.

 23. yıldız

  Merhaba benim bilişim suçları davam var Cuma günü Sinop’ta yaşıyorum ve bilişim suçları avukatı bulamıyorum.2 avukata başvurdum ancak bilişim davaları almadıklarını söyledikler.Başka avukat tanıdığım bildiğim yok baroya başvursam bana avukat bulurlar mı ?Çok zor durumdayım.

  1. Av. İlker Atamer

   İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler dışında gerçek anlamda bilişim avukatı bulmanız pek mümkün değil maalesef. Ancak şehir dışından bir bilişim avukatı ile çalışmanız mümkün.

 24. cansel çelik

  merhabalar. BİGO LİVE adlı canlı yayın platformunda yayıncılık yapmıştım bir ara. o esnada goruntum cekilmiş ve başka sitelerde reklam olarak yayınlamış. herkese açık bir platform oldugu için birşey yapamıyormuyum veya şikayet etsem kaldırılır mı onu da bilmiyorum tek merakım bu. bunun için avukata para ödüyormuyum onu da bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Özel hayatın gizliliğini ihlal eden veya müstehcen nitelikteki görüntülerin hızlı bir şekilde internet ortamından kaldırılması için bizden hukuki destek alabilirsiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!