+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

bilişim avukatı

Bilişim Avukatı

Bilişim avukatı, bilişim suçları, internet hukuku, e-ticaret hukuku başta olmak üzere bilişim teknolojilerinin hukukla buluştuğu alanda çalışma yürüten avukattır. Bilişim ve internet alanındaki gelişmelerle bilişim hukukuna ilişkin yasal düzenlemelerin yapılması kaçınılmaz  olmuştur. Ayrıca e-ticaretin yaygınlaşması ve bilişim suçları olarak tanımlanan yeni suç tipleri ortaya çıkması bilişim alanında hukuki düzenlemeleri beraberinde getirmiştir.  Bu nedenle bilişim ve internet dünyasını düzenleyen yeni yasalar çıkmasıyla birlikte bilişim hukuku olarak anılan yeni bir hukuki alan doğmuştur. İnternet ve bilişim avukatı, başta e-ticaret hukuku, internet hukuku ve bilişim suçları olmak üzere bilgisayar ve internetin hukukla kesiştiği noktada görev yapar. Bilgisayar ve internetin, diğer bir deyişle bilişimin, hukuki bir ihtilafa konu olması halinde bilişim hukuku ve bilişim suçu avukatı gündeme gelecektir. Yaklaşık 20 yıldır hukuk pratiği içinde olan ve İstanbul Barosu “Bilişim Hukuku Merkezi” yürütme kurulu üyesi olarak görev yapmış bir bilişim avukatı olarak konunun detayına girelim.

Bilişim Avukatı olmanın farkı nedir?

Bir avukatın, bilişim davalarıyla ilgili olarak avukatlık hizmeti verirken konuyu analiz edebilmesi açısından bilişim teknolojilerine ve terimlerine hakim olması gerekir. Zira herhangi bir bilişim davasında avukatın müvekkili ile iyi bir iletişim kurabilmesi ve davanın özünü anlayabilmesi için avukatın bilişim bilgisinin olması gerekir. Zira avukat ile müvekkilin aynı ortak dili konuşuyor olması, sağlıklı bir iletişim bakımından kuşkusuz önemlidir. Ancak müvekkilinin bahsedeceği bilişim olaylarının teknik ayrıntısını anlamayan bir avukatın bir bilişim davasında gerekli hukuki desteği vermesi beklenemez. Bilişim suçlarında deliller dijital olduğundan, bilişim avukatlarının ayrıca dijital delilleri analiz edebilmesi açısından adli bilişim konusunda da bilgili olması gerekir. Ayrıca bilişim avukatları bakımından bir başka çalışma alanı da internet hukukudur. İnternette içerik çıkartma ve erişim engelleme gibi konular ve ilgili mevzuat, internet hukukunun konusunu oluşturmaktadır. Dolayısıyla bilişim alanında uzman avukatların aynı zamanda internet hukuku uzmanı, bir başka deyişle internet avukatı olması gerekmektedir.

Bilişim Avukatları ve E-Ticaret Hukuku

E-Ticaret Hukuku da bilişim hukuku uzmanı olan avukatların çalıştığı alanların başında gelmektedir. İnternet siteleri üzerinden çevrimiçi (online) olarak yapılan her türlü ticari aktivite “e-ticaret” olarak kabul edilmektedir. Bu itibarla ticari amaç taşıyan her web sitesinin online alışveriş ve elektronik ticaret anlamındaki faaliyetleri düzenleyen mevzuata uygun olması gerekir. E-ticaret ve alışveriş sitelerinin, E-ticaret  Kanunu, 5651 Sayılı Kanun ve Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanuna uygun hale getirilmesi bu anlamda önemlidir. Ayrıca, bu tür alışveriş ve e-ticaret siteleri için gereken sözleşme ve diğer belgelerin hazırlanması da bilişim avukatlarının görev alanına girmektedir. Bu itibarla elektronik ticaret hukuku avukatları, Elektronik Ticaret Kanunu, mesafeli sözleşmeler, izinli pazarlama ve benzeri e-ticaret hukuku alanlarında tecrübe ve uzmanlık sahibidir.

İnternetten İçerik Çıkartma ve Haber Kaldırma

Bilişim avukatının bir başka çalışma konusu “internet hukuku” veya “itibar yönetimi” olarak bilinen ve internetteki hukuka aykırı içeriklerin çıkartılması işlemleridir.  Karalayıcı, hakaretamiz, özel hayatını gizliliğini ihlal eden ve benzeri nitelikteki hukuka aykırı içerikler bakımından içerik çıkartma ve erişim engelleme yapılmaktadır. İnternetten haber kaldırma ve Google silme ve içerik çıkartma ile hukuka aykırı içerikler sebebiyle erişim engelleme konuları bu anlamda bilişim avukatlarının alanına girer. Aynı şekilde youtube video kaldırma ve silme işlemleri de bilişim hukuku alanına giren güncel konular arasındadır. Bazı şirketler tarafından verilen itibar yönetimi hizmeti içerik çıkartmaktan ziyade internete yeni içerikler ekleyerek olumsuz içerikleri arama sonuçlarında geriletmeyi amaçlar. Ancak bilişim avukatı olarak olumsuz içerikleri geriletmek yerine bunları tümden çıkartarak soruna kesin çözüm sunuyoruz. Zira, çıkartma yapılmadan sadece geriletme yapılan içerikler zamanla tekrar arama sonuçlarında üstlere çıkabilmektedir.

bilişim avukatları

Bilişim Suçları Avukatı

Bilişim suçları, bilişim avukatının temel çalışma alanı olduğundan çoğu zaman “bilişim suçları avukatı” veya “bilişim suçu avukatı” sıfatları da kullanılmaktadır. Bilişim suçları işlendiği iddiasıyla açılan ceza soruşturması veya kamu davalarında şikayetçi veya katılan tarafı ya da şüpheli veya sanığı temsil eden avukatlar “bilişim suçları avukatı” olarak anılır. Bilişim suçları avukatı, bir nevi bilişim alanında uzmanlaşmış, teknik bilgisi olan ve bilişim davalarında tecrübeli bir ceza avukatı türüdür. Dolayısıyla herhangi bir bilişim suçu konulu soruşturmada, ister şikayetçi taraf isterse şüpheli taraf olsun mutlaka bilişim avukatı ile çalışılması önemlidir. Bilişim suçları ve cezaları, bilişim avukatlarının uzmanlık alanına giren en ve en çok mesai harcadıkları temel konulardır. Bilişim suçları türleri ve dava çeşitleri aşağıdaki paragrafta referans yazılara link verilerek incelenmiştir.

Bilişim Avukatının Uzman Olduğu Bilişim Suçları Nelerdir?

Doğrudan bilişim sisteminin kendisini hedef alan suçlar, bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme ve bilişim sistemini engelleme veya bozma suçlarıdır. Bilişim verilerine yönelik suçlar ise “bilişim sistemindeki verileri bozma, yok etme, değiştirme, erişilmez kılma, başka yere gönderme ve bilişim sistemine veri ekleme” suçlarıdır. Bilişim avukatları açısından pratikte en çok rastlanan suç tipi budur. Bilişim hukuku avukatlarının sık karşılaştığı bilişim suçlarından diğeri ise banka veya kredi kartlarına yönelik işlenen suçlardır. Bunlar “başkasına ait kredi kartını kullanma”, “sahte banka veya kredi kartı üretme, satma, satın alma veya kabul etme” suçlarıdır. Kredi kartı kopyalama suçu tipinde bir bilişim sisteminin varlığı gerekmese de kredi kartlarına yönelik bu suç bilişim suçları başlığı altındadır. Bunlara ek olarak Facebook şantaj suçu ve Skype şantaj suçu ve Whatsapp şantaj suçu ve genel olarak şantaj suçu ve siber zorbalık da bilişim avukatının görevine girmektedir. Benzer şekilde casus program ile izleme ve dinleme suçları da bilişim suçu olarak bu kapsamdadır.

Bilişim Hukuku ve Bilişim Suçları

Diğer bilişim suçları, “bilişim alanında suçlar” başlığı altında düzenlenmemiş olan ancak bilişim sisteminin suçun işlenmesinde araç olarak kullanıldığı suçlardır. Bilişim sistemleriyle işlenen dolandırıcılık suçları, İnternet yoluyla hakaret ve şantaj suçları, özel hayatın gizliliğini ihlal ve müstehcenlik suçları bu kategoridedir. Dolayısıyla bilişim hukukçusu sıfatını haiz avukatların bu tür bilişim suçları ve siber suçlar alanında uzman olmasa beklenmelidir. Ayrıca internet suçları da bilişim suçları kategorisi altında değerlendirilen suç tipleridir. Bilişim suçları söz konusu olduğunda ister şikayetçi/mağdur isterse şüpheli/sanık olsun mutlaka  bilişim hukuku avukatı ile çalışılmasını tavsiye etmekteyiz. İstanbul’da faaliyet gösteren Atamer Hukuk Bürosu’nun bilişim avukatı olarak uzmanlaşmış tecrübeli avukatları ile çalışmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

26 Responses

 1. Av. İlker Atamer

  Bu tür şantaj suçları konusunda uzman bir bilişim avukatı olarak size önerim hiç vakit kaybetmeden bu konuda uzman bir avukatla çalışmanız. Herhangi bir adım atmamanız veya şantaja boyun eğip faile para vermeniz çözüm olmayacaktır.

 2. Av. İlker Atamer

  Aboneliği size ait olan bir internet hattı üzerinden bir bilişim suçu işlenmesi halinde IP sorgulamasından sizin adınız gözükeceğinden bu sizi doğrudan şüpheli hatta sanık yapabilir.

 3. Av. İlker Atamer

  Eğer yazılımı satın aldığınızı gösteren fatura ile talepte bulunursanız yazılım firmasının size lisans yerine geçen bir belge vermesi gerekir. Eğer vermezlerse fatura ile birlikte Polis tutanağını beraber muhafaza ederseniz herhangi bir lisanssız yazılım kullanma iddiasıyla karşılaşmanız halinde bunları delil olarak kullanabilirsiniz.

 4. Av. İlker Atamer

  Sevil Hanım bize telefonla ulaşırsanız bu konuda uzman bir hukuk bürosu olarak bizden avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

 5. Av. İlker Atamer

  “Mahkeme devam etmekte” dediğinize göre dosyanın kovuşturma aşamasında olduğunu anlıyorum. Dolayısıyla tedbir konulmuş hesaplarınız varsa ve tedbirin kaldırılmasını istiyorsanız itiraz dilekçesi vermeniz gerekir. Ancak netice almak adına alelade bir itiraz yapmak yerine bu konuda uzman bir avukatın itiraz başvurusu yapması uygun olacaktır. Ayrıca itirazdan sonuç alamazsanız ve mahkeme sonucunda mahkumiyet kararı çıkarsa bloke konmuş hesaplarınızdaki para müsadere edilecektir.

 6. Av. İlker Atamer

  Kumar ve bahis dolandırıcılığı suçları konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak bize başvurursanız kaybettiğiniz paraların hukuki yoldan tahsili için bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 7. Av. İlker Atamer

  İfadeye mutlaka bir bilişim avukatı ile gitmenizi veya en azından bir bilişim avukatından danışmanlık hizmeti aldıktan sonra ifade vermenizi tavsiye ederim.

 8. Av. İlker Atamer

  Bu konuda uzman bir hukuk bürosu olarak bize başvurmanız halinde ailenizin veya üçüncü kişilerin haberi olmaksızın yasal süreç başlatabiliriz.

 9. Av. İlker Atamer

  Muhtemelen bizi taklit eden acemi avukata denk geldiniz. Bize telefon veya e-posta ile ulaşırsanız hukuki destek alabilirsiniz.

 10. Av. İlker Atamer

  Bankanın güvenlik noktasına bir kusuru olup olmadığı ve bu tür hacker saldırıları için müşterileri korumak adına gerekli güvenlik önemlerini yeteri kadar alıp almadığı önemlidir. Yoksa tek başına şifre girerek işlem yapış olmak bankayı tek başına sorumluluktan kurtarmaz. Tüketici mahkemesinde dava açabilirsiniz.

 11. Av. İlker Atamer

  Bu alanda uzman bir hukuk bürosu olarak bize başvurursanız hem şantaj suçu bakımından hem de icloud şifrenizin resetlenmesi konusunda bizdendestek alabilirsiniz.

 12. Av. İlker Atamer

  Evet gerek bizzat ilgili kişi tarafından açılan orijinal sosyal medya hesaplarını ve gerekse başkası adına açılan sahte sosyal medya hesaplarını kapatma konusunda hukuki destek veriyoruz.

 13. Av. İlker Atamer

  Evet bu tür içeriklerin hem ilgili sitelerden hem de google’dan kesin olarak kaldırılması konusunda bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 14. Av. İlker Atamer

  Evet hem bankaya hem banka personeline karşı tazminat davası açma hakkınız bulunuyor.

 15. Av. İlker Atamer

  Oynadığınız filmle alakalı sözleşmenizin olup olmadığı, söz konusu sahnelerin yayını için rızanız olup olmadığına göre yasal işlem yapılması ve içeriklerin interntten çıkartılması mümkün olacaktır. Bizimle telefonla iletişime geçip detalı bilgi alabilirsiniz.

 16. Av. İlker Atamer

  Fotoğrafların teknik analizi ve karşılaştırması için birlikte çalıştığımız bilişim uzmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

 17. Atabey

  Merhaba bugün haberlerde yasa dışı bahislerle ilgili haber izledim dört ay önce facebookda sponsoru bir bahis sitesi karşıma çıktı merak ettim üye oldum fakat siteye para yüklemedim nede bahis yaptım öyle kaldı bundan dolayı bir mağduriyet yaşarmıyim saygılar

  1. Av. İlker Atamer

   Hayır yasadışı bahis sitelerine üye olmak tek başına suç teşkil etmez. Oyun oynanması halinde para cezası gerektiren bir hukuka aykırı eylem söz konusu olacaktır.

 18. yıldız

  Merhaba benim bilişim suçları davam var Cuma günü Sinop’ta yaşıyorum ve bilişim suçları avukatı bulamıyorum.2 avukata başvurdum ancak bilişim davaları almadıklarını söyledikler.Başka avukat tanıdığım bildiğim yok baroya başvursam bana avukat bulurlar mı ?Çok zor durumdayım.

  1. Av. İlker Atamer

   İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler dışında gerçek anlamda bilişim avukatı bulmanız pek mümkün değil maalesef. Ancak şehir dışından bir bilişim avukatı ile çalışmanız mümkün.

 19. cansel çelik

  merhabalar. BİGO LİVE adlı canlı yayın platformunda yayıncılık yapmıştım bir ara. o esnada goruntum cekilmiş ve başka sitelerde reklam olarak yayınlamış. herkese açık bir platform oldugu için birşey yapamıyormuyum veya şikayet etsem kaldırılır mı onu da bilmiyorum tek merakım bu. bunun için avukata para ödüyormuyum onu da bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Özel hayatın gizliliğini ihlal eden veya müstehcen nitelikteki görüntülerin hızlı bir şekilde internet ortamından kaldırılması için bizden hukuki destek alabilirsiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!