201212.01
0
2

Online Arkadaşlık Dolandırıcılığı

Online Arkadaşlık Dolandırıcılığı

İnternet üzerinden işlenen bilişim suçlarından birisi de benim “online arkadaşlık dolandırıcılığı” olarak adlandırdığım ve sosyal medya veya arkadaşlık siteleri üzerinden işlenen sanal arkadaşlık dolandırıcılığı suçlarıdır. Bu tür “internet arkadaşlığı dolandırıcılığı” suçları bazen erkekler tarafından kadınlara bazen de kadınlar tarafından erkeklere yönelik işlenmektedir. Arkadaşlık siteleri, chat siteleri, sosyal medya siteleri hatta oyun siteleri üzerinden kurban arayan bu tür dolandırıcılar internet üzerinden tanıştıkları kadınlarla önce bir süre sohbet edip ne iş yaptıkları ve maddi durumları konusunda bilgi sahibi olduktan sonra eğer kurbanın maddi durumunun iyi olduğuna kanaat getirirlerse dolandırıcılık eylemi başlamaktadır.

Fail, bu tür suçlar hızlı ve aceleci davranmaz birkaç hafta hatta birkaç ay boyunca bile kurbanla sohbet edip güven kazanır, kendisine ait olmayan sahte bir takım fotoğraflarla ve edebi aşk sözleriyle kurbanı kendisine bağlar ve güven kazandıktan sonra masumane bir şekilde para isteme eylemleri başlar.

Arkadaşlık Sitesi Dolandırıcılığı

Arkadaşlık sitesi dolandırıcılığı suçu işleyen kişilerin bazıları tamamen sahte isimlerle ve sahte fotoğraflarla tamamen uydurma bir profil çizerken bazıları ise hiç çekinmeden gerçek ismini ve fotoğraflarını kullanmaktadır. Online arkadaşlık dolandırıcılığı suçunda fail kendisini iş güç, meslek sahibi olarak tanıttığı için maddi imkansızlıklardan bahsedip para istemesi mümkün olmayacağı gibi kurbanın gözünde de küçülecektir. Bu nedenle fail “bankada yüklü param var ama teminat yatıramadığım için çekemiyorum”, “ithal ettiğim mallar gümrükte takıldı, vergisini ödeyemediğim için malları alamıyorum”, “bankada blokeli param var” ve benzeri gerçekdışı sözlerle aslında varlıklı olan ancak acil nakite sıkışan birisi olarak tanıtmaktadır kendisini. Böylece, fail aslında zengin ancak geçici olarak nakit paraya sıkışmış biri olarak kendisini tanıtarak mağduru kandırmakta ve bu yolla mağdurdan para almaktadır. Mağdurdan para aldıktan sonra durmayan fail bu sefer benzer veya başka bahanelerle para istemeye devam etmekte ve mağdurur dolandırabileceği son noktaya kadar eylemlerine devam etmektedir. Hatta kimi vakıalarda, mağdurun verecek parası kalmadığı için kredi çekip dolandırıcıya verdiği durumlar dahi olmaktadır.

Sanal Arkadaşlık Dolandırıcılığı

Bazı durumlarda ise sanal arkadaşlık dolandırıcılığı yapan kişiler ise tamamen sahte ve gerçekdışı bir profil oluşturup sahte fotoğraflarla ve uydurma bilgilerle mağduru etkilemekte ancak yurt dışında oldukları için buluşmaya gelemeyeceklerini belirterek mağdurdan uçak bileti parası istemekte ancak bilet parası geldiği halde bir takım başka bahanelerle yeniden paralar istemekte ve hiçbir zaman buluşmaya gelmeyerek bu yolla dolandırıcılık yapmaktadırlar.

Online Arkadaş Dolandırıcılığı ve Şantaj

Arkadaşlık siteleri dolandırıcılığı suçunun bir başka özel görünüm şekli de şantaj suçudur ki bu halde fail, tuzağına düşürdüğü kişinin fotoğraf veya video görüntüsünü henüz yüz yüze görüşmeden temin etmekte ya da fiziki görüşme olduktan sonra cinsel ilişki veya müstehcen görüntüyü kendisi çekmektedir. Her iki durumda da fail, tuzağa düşürdüğü mağduru kendisine para ödemeye zorlamakta ve görüntüleri paylaşmakla ya da ifşa etmekle tehdit etmektedir. Bazen bu tür şantaj suçu işleyen kişiler hiç çekinmeden gerçek isim ve fotoğraflarını dahi kullanabilmektedir. Arkadaşlık sitesi dolandırıcılığı suçunun başka bir türü ise mağdurla yazışarak elde ettiği özel hayata dair bir takım bilgileri ifşa etme tehdidiyle işlenen şantaj suçlarıdır. Bu tür suçlarda fail, mağdurun özel hayatına dair bir bilgiyi (cinsel tercih, fantezi vs) ifşa etmekle tehdit ederek mağdurdan para almaya çalışmaktır ki aslında bu teknik anlamda dolandırıcılık değil internet yoluyla şantaj suçu kapsamına giren bir suç tipidir.

İnternet Arkadaşlığı Dolandırıcılığı Mağduru Olmamak İçin:

  • Sadece sesli ve mesajlaşma yoluyla değil görüntülü görüşme yapın böylece gerçek olmayan fotoğraflarla kandırılma riskiniz azalır,
  • Bazen görüntülü konuşmada bile size izletilen görüntünün sahte olabileceğini aklınızdan çıkartmayın,
  • İnternette tanıştığınız kişilerle asla özel görüntünüzü (video veya fotoğraf) paylaşmayın,
  • İnternette tanıştığınız ancak gerçek hayatta görmediğiniz kişilere özel bilgilerinizi veya işyeri bilgilerinizi vermeyin,
  • İnternetten tanıştığınız ama gerçek hayatta karşılaşmadığınız kişilerle cinsel sohbet yapmayın,
  • Bahane ne olursa olsun internetten tanıştığınız kişilere asla para göndermeyin,
  • Arkadaşlık dolandırıcılığı suçu mağduru olduysanız vakit kaybetmeden bu konuda uzman bir hukuk bürosu olarak bize başvurun.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *