+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

ağır ceza avukatı

İstanbul Ağır Ceza Avukatı

Ağır ceza avukatı, ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlar konusunda uzman olan avukatları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Söz konusu terimin çıkış noktası ise ağır ceza mahkemeleri ve ağır ceza davalarıdır.  Ağır Ceza Mahkemeleri bazı istisnalar hariç olmak üzere genel olarak daha yüksek ceza gerektiren suçlara bakmaktadır. Bu mahkemeler ayrıca bazı suçların nitelikli ve yüksek ceza gerektiren hallerine ilişkin ceza davalarına da bakar. Bu anlamda ağır ceza davalarında görev alan, temsil ve savunma görevi ifade eden avukatlara “ağır ceza avukatları” denmektedir.

istanbul ağır ceza avukatı

Ağır Ceza Mahkemeleri ve Ağır Ceza Avukatları

Ağır ceza avukatlarının baktığı ağır ceza davaları, Türk Ceza Kanunu’nda ve bazı özel kanunlarda düzenlenmiş olan daha ciddi ve genel olarak cezası daha yüksek olan suç tiplerinin yargılamasının yapıldığı davalardır. Ağır ceza mahkemelerinde, asliye ceza mahkemelerinden farklı olarak tek yargıç değil, 3 kişiden oluşan bir yargıçlar heyeti görev yapar. Dolayısıyla ağır ceza avukatlarının dava takibi yaptığı ağır ceza mahkemelerinde sanık hakkındaki hükmü tek bir yargıç değil, üç yargıçtan oluşan bir mahkeme heyeti oy çokluğu veya oy birliği ile vermektedir. Ayrıca ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçlar nispeten daha yüksek ceza gerektiren suçlardır ve bu nedenle yapılacak savunma çok daha kritik bir önem arz etmektedir. Bu itibarla ağır ceza davalarında yargılanan kişilerin tecrübeli bir ağır ceza avukatı ile çalışması son derece önemlidir.

Ağır Ceza Davalarının Özellikleri

Ağır ceza davalarına konu olan suç tiplerinin çoğu, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda “katalog suçlar” olarak ifade edilen ve tutuklama nedeninin varsayıldığı suçlar arasındadır. Gerek bu nedenle gerekse ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suçların cezaları yüksek olduğundan ağır ceza davalarında tutuklama ve adli kontrol tedbirleri sıklıkla uygulanmaktadır. Tutuklama ve adli kontrol gibi güvenlik tedbirleri ağır ceza davalarında genelde uygulandığı için ağır ceza avukatları ile çalışmanın önemi bu anlamda artmaktadır. Zira tutuklu yargılama söz konusu olduğundan tutuklu şüphelinin veya sanığın bir an önce uzman bir avukat tarafından tahliye edilmesi kritik bir öneme sahiptir. Ağır ceza davalarında genelde tutuklama olduğundan halk arasında en iyi ağır ceza avukatı en hızlı tahliye alan avukat olarak bilinmektedir. Hatta sık tahliye alan avukatlar için “tahliye avukatı” terimi dahi kullanılmaktadır.

İstanbul Ağır Ceza Avukatları

Atamer Hukuk Bürosu ağır ceza avukatları, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerinde ağır ceza davalarına bakmaktadır. Ceza hukuku alanında uzman hukuk büromuz “ağır cezalık suçlar” veya “ağır ceza suçları” olarak tabir edilen suçlar konusunda dosya takibi yapmaktadır. Aşağıdakilerle sınırlı olmamak üzere Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanına giren ve ağır ceza avukatlarının takip ettiği belli başlı suçlar şunlardır:

 • Kasten öldürme (cinayet)
 • İnsan ticareti suçu
 • İşkence
 • Organ ve doku ticareti suçu
 • Cinsel saldırı suçu
 • Cinsel istismar suçu
 • Yağma (Gasp) Suçu
 • Nitelikli dolandırıcılık
 • Hileli iflas
 • Parada sahtecilik suçu
 • Görevlinin işlediği resmi belgede sahtecilik suçu
 • Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması
 • Rüşvet suçu
 • İrtikap suçu
 • Zimmet suçu

Ağır Ceza Avukatı ile Savunma

Ağır ceza avukatı unvanı taşıyan bir avukatın baktığı davalar yukarıda sayılan suç tipleri ile sınırlı değildir. Zira bunlar dışında bazı başka suç tiplerinde ve özellikle devlet güvenliği aleyhine işlenen bazı ciddi suçlarda ve ayrıca örgüt kapsamında işlenen suçlarda da görev ağır ceza mahkemesindedir. Ancak yukarıda belirtilen ağır ceza davaları nispeten daha yaygın şekilde işlendiğinden bunların listesi verilmiştir. Yeni Türk Ceza Adaleti Sisteminde de belirtildiği üzere, ceza davaları kişi hürriyetini doğrudan etkileyen davalar olduğundan bu tür ceza davalarında ağır ceza avukatı ile çalışmanın önemi yadsınamaz. Hele ki söz konusu olan bir ağır ceza davası ise, tecrübeli ve en iyi  ağır ceza avukatları ile çalışılması gerek tahliye kararı alınması gerekse davanın en lehe şekilde sonuçlanması bakımından hayati önemdedir. İstanbul ağır ceza avukatı olarak bizden hukuki destek almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

20 Responses

 1. Engin bal

  Ben 2004 yılında adam öldürmeye teşebbüs suçundan cezaevine girdim 6 ay tutuklu kaldıktan sonra 5 yıl caza aldım dosyayı cezaevinde yatiyordum halen dosyayı yargıtay taşıdım 21 ay sonra cezam tekrar 5 yıl verildi tutuksuz yargılama aldım bende tekrar y argitaya taşıdım tekrar bozuldu geldi ve benim suçum adam öldürmeye teşebbüs suçundan çıkıp basit yaralamay düştü 6 ay 10 gun kesinleşmiş ceza aldım fakat 21 ay cezaevinde yattim 15 ay devletten alacağım var o yuzden geriye dönük 2004 ceza evine girdiğim gün olan tarih yargitayin en son kesinlestigi tarih 2008 şimdi ben tazminat davasi acsam zaman asimi felan varmi acabilirmiyim tazminat davasi

  1. Av. İlker Atamer

   Haksız tutuklama nedeniyle kararın tebliğinden itibaren 3 ay içinde ağır ceza mahkemesinde devlet aleyhine tazminat davası açabilirsiniz.

 2. Seçkin

  Merhaba benim abim İstanbul’da hiç tanımadığı biri nişanlısını rahatsız ediyordu abimin arıyordu sürekli tehdit ediyordu sizi öldürürüm diye abim kafede otururken tesadüfen abimin yan masasına oturmuş o şahıs abimde konuşmak için gitmiş şahıs abime küfür edince kavga etmişler ve şahıs kaçmış abim eve gitmiş bu abimin adresini arayıp bulmuş 10 arkadaşıyla beraber evin önüne gelip cami falan kirmislar abimde ruhsatlı tüfeğiyle camdan 2 el yere sıkmış biri o şahısın karnına deymis o şahıs öldü biride ayaktan yaralandı abim panik yapıp hemen polisi ambulansı aramış evde beklemiş polisler almış onu 9 aydır içerde ve hala mahkemeye çıkmamış bu meşru müdafaa ya girermi yada ceza alirmi abim

  1. Av. İlker Atamer

   Silahla kasten öldürme suçlarında meşru müdafa savunmasının geçerli ve inandırıcı olması belli koşullara bağlıdır. Ancak dosyanın detayını bilmeden sizin dosyanız özelinde net yorum yapmak mümkün değil maalesef.

 3. Sude

  Merhabalar İnternet sitesinden biriyle tanıştım benimle evlenmek istediğini söyledi. Ama ailesi ile mahkemelik olduğunu ailesinden 480 tl miras alacağını belirtti. Bankaya 23 bin borç istedi bu parayı yatırması gerektiğini ve parayı alır almaz evlenecwğimizi bu parayı da yatıracağını söyledi ama aileme söylememeyi yoksa evlendikten sonra yüzlerine bakamıyacağını söyledi ben de inandım ve kredi çektim ilk 3 takside yatırdı sonra ortadan kayboldu telefonu kapalı ne yapmalıyım resmen dolandırdı beni herşeyi yalan çıktı bana söylediği isim bile. parayı da elden aldı ve bir bayanın banka hesabına yatırdı. Askeriyede sivil memur olduğunu söyledi. Bu bayanla beni ortaklaşa dolandırdı karını düşünüyorum acaba konu nitelikli dolandırıcılık olabilir mi bunların şebeke olduğunu düşünüyorum. Elimde hiç kanıtı yok sadece telefon görüşmeleri var. Ne yapabilirim lütfen yardımcı olur musunuz.

 4. sacide

  Hayırlı günler İlker bey benim kardeşim 2 yıl önce koyun çalarken yakalanmış ve ceza almıştı hala açık ceza evinde koyunlarını aldığı kişiyle izin gününde görüşüp helallesti ve kişi şikayetini geri aldı
  kardeşim Şubat ayından beri içeride şikayeti geri aldığına dair dilekçe işleme alınırsa bile mahkemenin verdiği 22 ay yatarmi

  1. Av. İlker Atamer

   Birincisi hısrsızlık suçu şikayet tabi bir suç olmadığından hırzlık suçundan açılan ceza davası şikayetin geri çekilmesi ile düşmez. Kaldı ki yazdıklarınıdan anlaşıldığı kadarıyla zaten dava sonuçlanmış, ve hüküm kesinleştiği için kardeşiniz infaz için cezaevinde bulunuyor. Dolayısıyla şikayetin artık geri çekilmesi de mümkün değildir. Ancak eğer bize ulaşırsanız kardeşinizin cezaevinden salıverilmesi için başka bir hukuki yöntem önerebiliriz.

 5. Ali

  68 yaşındaki babannem tefeci tarafından 307 bin TL dolandırıldık bu para ödendi senet imzalamış avukat tuttuk 20 bin TL aldı hiç bişey yapmadı mağduruz ne yapabiliriz

  1. Av. İlker Atamer

   Telefonla bize ulaşırsanız bu konuda ceza avukatı olarak bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 6. Merve

  Kusura bakmayın rahatsız ediyorum silahlı saldırıda sevgilim ifade vermeye gittiğinde içeri alınmış ve şuan tutuklu mahkemesi açılmadı yanlız bu işi yapan cezasını almış ilk mahkemede yapilması gerek nereye baş vurmamiz gerekiyor çıkması için yardımcı olursanız sevinirim

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer maddi gücünüz el veriyorsa mutlaka özel bir eza avukatı tutun. Baro tarafından ücretsiz tayin edilen avukattan, özel bir avukatın yapabileceği bir savunmayı beklemeyin.

 7. Yasemin

  Slm hayirli sabahlar size bir sorum olacak eşim bir bayanla yasak ilişki yasiyor arada anlasmazlik cikiyor ve eşim bir miktar para talep ediyor tehdit şantaj tecavüz hürriyet inden yoksun birakma ve gasp suclari sadece bir iddia namede kadin da eşimin DNA si cikiyir ve darp raporlarında da kizariklik ve morluk lar cikiyor savci öyle bir iddia name hazirlamiski sanki o an ordaymis gibi eşim içeri girdiğinde de farklı arayla iki dostasi geldi biri bir yil on ay diğeri 4 ay eşim ceza alirmi alsada ne kadar alir

  1. Av. İlker Atamer

   Yağma (gasp) ve cinsel saldırı suçlarının cezası hayli yüksektir ve katalog suçlardandır. Dolayısıyla eşiniz muhtemelen tutuklu yargılanıyordur. Ceza avukatı olarak davanın muhtemel sonucu ve ceza miktarı konusunda somut birşeyler söylemek için dosyayı mutalka okumamız gerekiyor.

   1. TÜLAY

    Iyi akşamlar ilker bey benim kardeşim hapis cezası aldı ama suçsuz yere kardeşimi kandırdılar onun üzerinden şirket açıp sahtekarliktan ve dolandırıcılıktan dolayı infaz tutuklama kararı aldı 5 günden beri cezaevinde bunun için bana bilgi ve yardımcı olurmusun nasıl yapabilrim

 8. Gulsum

  Merhaba eşim romatizma hastası ve doktorun vermiş olduğu raporla lyrica ilacını kullanmaktaydı 1 hafta önce teknik takipte olan şahıslar polisler tarafından yakalanıyor ve üzerlerinde 110 adet lyrica hap çıkıyor ve bunları para karşılığında eşimden aldıklarını söylüyorlar eşim doktor kendine yazılan ilaç yetersiz geldiği için ilacı dışardan da temin ediyordu bu haplar da polisler tarafından ele geçiriliyor su an eşim tutuklandı nasıl bi ceza alır veya ceza almadan serbest birakilirmi

  1. Av. İlker Atamer

   Gülsüm Hanım eşinizin ceza alıp almayacağı ya da ne kdar ceza alacağı konusunda yorum yapabilmek için tam olarak suçlamayı ve dayanak olan tutanak, ifade ve diğer delilleri incelemek gerekiyor. Randevu alıp ofisimize gelirseniz ağır ceza avukat olarak bizden bu konuda danışmanlık ve savunma hizmeti alabilirsiniz.

 9. Yardımsever

  Genç bir kız kardeşimizi geçen yıl erkek arkadaşı ilişkiye zorlamış. Kız da korkusundan kimseye anlatamamış. Çocuk evleneceğini söyleyince de susmuş. Çocuğun tecavüze meyilli konuşmaları ve zorla yaptığını itiraf ettiği konuşmalar da var. Dava açılsa işe ceza alır mı?

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer bahsettiğiniz ceza davası ise zaten bu davayı siz değil cumhuriyet savcısı açacaktır. Savcılığa ihbar ve şikayette bulunulması durumunda şüpheli hakkında soruşturma başlayacak ve kuvvetli şüphe bulunursa şahıs tutuklanacak ve yargılanacaktır.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!