+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

santaj

Şantaj Mağduru Olmamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Şantaj suçu mağdurlarına 20 yıldır hukuki destek veren bir hukuk bürosu olarak bu alandaki tecrübemize dayanarak internet kullancılarına uyarı ve tavsiye amaçlı olarak bu yazıyı kaleme alıyoruz. Aşağıdaki adımların her biri, şantaj mağduru olmamak ve hatta dolandırıcılık gibi internetteki bilişim suçlarından ve diğer tuzaklardan korunmak için kullanılabilir.

Yabancılarla Online Bağlantı Kurarken Dikkatli ve Seçici Olun

Yabancı kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini veya doğrudan mesajlarını kabul etme konusunda dikkatli olunuz. İnternette bir sosyal medya hesabı açmak için kimlik gerekmediğinden teorik olarak internetteki heer hesap sahte olma potansiyeli barındırır. Bir hesap veya ne kadar gerçekçi görünürse görünsün o hesabın her zaman sahte olabileceğini aklınızdan çıkartmayınız. Hesabın çok sayıda veri veya içerik paylaşılmış olması veya eski bir hesa olması o hesabı güvenli yapmaz. Hatta bazen gerçek bir kişinin adına sahte hesap açıldığı durumlar da olabilir. Dolayısıyla internette gördüğünüz hesaptaki bir ismin gerçek hayatta karşılığının olması o hesabı kesin güvenilir bir hesap haline getirmez. Dolayısıyla sahte sosyal medya hesapları başlıklı makalemizde açıkladığımız üzere internette yüzbinlerce sahte hesap bulunmakta ve bunların bir kısmı suç işlemek için kullanılmaktadır.

Hassas Dönemlerde İnternetten Yeni Kişilerle Tanışmayınız

Kişiler, ayrılık acısı yaşadığı veya depresif olduğu dönemlerde internetteki tuzaklara karşı daha savunmasız olmaktadırlar. Dolayısıyla bu tür hassas dönemlerde internet ortamında yeni kişilerle tanışmaktan uzak durulmalıdır. Aynı şekilde kişiler alkol nedeniyle de duygusal olarak savunmasız hale gelebilmektedir. Nitekim video şantaj suçu mağduru olan kişilerin bir kısımının alkol etkisindeyken bu tuzağa düşmektedir. Bu itibarla alkol etkisi altındayken internette yeni insanlarla tanışmak veya sosyal medyada başkalarıyla sohbet etmek riskli olabilmektedir.

Yeni Tanıştığınız Kişilerle Özel Verilerinizi Paylaşmayın

Kendiniz hakkında ne kadar çok özel bilgi paylaşırsanız, kötü niyetli kişilere o kadar fazla malzeme vermiş olursunuz. Sahte hesaplar arkasında gizlenen cinsel görüntü şantajcıları ve dolandırıcılara karşı tedbir olmak adına yeni tanıştığınız kişilere kişisel bilgilerinizi, ailevi bilgilerinizi ve işvereninizle ilgili bilgileri vermeyiniz. Nitekim bu tür özel veriler ve bilgiler çocuğu zaman şantaj amaçlı kullanılmaktadır. Şantajcı, mağdura ait ne kadar çok özel bilgi biliyorsa şantajın çapı da o kadar geniş olacaktır. Eğer şantajcı aile üyelerinizi biliyorsa görüntüleri onlara göndermekle, eğer işyerinizi biliyorsa bunları işyerinizle paylaşmakla tehdit edecektir. Dolayısıyla hassa bilgilerinizi ve görselleriniz size karşı kullanabilecek kötü niyetli kişilere karşı temkinli olunuz. Ayrıca, yeni tanışılan kişilere telefon numarası verirken de çok seçici ve tedbirli olmak gerekir. Zira Whatsapp şantaj suçu gibi bir takım suçlar her zaman telefon numarası üzerinden işlenmektedir.

Arkadaşlık ve Flört Uygulamalarında Ne Paylaştığınıza Dikkat Edin

Sosyal medyada kişisel bilgiler ve özel görüntüler paylaşmaktan sakınınız.  Aynı şekilde arkadaşlık ve evlilik sitelerindeki veri paylaşımları konusunda da dikkatli olunuz. Nitekim sanal arkadaşlık dolandırıcılığı ve evlilik vaadiyle dolandırıcılık gibi suçlarda kişilerin özel verileri, maddi durumları failler tarafından suistimal edilmektedir. Bu tür arkadaşlık siteleri ve uygulamalarında da gizliliği üst seviyede tutmak gerekmektedir. Bu itibarla bu tür sitelerde veya uygulamalarda sosyal medya hesaplarınızı bu sitelerdeki hesaplara bağlamayınız. Hatta daha üst düzey gizlilik için takma ad kullanmayı bile düşünebilirsiniz.

Yeni Tanıştığınız Kişilere Mahrem Fotoğraf ve Görüntü Vermekten Kaçının

Yeni tanıştığınız ancak fiziken bir araya gelmediğiniz ve kimliğinden kesim emin olmadığınız kişilere kişilerin fotoğraf veya görüntü paylaşma isteklerine karşı çok daha dikkatli olunuz. Bu tür taleplere asla boyun eğmeyin. İnternette tanıştığınız kişiye vereceğiniz bir fotoğraf veya görüntünün kontrolü artık sizde olmayacaktır. Sadece bir kişiye gönderilen bir fotoğraf, internet ortamında paylaşılarak kısa bir sürede onbinlerce kişiye ulaşabilmektedir. Bu şekilde görüntüsü internette yayılan kişiler maalesef ifşa sitelerinden görüntü silme desteği için bize başvurmaktadır. Mahrem görüntüyü alan kişi para veya cinsel ilişki talebiyle şantaj yapabileceği gibi bu görüntüleri, daha mahrem görüntüler elde etmek için şantaj amaçlı da kullanabilir. Ayrıca son dönemlerde bu tür görüntülerin siber zorbalık amaçlı olarak kullanıldığını da görmekteyiz.

Şantaja Karşı Sosyal Medya Gizlilik Ayarlarınızı En Üst Seviyeye Çıkartın

Sosyal medya profilinizde tam olarak ne göründüğünü, gönderilerinizi kimlerin görüntüleyebileceğini, sizi kimlerin arkadaş olarak ekleyebileceğini ve etiketleyebileceğini öğrenmek için sosyal medya gizlilik ayarlarınızı gözden geçirin ve gerekli değişiklikleri yaparak gizlilik ayarlarınızı en yüksek seviyede tutunuz. Tüm sosyal medya platformlarında, kullanıcıların yalnızca arkadaş listenizdeki kişiler tarafından bulunabilmeniz veya sizinle iletişime geçebilmeniz için gizlilik ayarlarınızı yapınız. Sadece şantaj suçuna karşı değil, ayrıca Facebook dolandırıcılığı suçu, Özellikle arkadaş listenizi gizleyiniz ve kapalı hale getiriniz.

Kimliğinden Kesin Emin Olmadığınız Kişilerle Görüntülü Görüşme Yapmayın

İnternette yeni bağlantı kurduğunuz kişinin  FaceTime, Skype, Whatsapp veya Messenger gibi uygulamalar üzerinden görüntülü sohbet etme tekliflerini kabul etmeyiniz. Skype şantaj suçu başlıklı makalemizde detaylı şekilde açıkladığımız gibi görüntülü görüşme esnasında hazır çekilmiş bir video görüntüsünün size canlı görüntü gibi gösterilebileceğini aklınızdan çıkartmayınız. Bu tür hazır görüntülerle her gün binlerce insan tuzağa düşürülmekte ve şantaj suçu mağduru olmaktadır.  Bu, seks şantajcılarının kurbanlarının güvenini hızla kazanmak için kullandıkları yaygın bir kalıptır.

Arkadaş Listenizde Olmayan Kişilerden Gelen Mesajlara Karşı Dikkatli Olunuz

Arkadaş listenizde olmayan ve hiç tanımadığınız kişilerden gelen mesajları ya hiç açmayınız ya da temkinli bir şekil okuyunuz. İnternetteki tuzakların ve suçların büyük çoğunluğunun ilk adımı arkadaşlık isteği veya özel mesajdır. Gerçekten bahis dolandırıcılığı suçu gibi internet dolandırıcılığı suçu türleri mağdura atılan direkt mesajla başlamaktadır. Aynı şekilde şantaj suçlarının bir kısmı da özel mesajla kurulan ilk temasın ardından işlenmektedir.

2 Yorum

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!