201607.12
2
7

E-mail Hacking Yoluyla İşlenen Bilişim Suçları

email hackleme

E-mail Hack Nedir?

Bilişim suçları arasından yer alan e-mail hacklenmesi (kırılması) bir e-mail hesabının, hesap sahibi dışında başka bir tarafından şifrenin hukuka aykırı ele geçirilmesi ya da şifrenin sıfırlanması yoluyla hesabın denetiminin ele geçirilmesidir. E-posta adresinin şifresi bir takım özel hacking programları ve programlar kullanılan kullanıcı adı ve şifre kombinasyonlarının seri ve hızlı şekilde üst üste atak (brute force) yoluyla denenmesi şeklinde kırılabileceği gibi bilgisayara yüklenen özel bir takım zararlı yazılımlar (truva atı, tuş kaydedici vs) ile de ele geçirilebilmektedir. Bunun dışında e-posta hesabının kurtarılması için gerekli olan gizli sorunun cevaplanması gibi fazla sofistike olmayan yollarla da e-posta hesabı ele geçirilebilmektedir.

Email şifresi kırmak ya da bilişim dünyasındaki yaygın tabiri ile email hacking, hukuki anlamda TCK madde 243’te düzenlenmiş olan bilişim sistemine girme suçu teşkil ettiği gibi hesap ele geçirildikten sonra e-postaların okunması haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu oluşturacaktır. Eğer fail hesaba giriş yaptıktan sonra bazı e-postaları silmiş veya ele geçirdiği hesap üzerinden e-posta göndermiş ise bu durumda da verileri yok etme veya değiştirme suçu gündeme gelecektir. Tüm bunlara ek olarak hesabın şifresi değiştirilir ve hesap sahibinin hesaba ulaşması da engellenirse ayrıca bilişim sistemini engelleme veya bozma suçu söz konusu olacaktır. Görüldüğü bir e-posta adresinin hacklenmek suretiyle ele geçirilmesi birkaç farklı suç tipini oluşturabilmektedir.

Ele Geçirilen E-Mail Hesabı İle Dolandırıcılık Suçu

Bilişim avukatı olarak Türkiye’de karşılaştığımız bir suç tipi de yabancı failler ve başta Nijeryalılar tarafından işlenen e-mail hacking ile dolandırıcılık suçudur. Bu suç tipinde failler ele geçirdikleri ya da şifresini şirket çalışanlarından veya başka hacking gruplarından satın alarak temin ettikleri özelilikle şirket e-mail hesaplarına giriş yapıp ticari bir takım yazışmalara ulaşıp ardından da tüm yazışmaları okuduktan sonra yazışmayı yapan kişilerden birisinin e-mail adresini 1 karakter farkıyla taklit edip sanki onun adına e-mail gönderiyormuş izlenimi yarattıktan sonra banka hesap bilgisi olarak suç ortağının bilgilerini vermekte böylece para, ticari ilişkinin tarafına değil hackerın suç ortağının hesabına yatmaktadır. Bu dolandırıcılık tipinde uğranılan maddi zarar oldukça yüksek olmakta ve genelde yüzbinlerce doları bulabilmektedir. Dolayısıyla bu suç nedeniyle mağdur olanların etkili bir netice almak için bu alanda tecrübeli bir internet ve bilişim avukatı ile çalışması yerinde olacaktır.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *