201403.12 36

Şantaj Suçu ve Cezası

Şantaj Suçu ve Cezası

Şantaj suçu, bir kimseyi hukuka aykırı veya yükümlü olmadığı bir şeyi yapmaya veya yapmamaya ya da haksız çıkar sağlamaya zorlamak veya bir kişinin şeref veya saygınlığına zarar verecek nitelikteki hususların açıklanacağı veya isnat edileceği tehdidinde bulunulmasıdır. Şantaj eyleminin cezası Türk Ceza Kanunu’nda 1 ile 3 yıl arası hapis cezası ile 5.000 güne kadar para cezası olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu suçun birden fazla işlenmesi durumunda zincirleme suç hükümleri gereği failin alacağı cezada artış olacaktır. Bunun yanında eğer unsurları oluştuysa failin şantaj suçuna ek olarak tehdit suçu veya özel hayatının gizliliğini ihlal suçu ya da haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu gibi başka suçlardan da ceza alması ihtimal dahilindedir.

şantaj suçu

Şantaj Suçu Örnekleri ve Çeşitleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde şantaj suçu ağırlıklı olarak bilişim sistemleri, mobil telefonlar ve internet üzerinden işlenmektedir. Özellikle son yıllarda bu suçun daha çok internet üzerinden işlendiğine tanık olmaktayız. Şantaj suçu işleyen fail, şantaj malzemesi olarak genel olarak fotoğraf, video, özel yazışma veya özel hayata dair bilgileri kullanmakta ve mağdurur bu özel görüntüleri veya bilgileri birilerine göndermekle ya da bunları afişe etmekle tehdit etmektedir.

İnternet Üzerinden Şantaj Suçu

Bir bilişim suçu türü olarak karşımıza çıkan ve online şantaj veya internet şantajı olarak anılan internet üzerinden şantaj, web siteleri, sosyal medya siteleri, e-posta ve internet uygulamaları üzerinden işlenebilmektedir. Bilişim suçları kapsamına giren ve internet yoluyla işlenen şantaj suçlarının özel bir türü olan Skype şantajı ve Whatsapp şantajı suçları için “İnternet Yoluyla Şantaj Suçu” başlıklı makalemiz incelenebilir.

Telefonla Şantaj Suçu

Teknolojinin gelişmesiyle beraber günümüzde şantaj suçları özellikle mobil telefonlar ve mobil uygulamalar üzerinden sıkça işlenebilmektedir. Özellikle kadın – erkek arasındaki ilişkilere ilişkin iletişimin daha çok mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmesiyle beraber başta Whatsapp benzeri mesajlaşma programları üzerinden gönderilen fotoğraf ve video görüntüleri haksız kazanç edinmek veya ilişkiye zorla devam edilmesini sağlamak amacıyla şantaj malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde Whatsapp şantaj suçuna maruz kalan veya benzer şekilde şantaj mağduru olan kişilerin korku ve endişeye kapılıp şantaj delillerini silmesi yapılabilecek en büyük hatadır. Şantaj mağduru olan kişilerin delillerle beraber hukuk büromuza başvurması halinde hızlı bir şekilde

Video ile Şantaj Suçu

Günümüzde işlenen şantaj suçlarının önemli bir kısmında şantaj materyali olarak özel video görüntüleri kullanılmaktadır. Video şantaj suçu söz konusu olduğunda, bazen videolar mağdurun bilgisi dahilinde bazen ise mağdurdan habersiz çekilmektedir. Video şantaj suçlarında fail mağdura ait video görüntüsünü ailesine veya iş yerine göndermekle ya da internet ortamında ve özellikle “ifşa siteleri” olarak bilinen gizli çekim müstehcen videoların yayınlandığı forumlarda yayınlamakla tehdit etmektedir. Bu tür videolu şantaj suçlarda önemli olan vakit kaybetmeden bu alanda tecrübeli bir bilişim avukatı ile hareket etmektir.

Fotoğrafla Şantaj Suçu

Video görüntüleri dışında en sık kullanılan diğer şantaj suçu ise fotoğraflı şantaj olup bu suçun materyali ise özel fotoğraflardır. Çoğu zaman müstehcen içeriğe sahip fotoğraflar mağduru baskı altına almak ve istemediği bir şeyi yapmak için kullanılmaktadır. Diğer şantaj  türlerinde olduğu gibi  fotoğraf ile şantaj bakımından da mağdurun yapması gereken şantaja boyun eğmek değil bu konuda uzman ve tecrübeli bir bilişim avukatından destek almaktır.

şantaj suçu

Şantaja Karşı Ne Yapmalı?

“Şantaja karşı ne yapmalı” sorusunun en kısa cevabı hiç korkmadan yasal işlem başlatılmasıdır. Şantaj suçuna maruz kalan kişi hiçbir şekilde şantaja boyun eğmemeli, ancak failin olası ifşa ihtimaline karşı faili de kızdırmadan dikkatli şekilde oyalamalı ve şantaj delillerini muhafaza ederek bu konuda uzman bir avukata başvurmalıdır. Şantaja boyun eğmek, şantaj failinin istediğini yapmak kesinlikle çözüm değildir çünkü takip ettiğimiz yüzlerce şantaj dosyasından dolayı iyi biliyoruz ki hiçbir şantaj faili, istekleri yerine getirildiği için işlediği suça son vermemiş ve bir şekilde tekrar ve tekrar aynı suçu işlemeye devam etmiştir.

Şantaja Uğrayan Ne Yapmalı?

Şantaj uğrayan, “şantaja uğruyorum” diyen şantaj mağduru ne yapmalı? Şantaja uğrayan kişi paniğe kapılmadan soğuk kanlı şekilde korkmadan yasal destek almak üzere bu konuda uzman ve tecrübeli bir avukata başvurmalıdır. 16 yıldır şantaj suçları konusunda dosya takibi yapan bir bilişim avukatı olarak bu alandaki tecrübemize dayanarak yasal işlem başlattığımız

Şantajdan Nasıl Kurtulunur?

Tecrübemize dayanarak açıkça söyleyebiliriz ki şantajdan kurtulmanın tek ama tek yolu hukuki işlem başlatmak ve hukuki süreçten hızlı ve kesin sonuç almak için de bu alanda uzman bir avukattan yardım almaktır. Şantaja boyun eğmek veya şantajcıdan merhamet beklemek hiçbir şekilde çözüm olmayacaktır.

Şantaj Suçunun İspatı

Şantaj suçu işleyen failin yakalanması ve cezalandırılması için şantaj eyleminin ispatı son derece önemlidir. Failin yakalanması dışında ayrıca şantaj malzemesi olarak kullanılan fotoğraf veya video ya da özel bir takım yazışmaların başkasının eline geçmeden, bunlar başkalarına gönderilmeden veya internet üzerinden ifşa edilmeden önce ele geçirilmesi de kritik öneme sahiptir. Dolayısıyla şantaj suçuna maruz kalan kişiler şantaja suçunun ispatında kullanılabilecek yazışma, mesaj, e-mail ve benzeri delilleri kesinlikle korku ya da endişe nedeniyle silmemeli ve vakit kaybetmeden uzman bir avukata başvurmalıdır.

Şantaj Suçu Konusunda Uzman Bilişim Avukatı ile Çalışmanın Önemi

Şantaj suçu mağduru olan kişiler kuşkusuz kendi başlarına polise, jandarmaya veya savcılığa doğrudan başvuru yapabilirler ancak güvenlik birimlerinin ve adli personelin büyük kısmı bu tür suçlar konusunda uzman olmadığı ve soruşturma süreçleri de çok uzun sürdüğü için şahsen yapılan bir başvuru ile kısa zamanda netice almak, faili yakalatmak pek mümkün olmamaktadır. Hatta bu konuda uzman olmayan bir avukatla yapılacak başvurunun bile hızlı ve etkin bir sonuç doğurması zordur. Dolayısıyla birkaç gün gibi çok kısa sürede çok sayıda şantaj failini yakalatmış bir hukuk bürosu ve şantaj suçu avukatı olarak şantaj mağdurlarına tavsiyemiz mutlaka bu konuda uzman ve tecrübeli bir bilişim avukatı ile çalışmalarıdır.

Şantaj Materyallerin Ele Geçirilmesi

Günümüzde şantaj suçları çoğunlukla video veya fotoğraf gibi bir takım görüntülü materyaller kullanılarak işlenmektedir. Bu itibarla şantaj suçu mağdurunun mağduriyetinin giderilmesi bakımından şüphelinin kullandığı bu tür materyallere uzman bir bilişim avukatı vasıtasıyla ve kolluk aracılığıyla hızlı ve titiz şekilde el konulması son derece önemlidir. Dolayısıyla tehdit ve şantaj suçu mağdurlarının zaman kaybetmeden bu konuda tecrübeli ve uzman bir avukata başvurması gereklidir.

Hukuki Yola Başvurmak Riskli mi?

Yüzlerce şantaj mağduru kadın ve erkeğe hukuki destek vermiş bir avukat olarak en sık karşılaştığım soruların başında bu soru geliyor. “Acaba hukuki yola başvurursam fail görüntülerimi yayınlar veya paylaşır mı?” Eğer bu konuda gerçekten uzman ve tecrübeli bir şantaj suçu avukatı ile çalışırsanız bu soruya kesin ve net yanıt olarak “hayır” cevabı vermem mümkün.

Şantaj Suçu Konusunda Verdiğimiz Hukuki Destek

16 yıldan beri ceza hukuku ve bilişim hukuku alanında faaliyet gösteren bir bilişim ve ceza avukatı olarak şantaj suçuna maruz kalmış çok sayıda kişiye şantaj avukatı olarak hukuken yardımcı olduk. Verdiğimiz hukuki destek yalnızca failin yakalanması ve görüntülerin ele geçirilmesi ile sınırlı olmayıp bu tür şantaj materyallerinin internet ortamında paylaşılmamasına veya üçüncü kişilerle paylaşılmaması konusunda da hukuki destek veriyoruz. Şantaj suçu mağduruysanız ve bu konuda profesyonel hukuki destek almak isterseniz iletişim sayfamızdaki telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *