201507.14 19

İnternet Yoluyla Şantaj Suçu

internet-santaj

Şantaj Suçu

Şantaj suçu Türk Ceza Kanunu’nun 107. maddesinde düzenlenmiş olan bir suç tipi olup, kanundaki tanımıyla bir kişinin kanuna aykırı olan veya yükümlü olmadığı bir şeyi yapmaya ya da yapmamaya veya haksız çıkar sağlamaya zorlamak veya kendisine veya başkasına yarar sağlamak amacıyla bir kişinin onur veya saygınlığının zedeleneceği tehdidinde bulunulmasıdır.

İnternet Yoluyla Şantaj Suçu

Tehdit ve şantaj suçu bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte evrilmiş ve günümüzde bilişim sistemleri ve internet vasıtasıyla işlenir hale gelmiştir. Eskiden daha çok mektupla veya telefonla işlenen tehdit suçları artık internet ve telefon mesajları üzerinden, şantaj suçları da daha çok fotoğraf ve video görüntüleri araç olarak kullanılarak işlenmektedir.

Kameralı ve Webcamli Şantaj Suçu

Bilişim avukatı olarak son birkaç yılda karşılaştığımız en yaygın suç tiplerinden birisi de kişilerin chat (sohbet) veya benzeri iletişim programları ile tuzağa düşürülerek webcam ile çıplak ya da uygunsuz görüntülerinin kaydedilmesi ve mağdurlardan tehdit ve şantaj yoluyla para talep edilmesidir. İngilizce “sextortion” veya “blackmailing” olarak bilinen bu suç tipinde özellikle Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa’da yaşayan maddi durumu iyi olan kişiler hedef seçilmektedir.  Skype, şantaj suçlarında en sık kullanılan araçların başında gelmektedir. Bu tür fotoğraf veya video şantajı suçlarında genel olarak fail, tuzağa düşürmek istediği kişiye Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinden ya da Xing veya Linkedin gibi iş amaçlı sosyal çevre sitelerinden veya Whatsup ya da Viber gibi iletişim programları üzerinden ulaşmakta ve mağdura mesaj göndererek ilk temas kurmaktadır. Bu suç tipinde uzmanlaşan kişiler rastgele hedef seçmek yerine, maddi durumları iyi olan ve şantaj durumunda para ödeyebilecek kişileri hedef olarak seçmekte ve kişilerin ilgili sitelerdeki meslek ve çalışma durumlarını dikkate almaktadırlar. Eğer mağdur erkekse tuzakta kullanılacak olan profil bir kadın; eğer hedef şahıs kadın ise erkek profil kullanılmaktadır. Bu tür internet şantajları suçunda tuzakta kullanılan sahte profil genelde yurt dışında yaşayan yabancı bir kişiye ait olmakta ve İngilizce dilinde temas kurulmaktadır.

Skype ile Şantaj ve Videolu Şantaj

Video görüntülü şantaj suçu durumunda ilk temasın ve tanışmanın ardından fail bir süre sohbet yoluyla samimiyet kurmakta ve mağdurun güvenini kazanmaktadır. İkinci aşamada ise mağdurun özel videosunun kaydedilmesi için webcam kullanılabilen bir program vasıtasıyla kameralı görüşme yapmak teklif edilmektedir ki bu da genelde Skype programı olmaktadır. Mağdur Skype veya webcamle görüntülü konuşma imkanı sunan benzeri bir program ile bir süre sohbet ettikten sonra fail önceden kaydedilmiş bir webcam önünde soyunma video görüntüsünü mağdura izletmekte ve kendisinin kıyafetlerini çıkardığını söyleyip mağdurun da soyunmasını ve cinsel aktivitelerde bulunmasını istemektedir. Failin izlettiği sahte görüntülerin gerçek olduğunu, karşısındaki kişinin kamera önünde soyunduğunu sanan ve izlediği görüntü karşısında faile güvenmeye başlayan mağdur da aynı şekilde kamera karşısında kıyafetlerini çıkartmakta ve uygunsuz görüntüler vermektedir. Fail mağdurun görüntülerini kaydettikten hemen sonra mağdura görüntüsünü kaydettiğini ve bu görüntüleri yayınlamamak için kendisine para ödemesi gerektiğini (ki talep edilen rakamlar genelde 1.000 ila 15.000 Dolar veya Euro olmaktadır) söyleyerek şantaj yapmaktadır. Eğer mağdur Facebook veya benzeri sosyal ağ sitesi üyesiyle fail kaydettiği görüntüyü mağdurun arkadaş listesinde bulunan kişilere ya da çalıştığı işyerinin e-posta adresine göndermekle de tehdit edebilmektedir. Eğer şantaj suçu mağduru para ödemeyi reddederse fail mağdurun görüntüsünü önce mağdurun kendisine göndermekte ardından Youtube üzerinden yayınlamaktadır. Eğer mağdur talep edilen parayı gönderirse Youtube’daki video silinmekte ancak bir süre sonra tekrar benzer miktarlarda yeniden para istenmektedir.

Skype şantaj suçlarında eğer mağdur tehdit ve şantajlara boyun eğerse Western Union ile verilen isme ödeme yapılması talep edilmektedir. Skype ile şantaj suçlarında failler genelde Afrika özellikle Fas (Morocco), Fildişi Sahili (Ivory Coast) veya Nijerya ya da Asya özellikle Filipinler ya da Türkiye’de bulunan bir isim adına ödeme talep etmektedir. Eğer mağdur, şantaja boyun eğer ve ödeme yaparsa, fail bir süreliğine tehditlerine son vermekte ancak bir süre sonra yeniden ödeme talep etmeye devam etmektedir. Bu tür suç tipiyle tuzağa düşürülen kişiler bir şekilde faili oyaladıktan sonra vakit kaybetmeden bu tür suçlarda uzmanlaşmış bir bilişim avukatı olarak bize başvurabilirler.

Webcam-Tehdit

Facebook ve Whatsapp İle İşlenen Şantaj Suçu

Bilişim suçları kategorisinde sıkça karşılaştığımız bir diğer şantaj suçu türü ise Facebook veya Whatsapp ya da benzeri siteler veya programlar ile tanışıp arkadaşlık kuran failin, ilişkiyi sonlandırmak isteyen kişiyi vazgeçirmek veya ondan maddi çıkar sağlamak amacıyla mağdura ait fotoğraf veya videoları yayınlamakla tehdit etmesidir. Facebook şantajı suçlarında bazen fotoğraf ve videoların mağdurun işyerine veya ailesine internet üzerinden ya da kargoyla gönderildiği durumlar da söz konusu olmaktadır. Bu tür Facebook’ta şantaj şantaj suçlarında faili durdurmanın ve elindeki görüntülere el koydurmanın tek yolu hiç zaman kaybetmeden yasal işlem başlatmaktır. Zira içeriklerin geometrik şekilde hızla yayıldığı internet ortamında paylaşılan bir fotoğraf ve videonun bir anda yüzlerce sitede paylaşılması mümkündür. Dolayısıyla içerik henüz yayınlanmadan veya yayınlanırsa da vakit kaybetmeden bir bilişim avukatının desteğiyle faili çok hızlı bir şekilde durdurmak en makul çözümdür.

Tuzağa Düşmemek İçin Yapılması Gerekenler

1- Hiç tanımadığınız kişilerden internet veya iletişim programları üzerinden gelecek tanışma veya arkadaşlık tekliflerini veya benzeri şüpheli temas girişimlerini kabul etmeyin.

2- Hiç tanımadığınız kişilerle webcam ile kameralı sohbet yapmayın, özel resimlerinizi göndermeyin.

3- Skype veya benzeri programlar ile yapılan görüşmelerde görüntülerin ve seslerin kayda alınabileceğini asla aklınızdan çıkartmayın ve şantaj malzemesi olabilecek görüntü vermekten ya da konuşma yapmaktan kaçının.

4- Yeni tanıştığınız kişilere iş veya meslek hayatınızla ya da özel hayatınızla ilgili özel bilgiler vermeyin.

5- Sosyal medya veya sosyal çevre sitelerinde arkadaş listenizi herkese açık hale getirmeyin.

6- İnternette gördüğünüzün herhangi bir profilin göründüğü gibi olmayabileceğini veya tamamen sahte bir profil olma ihtimali bulunduğunu unutmayın.

kamera-webcam

Şantaj Suçu Tuzağa Düşenlerin Yapması Gerekenler

1- Faille ilgili mümkün olduğu kadar delil toplamaya çalışın Bu kapsamda faille yaptığınız yazışmaları ve size yönelik tehdit ve şantaj içeren sözlerini kaydedin, mümkünse ekran görüntüsü (screenshot) alın. Ayrıca failin fotoğraf veya video paylaşımı yaptığı sitelerdeki hesap ve profiller isimleriyle görüntülerin bulunduğu adresleri not alın.

2- Failin durdurulması için topladığınız delillerle birlikte hiç vakit kaybetmeden derhal bilişim avukatı olarak bize ulaşın. Bize başvurana dek görüntülerin yayınlanmaması için faili oyalamaya çalışın.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *